بر این اساس، شاخص قیمت روغن نباتی فائو ۶/ ۶‌درصد نسبت به‌ماه گذشته کاهش یافته است، به‌طوری‌که به پایین‌ترین سطح خود از فوریه۲۰۲۱ رسیده است. قیمت‌های جهانی روغن‌های پالم، سویا، آفتابگردان و کلزا همگی در این دوره کاهش یافته‌‌‌‌‌‌‌‌اند. افزایش صادرات روغن سویا در آرژانتین، افزایش عرضه روغن آفتابگردان از منطقه دریای‌سیاه و کاهش قیمت نفت‌خام، از عوامل موثر در کاهش شاخص قیمت روغن نباتی در این دوره برشمرده شده‌‌‌‌‌‌‌‌اند.  در مقابل، شاخص قیمت غلات فائو نسبت به‌ماه گذشته ۵/ ۱‌درصد افزایش یافته است. قیمت جهانی گندم در این دوره با ۲/ ۲‌درصد افزایش مواجه بوده است و عواملی چون افزایش نگرانی‌ها از شرایط محصولات دیمی در آرژانتین و ایالات‌متحده آمریکا، سرعت بالای صادرات از اتحادیه اروپا در بحبوحه بالابودن تقاضای داخلی و همچنین افزایش نااطمینانی‌‌‌‌‌‌‌‌ها در مورد تداوم صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه، بر این افزایش قیمت موثر بوده‌‌‌‌‌‌‌‌اند. قیمت‌های جهانی ذرت در حالت کلی ثابت بوده‌‌‌‌‌‌‌‌، ولی قیمت‌های جهانی برنج در‌ماه سپتامبر ۲/ ۲‌درصد افزایش یافته است؛ که عمدتا ناشی از تغییرات سیاست صادراتی هند بوده است.  بر اساس گزارش فائو، شاخص قیمت لبنیات در این‌ماه ۶/ ۰‌درصد کاهش یافته است؛ که تا حد زیادی نشان‌دهنده تاثیر کاهش ارزش یورو در مقابل دلار، همراه با عدم‌اطمینان بازار و چشم‌‌‌‌‌‌‌‌انداز تیره رشد اقتصاد جهانی بوده است.

شاخص قیمت گوشت فائو نیز در این دوره ۵/ ۰‌درصد نسبت به ‌ماه‌قبل کاهش یافته است. قیمت گوشت طیور به دلیل پایین‌بودن تقاضای وارداتی افت کرده و در مقابل، قیمت جهانی گوشت خوک به دلیل کمبود عرضه برای کشتار در اتحادیه اروپا افزایش یافته است. شاخص قیمت شکر فائو هم در‌ ماه سپتامبر ۷/ ۰‌درصد کاهش یافته که این امر به دلیل چشم‌‌‌‌‌‌‌‌انداز مثبت تولید در برزیل همراه با کاهش قیمت اتانول و نوسان‌های ارزی است.  فائو در تازه‌‌‌‌‌‌‌‌ترین گزارش عرضه و تقاضای غلات خود، پیش‌بینی تولید جهانی غلات برای ۲۰۲۲ را کاهش داده است؛ این پیش‌بینی اکنون به ۲هزار و ۷۶۸‌میلیون ‌تن رسیده که ۷/ ۱‌درصد کمتر از تولید غلات در ۲۰۲۱ است.

براساس این گزارش، تولید جهانی غلات سخت‌ هزار و ۴۶۸‌میلیون‌ تن پیش‌بینی شده است که ۸/ ۲درصد نسبت به مدت مشابه سال‌قبل کاهش خواهد داشت. دلیل این کاهش عمدتا به دلیل شرایط نامطلوب تولید محصول در ایالات‌‌‌‌‌‌‌‌متحده آمریکا عنوان‌شده است. تولید جهانی برنج نیز ۸/ ۵۱۲‌میلیون‌تن پیش‌بینی شده که ۴/ ۲‌درصد از بالاترین رکورد خود در ۲۰۲۱ کمتر است؛ اما همچنان بالاتر از میانگین آن است. فائو در سپتامبر پیش‌بینی تولید جهانی گندم خود را به ۲/ ۷۸۷‌میلیون ‌تن افزایش داده که ۰/ ۱‌درصد نسبت به سال‌قبل افزایش داشته است.  همچنین پیش‌بینی می‌شود مصرف جهانی غلات طی ۲۳-۲۰۲۲ با ۵/ ۰‌درصد کاهش نسبت به فصل قبل به ۲هزار و ۷۸۴‌میلیون ‌تن برسد که این کاهش می‌تواند نشان‌دهنده کاهش مصرف خوراک باشد.  براساس پیش‌بینی فائو، ذخایر جهانی غلات در پایان ۲۰۲۳ با ۶/ ۱‌درصد کاهش نسبت به ابتدای سال‌ به ۸۴۸‌میلیون‌تن کاهش می‌یابد.