6

شاخص قیمت غلات فائو نیز در ‌ماه ژوئیه 5/ 11‌درصد نسبت به‌ماه قبل کاهش داشته است. قیمت‌های جهانی تمامی انواع غلات موجود در این شاخص کاهش داشته‌‌‌‌‌‌‌اند، به‌طوری‌که قیمت‌های جهانی گندم با 5/ 14‌درصد کاهش بیشترین افت قیمت را درمیان سایر غلات تجربه کرده است که تاحدی به‌دنبال توافق روسیه و اوکراین برای صادرات غلات از بنادر دریای سیاه اوکراین اتفاق افتاده است، با این‌وجود براساس این گزارش قیمت‌های جهانی گندم همچنان حدود 25‌درصد نسبت به ژوئیه سال‌گذشته بالاتر هستند.

براساس گزارش فائو قیمت‌های جهانی غلات سخت نیز برای چهارمین‌ماه متوالی تا 2/ 11‌درصد در‌ماه ژوئیه کاهش داشته‌اند. توافق برای صادرات غلات اوکراین از دلایل اصلی کاهش 7/ 10‌درصدی قیمت جهانی ذرت گزارش شده است. افزایش موجودی فصلی در آرژانتین و برزیل نیز به کاهش قیمت‌های ذرت در این دوره کمک کرده است. اثرات ناشی از ضعف در بازارهای گندم و ذرت نیز کاهش 8/ 12 و 6/ 12‌درصدی در قیمت‌های جهانی ذرت خوشه‌‌‌‌‌‌‌ای و جو را به‌دنبال داشته است. در‌ ماه ژوئیه قیمت‌های جهانی برنج برای اولین‌بار از آغاز 2022 کاهش یافته است.

قیمت‌های جهانی شکر نیز در ژوئیه 2022 نسبت به‌ماه قبل 8/ 3‌درصد کاهش داشته است. براساس گزارش فائو، قیمت این کالا برای سومین‌ماه متوالی کاهش داشته و به پایین‌ترین حد خود در طول پنج‌ماه گذشته رسیده است. افزایش نگرانی‌ها درباره چشم‌‌‌‌‌‌‌انداز تقاضا به دلیل انتظارات کاهش بیشتر رشد اقتصاد جهانی در 2022 بر قیمت‌های جهانی شکر موثر بوده است. کاهش ارزش پول برزیل در مقابل دلار آمریکا و کاهش قیمت اتانول نیز از جمله عوامل تاثیرگذار بر کاهش قیمت‌های جهانی شکر بوده‌‌‌‌‌‌‌اند. افزایش صادرات از سوی هند و چشم‌‌‌‌‌‌‌انداز مطلوب تولید برای فصل آینده نیز به کاهش قیمت جهانی این کالا در ‌ماه ژوئیه کمک کرده است، در مقابل نگرانی‌ها از تاثیرات بلندمدت شرایط آب‌‌‌‌‌‌‌وهوایی گرم و خشک بر پتانسیل بازدهی اتحادیه اروپا، مانع از کاهش قابل‌توجه قیمت‌ها شده است.

قیمت‌های جهانی لبنیات نیز در‌ ماه ژوئیه 2022 حدود 5/ 2‌درصد نسبت به‌ماه قبل کاهش داشته است؛ با این وجود، طبق این گزارش همچنان 4/ 25‌درصد نسبت به ژوئیه 2021 بیشتر است. قیمت‌های جهانی پودر شیر بدون چربی بیشترین کاهش را ثبت کرده است و پس از آن کره و پودرشیر کامل قرار دارند که به عنوان نشانه فعالیت ضعیف بازار در اروپا به دلیل تعطیلات تابستانی گزارش شده است. به‌علاوه، بیشتر خریداران به‌خوبی نیازهای فوری خود را پوشش می‌دادند که در کنار کاهش تقاضای چین و افزایش قیمت لبنیات، منجر به کاهش تقاضا برای عرضه لحظه‌‌‌‌‌‌‌ای شده است. قیمت‌های جهانی پنیر اما در این دوره ثابت مانده است، چراکه فروش داخلی در مقاصد گردشگری اروپا کاهش تقاضای واردات جهانی را جبران کرده است.

گزارش فائو همچنین گویای کاهش 5/ 0‌درصدی قیمت‌های جهانی گوشت در‌ ماه ژوئیه است، به‌طوری‌که قیمت این کالا اولین کاهش ماهانه خود را پس از 6ماه افزایش متوالی تجربه کرده است. تقاضای واردات گوشت گاو، گوسفند و خوک در این دوره با کاهش مواجه شده است، اما در مقابل قیمت‌های جهانی گوشت مرغ به دلیل تقاضای وارداتی و کاهش عرضه به‌دنبال آنفلوآنزای پرندگان در نیمکره‌شمالی، به بالاترین حد خود رسیده است. قیمت جهانی گوشت گوسفند به دلیل افزایش ذخایر صادراتی از سوی استرالیا و انتظارات افزایش عرضه گوشت و کاهش تقاضای وارداتی، به‌شدت کاهش داشته است.   براساس این گزارش، قیمت‌های جهانی گوشت گاو نیز در این دوره کاهش داشته‌اند که نشان‌دهنده افزایش ذخایر صادراتی از مناطق تولیدکننده اصلی در مقایسه با تقاضای جهانی‌ ا‌‌‌‌‌‌ست. این درحالی‌است که تقاضای ضعیف واردات به‌رغم عرضه محدود به‌ویژه در ایالات‌متحده آمریکا، قیمت جهانی گوشت خوک را ثابت نگه داشته است.  

ماکسیمو توررو، اقتصاددان ارشد فائو معتقد است کاهش در قیمت مواد غذایی اساسی نسبت به سطوح بسیار بالای آن اتفاق خوبی است، به‌خصوص زمانی‌که از دیدگاه دسترسی به مواد غذایی به آن نگاه شود؛ با این‌حال بسیاری از ابهامات همچنان باقی ا‌‌‌‌‌‌‌ست، از جمله قیمت بالای کود که می‌تواند چشم‌‌‌‌‌‌‌انداز آینده و معیشت کشاورزان را تحت‌تاثیر قرار دهد؛ چشم‌‌‌‌‌‌‌انداز تیره اقتصاد جهانی و نوسانات ارز که همگی فشارهای جدی را بر امنیت غذایی جهان وارد می‌کنند.