اطلاعات؛ آینده رقابت در بازارها

حالا در مسیر روشنفکری دیجیتالی، بیش از پیش مشخص است که برای بهره‌برداری از تمام پتانسیل اطلاعات، باید دسترسی به آنها آزاد باشد؛ آزاد بودن نه به معنای دسترسی با پرداخت هزینه، بلکه به معنای دسترسی و همه‌گیر بودن. در زمانی که مرزهای سنتی - که جداکننده قلمروهای سازمانی بوده اند- در حال کمرنگ شدن هستند، افشا و انتشار گسترده اطلاعات اهمیت بیشتری پیدا کرده است تا تحلیلگران بتوانند با استفاده از آنها ارزش‌آفرینی کنند.  با این اوصاف کارشناسان انتظار دارند تا دو سال آینده شرکت‌های بیشتری راهکارهای مدیریت اطلاعاتشان را به روز و مدرن کنند. آنها سخت کار می‌کنند تا بتوانند به تعادل درستی میان کنترل و دسترسی به اطلاعات دست پیدا کنند.

به‌عنوان بخشی از این روند رو به رشد حاکمیت اطلاعات سازمانی، این شرکت‌ها تکنیک‌های سنجیده‌ای را برای مدیریت، درآمدزایی و آزاد کردن ارزش یک دارایی تجاری حیاتی، توسعه خواهند داد. این تلاش‌ها روی حل کردن چالش‌های اطلاعاتی در سه حوزه متمرکز هستند؛ مدیریت و معماری، انطباق با مقررات جهانی و مالکیت اطلاعات. چالش‌هایی که سازمان‌ها و نهادهای بسیاری در هر کدام از این حوزه‌ها با آنها مواجه هستند، متفاوت و مقاوم هستند. روند حاکمیت اطلاعات سازمان نقشه راهی را ارائه می‌دهد که می‌تواند به شرکت‌ها در یافتن پاسخ ابهامات‌شان در این مورد کمک کند. بی شک این تغییر و تحول نیازمند سرمایه‌گذاری بلندمدت در یکپارچه‌سازی، دسته‌بندی، تامین امنیت و نظارت مضاعف بر اطلاعات است. اما شرکت‌ها از طریق این سرمایه‌گذاری‌ها می‌توانند یک ساختار مدیریت اطلاعات پویا ایجاد کنند که به‌طور مداوم در حال رشد، یادگیری و پیشرفت باشد.

اطلاعات؛ گذشته و حال

وقتی حجم اطلاعات هنوز خیلی کم بود، دپارتمان‌های IT تکنیک‌های مدیریت اطلاعات سنتی را توسعه می‌دادند. در آن زمان اطلاعات تجاری طبقه‌بندی شده، معمولا روی میزها یا سیستم‌های کاملا ابتدایی نگهداری می‌شدند و استراتژیست‌ها، مدیران ارشد و دیگران مقامات مسوول و تصمیم گیرنده مجبور بودند برای حمل و جابه جایی آنها را در دستانشان بگیرند. اغلب شرکت‌ها یکی از این دو راهکار را برای تعامل با اطلاعات به‌کار می‌گرفت:

سیاست عدم مداخله: تصمیم گیرندگان می‌پذیرفتند که مدیریت اطلاعات کار آشفته و سختی است. به همین دلیل به جای آنکه با چالش‌های آگاهانه مواجه شوند، سیستم‌های یک بار مصرف ایجاد می‌کردند تا نیازهای خاص را مرتفع کنند. مخازن اطلاعات، بایگانی‌های اطلاعات عملی، گزارش‌ها و تصویرسازی ها، به قهرمانان پشت صحنه‌ای نیاز داشتند تا داده‌های اصلی را به‌صورت منطقی درآورده، اطلاعات آلوده را پاک و اختلافات را تطبیق دهند و پیدا کنند.

سیاست نیروی منظم: بعضی از شرکت‌ها برای شناسایی پتانسیل بیشتر اطلاعات، سعی می‌کردند به جای در دست گرفتن آنها را مثل یک کتاب مقدس در داخل سنگری محکم و مقاوم نگه دارند. به این ترتیب تمام فرآیند نگهداری از داده‌ها سخت و منظم بود. تمام اطلاعات دسته‌بندی شده و یکپارچه بودند، اما حفظ این شرایط وقتی که انواع مختلف اطلاعات وارد سیستم می‌شدند، کار سختی بود. برای حفظ یکپارچگی و کیفیت اطلاعات، شرکت‌ها به‌طور جدی به دستورالعمل‌ها، تکنولوژی‌های پیچیده و روش‌های دستی متکی و وابسته بودند.

حالا اما در عصر بزرگ داده‌ها، گزارش‌های در لحظه، اتوماسیون و اطلاعاتی که به سرعت حجم و اهمیت شان بیشتر می‌شود، این راهکارها ناکافی و نامناسب هستند. علاوه بر این‌ها، این پدیده تمام صنایع و سراسر دنیا را در بر می‌گیرد. به‌عنوان مثال صنعت خودرو در سال‌های اخیر بیش از آنکه درگیر ساخت خودرو به سیاق گذشته باشد، درگیر به‌کارگیری حسگرها، کامپیوترهای پردازشگر اطلاعات روی چرخ و چیزهایی شبیه اینها است. اخیرا شرکت‌های تویوتا، اریکسون و چند شرکت دیگر اعلام کردند که به‌صورت مشترک ساختارهای مدیریت اطلاعات جدیدی را توسعه خواهند داد تا بتوانند انفجار پیش‌بینی شده اطلاعات تولیدشده توسط خودروها را تطبیق بدهند.

این کنسرسیوم در گزارشی اعلام کرد: «تخمین زده می‌شود که حجم اطلاعات رد و بدل شده میان وسایل نقلیه تا سال ۲۰۲۵ در هر ماه به ۱۰ اگزابایت (۱۰ میلیارد گیگابایت) برسد که این میزان ۱۰ هزار برابر بزرگ تر از حجم این اطلاعات در حال حاضر است. موسسه تحقیقاتی IDC نگاه وسیع‌تری به این موضوع دارد و پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۲۵ جهان سالانه ۱۶۳ زتابایت (هر زتابایت، یک تریلیون گیگابایت است) اطلاعات تولید و تکثیر می‌کند که این میزان ۱۰ برابر بیشتر از اطلاعاتی است که در حال‌حاضر به‌صورت سالانه تولید می‌شود.

اطلاعات و رقابت در بازارها

در سال ۲۰۱۲ یک تولیدکننده در واکنش به افزایش رقابت در بازار، شروع به پیدا کردن راه‌هایی برای تقویت و گسترش مدل تجاری و عملیاتی خودش کرد. رهبران بازار پاسخی به حجم در حال رشد اطلاعات و دیدگاه‌های ارزشمند و استراتژیک مشتریان و کاربران پیدا کردند. آنها به این نتیجه رسیدند که توسعه راهکارهای جدید برای مدیریت و طبقه‌بندی اطلاعات این امکان را به یک شرکت می‌دهد تا دیدگاه‌های موردنیازش برای رسیدن به اهداف استراتژیک و عملی خودش را توسعه بدهد. قدم اول در این راستا ایجاد یک سازوکار دیجیتالی جدید بود تا بتواند مجموعه‌ای از اطلاعات معتبر و قابل‌استناد را کامل کرده و سازگاری آنها با مقررات مربوط به اطلاعات را در سراسر مرزها حفظ کند. این پروژه همچنین شامل یکپارچه‌سازی منابع اطلاعاتی جدید، ایجاد سیستم قدرتمند اطلاعات اصلی مشتریان و افزایش سطح حفاظت از اطلاعات چه در حالت ذخیره و چه در حالت انتقال در سراسر اروپا و آسیا بود. علاوه بر اجزای فنی دور از دسترس آن، طرح این پروژه ایجاب می‌کرد که فرهنگ «اطلاعات من» در آن شرکت به فرهنگی تبدیل شود که به اشتراک‌گذاری اطلاعات در سراسر سازمان را ترغیب کند.

زمانی که فرآیند پروژه تکمیل شد، این بنیاد دیجیتال دیدگاه وسیع‌تری نسبت به روندهای رایج در سراسر جهان داشت که تشخیص بخش‌های تقویت و بهبوده یافته داخلی و خارجی را راحت‌تر می‌کرد. برای مثال در سال ۲۰۱۶ این شرکت یک طرح آزمایشی برای افزایش بهره‌وری و بهبود خدمان مشتری را معرفی کرد. این طرح‌ها در ابتدا روی جمع‌آوری اطلاعات از عملیات و معاملات داخلی مختلف مانند مراکز تماس و دپارتمان‌های خدمات مشتریان متمرکز شدند.  بلافاصله بعد از آن این شرکت یک طرح آزمایشی دومی را معرفی کرد که در آن صدها حسگر در زمین قرار داده می‌شد تا اطلاعات مربوط به عملکرد در لحظه را به‌دست بیاورند. این طرح برای بهبود عملیات، بالا رفتن کیفیت خدمات و رضایت مشتریان استفاده شد.  با این اوصاف است که رهبران بازار تمایل دارند بررسی راهکارهای جدید مدیریت اطلاعات و به‌کارگیری روش‌های جدید را همچنان ادامه بدهند و اطلاعات را کنترل کنند تا بتوانند قابل‌رقابت و تاثیرگذار باقی بمانند.

درک اطلاعات و درآمدزایی

اطلاعات در اقتصاد دیجیتالی به سرعت به واحد پولی قدرتمند تبدیل می‌شود. سازمان‌های برجسته ارائه‌دهنده خدمات مالی، برای مدیریت بهتر این ارز یا واحد پولی در حال به‌روز کردن راهکارهای خودشان در طبقه‌بندی و مدیریت اطلاعات هستند. امروزه بسیاری از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مالی ذخایر عظیمی از اطلاعات تاریخی ارزشمند و بالقوه در سیستم‌های پیشرفته دارند. بیشتر این اطلاعات در مخازن برای استفاده گروه‌های خاص نگهداری می‌شوند. به‌عنوان مثال بخش فروش ممکن است مالک اطلاعات مشتریان باشد، در حالی که بخش مالی مالک اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها و معاملات است.

شرکت‌ها در تلاش برای دسترسی بیشتر افراد یک سازمان به اطلاعات، در حال تجزیه و طبقه‌بندی کردن اطلاعات قدیمی هستند. یک ارائه‌دهنده خدمات پرداخت، یک پلت‌فرم بزرگ داده با ساختار یادگیری ماشینی و شناختی راه‌اندازی کرد تا امکانات دستیابی به اطلاعات و تحقیق در لحظه خودش را تقویت کند. به همین ترتیب یک شرکت بیمه بین‌المللی با مرتبط کردن اطلاعات مشتریان در سراسر واحدهای تجاری خودش، یک چشم‌انداز ۳۶۰ درجه به مشتریانش ایجاد کرد و سپس مدل‌های قابل پیش‌بینی برای کمک به پیشرفت روندهای رو به بهبود را به‌کار گرفت. این راهکار همچنین به ایجاد فرصت‌ها و امکانات بیشتر در بازاریابی، فروش، مدیریت خطر، شناسایی تقلب، تایید و امضا کردن، مطالبات و دعوا‌های حقوقی و دیگر بخش‌های تجاری، کمک چشمگیری می‌کند.

این در حالی است که یک شرکت ارائه‌دهنده خدمات مالی، طرح یک مخزن مدیریت اطلاعات ابرداده‌ها را اجرا کرده است که امکانات خاصی برای طبقه‌بندی اطلاعات مهم و حساس، شناسایی اطلاعات تجاری و سیستم جست‌وجو دارد که در نهایت برخلاف روش‌های قدیمی و به کمک قابلیت‌‌های شناختی، امکان شناسایی و یافتن اطلاعات در سراسر بنگاه‌های تجاری جهان را فراهم می‌آورد.

اثر جهانی

ماهیت پویا، متنوع و در حال رشد اطلاعات محرمانه و قوانین استفاده از آنها، عوامل اصلی روند حاکمیت اطلاعات سازمانی یا تجاری هستند. در تمام مناطق جهان تاثیر عمیق این روند تایید و پذیرفته شده است، حتی در حالی که سرمایه‌گذاری‌ها بیشتر به واکنش‌های عملی به سیاست‌های موجود یا آینده دولت‌ها وابسته هستند. از مقررات حفاظت از اطلاعات عمومی اتحادیه اروپا گرفته تا قوانین اخیر حریم شخصی دولت استرالیا، بسیاری معتقدند که این واکنش‌ها برای جلوگیری از ایجاد قوانین صنعتی -که اغلب عقب‌تر از تکنولوژی‌های روز هستند- برای بهره‌گیری از اطلاعات، لازم هستند. هر چند در راستای این قوانین پیچیده بسیاری از سازمان‌ها متوجه می‌شوند که کنترل کمی بر اطلاعات موجود در سازمان خود، شیوه استفاده از آنها و تعامل سازمان‌ها و بخش‌های متفرقه با آنها دارند.

بررسی روند تکامیل حفاظت و بهره‌برداری از اطلاعات در مناطق مختلف جهان در طول سال‌های گذشته چشم‌انداز بهتر و دقیق‌تری نسبت به راهکارهای به‌روز آینده ایجاد می‌کند. برای مثال در شمال اروپا متون تاریخی مربوط به آزادی‌های مدنی، حریم خصوصی و مجموعه اطلاعات دولتی ممکن است اطلاعات بسیار حساس و سیاسی بشود. در سراسر آمریکا، اروپا و آسیای پاسیفیک بحث میان کنشگران، دولت و بخش خصوصی به شکل‌گیری قوانین منجر می‌شوند. در تمام کشورهای دنیا شامل آفریقای‌جنوبی، ایتالیا، برزیل و چین ارائه‌دهندگان خدمات عمومی با یکدیگر در رقابت هستند تا شکل بهتری به روند احترام و رعایت قوانین حریم خصوصی بدهند.

منبع:‌ deloitte