۱- محتوای سازگار با موبایل‌ها تهیه کنید

امروزه بسیاری از کاربران و مشتریان‎تان محتوای شبکه‎های اجتماعی و وب‎سایت‌ها را با تلفن‎های هوشمندشان دنبال می‌کنند. در نتیجه توجه شما به نمایش درست متن‌های مربوط به سفرها، عکس‌ها، جدول‌ها و... بسیار اهمیت دارد. هرچه محتوای شما ساده‌تر به دست مشتریان برسد احتمال خوانده شدن و اثرگذاری آن افزایش می‌یابد.

۲- لحظات ضروری را دریابید

بعضی محتواها باید درست در لحظه بزنگاه آماده و منتشر شوند. پیدا کردن این لحظات کمی هوشیاری، خلاقیت و البته زاویه دید مناسب می‌خواهد. مثلا فکر کنید فردا روز جهانی گردشگری است و شما به‌عنوان یکی از اعضای خانواده صنعت گردشگری باید واکنشی به این رویداد داشته باشید. می‌توانید مثلا یک عکس همراه با جمله‌ای ساده آماده کنید یا اینکه شعار روز جهانی را که هر ساله از طرف سازمان جهانی گردشگری مشخص می‌شود، به‌عنوان سوال مسابقه‌ای ویژه مطرح کنید و در لحظه‌ بزنگاه به مشتریان نشان دهید که خلاقیت و درک‌تان از دنیای محتوا متفاوت است.

۳- نسبت به مخاطبان پاسخگو باشید

هر پیامی که مخاطبان در واکنش به محتواهای تولیدی‌ برایتان می‌گذارند را به شکلی شایسته پاسخ دهید. نشان دهید پشت صفحه‎های مجازی‌تان، انسانی آگاه با قلبش در حال خواندن پیام‌هاست و تک‌تک آنها برایتان اهمیت دارد. در بیشتر شبکه‌های اجتماعی پست‌هایی که پیام‌های بیشتری دارند و ارتباط دو طرفه‌ای بین مخاطبان و گردانندگان صفحات شکل گرفته، بیشتر شانس نمایش داده شدن دارند و گوگل نیز برای سایت‌هایی که به پیام‌ها اهمیت و پاسخ می‌دهند، بیشتر ارزش قائل می‌شود.

۴- دروغگویی را فراموش کنید

فرض کنید آگهی یک آژانس گردشگری به دست‌تان رسیده که محتوای آن این است: «سفر رایگان به کیش»! با شوق آگهی را باز می‌کنید و متوجه می‌شوید نه تنها سفر رایگان نیست بلکه قیمت آن از دیگر آژانس‌ها هم گران‌تر است و آگهی مورد نظر فقط یک بازی متبحرانه با کلمات است. این بازی نه تنها شما را عصبانی می‌کند بلکه اگر در کنار آن مطلب هزاران محتوای مناسب وجود داشته باشد، دیگر برایتان ارزشی ندارد و شما خیلی زود، برای همیشه نام آن آژانس گردشگری را در زمره‌ برندهایی که نمی‌توان به آن اعتماد کرد قرار خواهید داد. در نتیجه از یاد نبرید که حتی یک کلمه دروغ، می‌تواند آینده کسب و کارتان را تحت تاثیر قرار بدهد.

۵- محتواهای مرتبط به هم را افزایش دهید

به جای آنکه تمام مطالب را کنار هم بیاورید و مطالب طولانی و خسته‌کننده تولید کنید، می‎توانید با کمک لینک‌ها و ساختن پل‌هایی بین مطالب قدیمی‌تان محتوایی با طول مناسب بسازید. محتواهایی که اگرچه طولانی نیستند و تمام اطلاعات را یکجا به مشتری نمی‌دهند اما در عین حال کاربردی هستند و احتمال به اشتراک‌‌گذاری آنها بیشتر است. این محتواها ترافیک سایت‌تان را نیز افزایش خواهند داد و گستره‌ بیشتری از مخاطبان را جذب می‌کنند. مثلا شما مطلبی درباره کویر مصر در وبلاگتان تولید کرده‌اید و در آن درباره جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی گفته‌اید. حال می‌توانید توضیحات مربوط به اقامتگاه‌های محلی، وسایل مورد نیاز سفر و اطلاعات درباره آب و هوای منطقه را در قالب مطالب دیگری آماده و آنها را با لینک‌هایی به مطلب اول وصل کنید.

۶- با حوصله و دقت تولید محتوا کنید

علاوه بر اینکه مطالب‌تان باید از نظر معنایی و محتوایی ساختار درستی داشته باشند، رعایت علائم نگارشی، نیم‌فاصله‌ها، استفاده درست از نشانه‌ها و شیوه‌ صحیح طبقه‌بندی مطالب داخل متن بسیار اهمیت دارد. استفاده درست از عکس‌ها و نوشتن کپشن‌های مرتبط، استفاده از رنگ‌های مناسب و به‌کاربردن سوتیتر، روتیتر و دیگر جلوه‌های بصری و محتوایی را در تولید متون در نظر و به یاد داشته باشید که هر روز میلیون‌ها صفحه محتوا تولید می‌شود و رعایت هر نکته‌ای می‌تواند شما را فرسنگ‌ها به جلو براند.

۷- محتوای سمعی و بصری را جدی بگیرید

به جز متن و عکس‌، شما باید با ابزارهای دیگری مانند فیلم، فایل‌های صوتی و موسیقی نیز محتوا تولید کنید تا قدرت اثرگذاری‌تان افزایش یابد. این مورد را می‌توانید خودتان امتحان کنید. مثلا برای یک تور که قرار است به چابهار برود فیلمی از بندر گواتر یا پدیده گل‌افشان در وب‌سایت‌تان بگذارید و در صفحه‌های شبکه‌های اجتماعی‌تان با موسیقی محلی منطقه‌ای که به آن سفر می‌کنید، تبلیغات را انجام دهید و اثر آن‌را در مقایسه با محتواهایی که فقط متن و عکس هستند ببینید. درواقع شما برای اثرگذاری بیشتر باید چند حس از مخاطب را درگیر محتواهایتان کنید و تبلیغات را تا جای ممکن در لایه‌هایی از آموزش، انتقال احساسات و شریک کردن مخاطب در رویدادهای زیبا و شگفت‌انگیز پنهان کنید.

 aslami@hammura.com