ایمیل یک روش بسیار مناسب و کم‌هزینه برای تبریک تولد محسوب می‌شود. در مقایسه با پیامک باعث تلخی خاطر و ایجاد مزاحمت نخواهد بود و در مقابل با توجه به فضای مناسب در ایمیل، می‌تواند حال خوش‌تری را منتقل کند. همان‌قدر که ایمیل تبریک تولد می‌تواند در مخاطب تاثیرگذار باشد، در صورت عدم رعایت نکاتی در آن ممکن است تاثیر برعکسی داشته و هزینه‌های تبلیغاتی شما را از بین ببرد. در این مطلب سعی می‌کنیم به چند ترفند مهم در ایمیل‌های تبریک تولد اشاره کنیم.

 ماشینی رفتار نکنید.

مطئنم شما هم مانند من دوست ندارید یک ایمیل با جملات تکراری به صورت سالانه در روز تولدتان دریافت کنید. ایمیل تبریک نباید این حس را به مخاطب القا کند که ماشین‌های بی‌روحی وجود دارند که روزانه یکسری ایمیل تبریک را ارسال می‌کنند.

 محتواهای متفاوتی تهیه کنید.

سعی کنید تعداد زیادی جمله بنویسید و هر روز هر یک را برای متولدان آن روز ارسال کنید. برای مثال ۳۱ متن تبریک آماده کنید و روزانه هر یک را ارسال کنید و هر ماه این کار را تکرار کنید. سال بعد، با اندکی جابه‌جایی در ترتیب، می‌توانید برای همان مخاطبان جملات جدیدی را ایمیل کنید.

 طراحی ایمیل را متفاوت کنید.

تغییر چهره ایمیل در هر سال می‌تواند مخاطب را از حس ماشینی بودن دور کند. راحت‌ترین کار این است که برای هر فصل جدید و با توجه به عناصر آن فصل و کسب و کار خودتان، قالب جدیدی طراحی کنید.

 مخاطبان را طبقه‌بندی کنید.

اگر دنبال راه‌های بهتری هستید می‌توانید مخاطبان را طبقه‌بندی کنید و بر مبنای آن برایشان محتوا و طراحی مناسبی داشته باشید. این طبقه‌بندی می‌تواند بر اساس اهمیت مشتری، مدت زمان آشنایی، مدت زمان سپری شده از آخرین خرید، سن، جنسیت، روز، ماه یا فصل تولد یا ترکیبی از همه‌ آنها باشد. فکر کنید محتوایی که قرار است به هر یک از گروه‌ها ارسال شود چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا بتواند به بهترین شکل احساس واقعی تبریک تولد را بیان کند. هرقدر ایمیل تولد به سمت شخصی‌شدن پیش برود اثرگذاری آن به مراتب افزایش خواهد یافت.

 از برنامه‌نویسان و CRM مناسب استفاده کنید.

 طبقه‌بندی مخاطبان، استفاده از محتواهای متفاوت و شخصی‌سازی‌ها ممکن است کار را کمی دشوار کند. با کمک گرفتن از برنامه‌نویسان یا نرم‌افزارهای مناسبCRM کار را بسیار ساده و ارزان‌تر کنید. آنها می‌توانند ایده‌های شما را در دیتابیس‌ها ذخیره و با شروطی که در برنامه‌ها پدید می‌آورند هر شکلی از ایمیل‌های تبریک را تولید کنند.

وقت بگذارید و فکر کنید.

 هرچه بیشتر وقت بگذارید و نمونه‌های بیشتری ببینید ایده‌های بهتری برای ایمیل تولد خواهید یافت. شاید راه‌اندازی یک کمیته‌ ایده‌پردازی با همراهی برخی مدیران، کارکنان و مشاوران مناسب، شروع اتفاق‌های خوبی باشد.

 هوشمندانه عمل کنید.

 به هیچ عنوان خودتان را در ایمیل تبریک تولد تبلیغ و از کسب و کارتان به‌طور مستقیم صحبت نکنید. در عوض سعی داشته باشید به شکلی هوشمندانه محتوای تبریک را به اشتراکاتتان وصل کنید. برای مثال اگر یک آژانس گردشگری هستید، می‌توانید به شیوه‌ای بیان کنید که از اینکه سفر آغازگر آشنایی با ایشان بوده خوشحالید. برقراری ارتباط مفهومی بین محتوای تبریک و یادآوری برندتان نیاز به‌کار زیاد دارد؛ چرا که ممکن است مخاطب احساس تبلیغاتی بودن ایمیل کند و فاصله بگیرد.

 موضوع مناسب و شروع خوب داشته باشید.

 سعی کنید موضوع ایمیل تبریک تولد به گونه‌ای باشد که در مخاطب ایجاد انگیزه کند. به کاربردن نام کوچک، اشاره مستقیم به روز تولد یا تبریک تولد به همراه هدیه یا تخفیف چشم‌گیری در ارائه خدمات یا محصولات می‌تواند به این موضوع کمک کند. خطاب کردن گیرنده ایمیل در ابتدای محتوا و ذکر نام و نام‌خانوادگی، سمت یا نام واحد ارسال‌کننده (مثلا روابط‌عمومی) می‌تواند بر جذابیت ایمیل بیفزاید.

 از نرم‌افزارهای ارسال ایمیل مناسب استفاده کنید.

شرکت‌های زیادی در حوزه ارسال ایمیل‌های انبوه وجود دارند. بدون استفاده از این نرم‌افزار‌ها نمی‌توانید ایمیل‌های گروهی ارسال کنید. ضمنا این ایمیل‌ها برای ارسال محتوا، یک‌سری قوانین خاصی دارند که باید در تهیه ایمیل رعایت شوند.

 موبایل را جدی بگیرید.

 امروزه اکثر افراد از موبایل یا تبلت، برای چک کردن ایمیل خود استفاده می‌کنند. ایمیل را به‌شکلی طراحی کنید که در تمام وسیله‌ها و شرکت‌های ارائه ایمیل (مانند یاهو و گوگل) به وضوح نمایش داده شود و لازم نباشد گیرنده‌ ایمیل، صفحه‌ خود را کوچک یا بزرگ کند.

پایش و اصلاح کنید.

 بازخوردهایی که از مخاطبان خود می‌گیرید، نظرسنجی‌هایی که انجام می‌دهید، مطالعاتی که می‌کنید و آمارهایی که نرم‌افزار ارسال ایمیل از تعداد ایمیل‌های باز شده یا کلیک شده ارائه می‌دهد می‌توانند برای بهتر شدن این مهم کمک کنند.

aslami@hammura.com