با توجه به توقف بهره‌برداری از جنگل‌‌‌های شمال، برای تامین چوب موردنیاز کارخانه‌ها و صنایع کاغذسازی راهی جز توسعه زراعت چوب یا واردات نداریم که واردات به دلیل نوسان نرخ ارز و افزایش قیمت چوب برای تولیدکنندگان صرفه اقتصادی ندارد، از این رو با توسعه زراعت چوب در اراضی ملی و مستثنیات به‌دنبال تامین چوب موردنیاز هستیم.

در همین راستا چندی پیش سازمان جنگل‌ها اعلام کرد‌: در برنامه چهار‌ساله در قالب طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت، ۳۰‌درصد معادل ۳۰۰ میلیون اصله نهال‌‌‌های تولید شده به عرصه‌‌‌های جنگلی، ۳۰۰ میلیون اصله نهال برای زراعت، ۲۰۰ میلیون اصله نهال به فضای سبز و ۲۰۰ میلیون اصله نهال به بخش بیابان‌‌‌های کشور اختصاص خواهد یافت.

در این راستا نقی شعبانیان معاون امور سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه بنابر آمار سالانه ۱۳ میلیون مترمکعب چوب موردنیاز کشور است که ۵ تا ۵.۵ میلیون مترمکعب چوب با احتساب زراعت چوب و چوب‌آلات باغی در داخل تولید می‌شود که این میزان نیاز چوبی کشور را تامین نمی‌‌‌کند خاطرنشان کرد: از مجموع ۱۱۵ هزارهکتار که زراعت چوب انجام می‌شود، سالانه ۲ میلیون و ۱۰۰ تا ۲ میلیون و ۵۰۰ مترمکعب چوب تولید می‌شود که با وجود توقف بهره‌برداری از جنگل‌های طبیعی نیاز است که زراعت چوب مورد توجه قرار بگیرد به طوری که به مساله آب آسیب وارد نشود. شعبانیان گفت‌: در برنامه پنجم و ششم قرار بود که ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزارهکتار زراعت چوب انجام شود که به دلیل عدم‌رقابت و اقتصادی نبودن با دیگر بخش‌های کشاورزی این اتفاق نیفتاد، اما در شرایط کنونی قیمت چوب ناشی از توقف بهره‌برداری از جنگل‌‌‌های شمال به گونه‌‌‌ای است که با دیگر بخش‌‌‌ها قابل رقابت است. معاون سازمان امور جنگل افزود: با توجه به نوسان نرخ ارز و افزایش قیمت چوب، واردات صرفه اقتصادی ندارد. براین اساس از طریق زراعت چوب به‌دنبال تامین چوب موردنیاز هستیم و همواره پیش‌بینی می‌شود که بعد از گذشت ۴ سال، ۵۰ تا ۶۰‌درصد چوب موردنیاز از این طریق تامین شود.

او گفت: عمده زراعت چوب در اراضی مستثنیات انجام می‌شود که بنابر ماده ۳ قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌‌‌ها و مراتع در برخی عرصه‌‌‌های ملی در قالب طرح فنی مشخص، احاله مدیریت صورت می‌گیرد به طوری که امکان تمدید قرارداد تا ۳۰ سال وجود دارد.

بنا بر ماده ۳۸ قانون برنامه ششم از سال ۹۶، هرگونه بهره‌برداری از جنگل‌‌‌های شمال متوقف شد که براین اساس زراعت چوب بیش از پیش باید مورد توجه قرار بگیرد.

پتانسیل خودکفایی چوب از طریق زراعت چوب در کشور وجود دارد

بر اساس بند ۳۸ قانون برنامه ششم، بهره‌برداری از جنگل‌‌‌های شمال ممنوع است که این ممنوعیت فشار مضاعفی بر نیاز چوبی کشور وارد کرد. از این رو طرح زراعت چوب از سال ۸۴ با توقف بهره‌برداری از جنگل‌‌‌های شمال و تنفس جنگل جدی شد که طی برنامه پنجم و ششم به دلیل ‌صرفه اقتصادی نداشتن مورد توجه قرار نگرفت، اما طبق برآورد صورت گرفته تا پایان سال ۱۴۰۵ با توسعه زراعت چوب امکان تامین بخشی از چوب موردنیاز وجود دارد. کامران‌ پور‌مقدم مجری طرح ملی زراعت چوب نیز در این خصوص گفت: بنابر آمار سالانه ۱۳ میلیون مترمکعب چوب موردنیاز کشور است که ۵.۵ میلیون مترمکعب از محل تولید داخل و مابقی واردات تامین می‌شود. بعداز پایان ۴ سال از اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت که بخشی از آن به زراعت چوب اختصاص دارد، ۱۳ میلیون مترمکعب چوب موردنیاز از این طریق تامین می‌شود.

پورمقدم ادامه داد: در طرح کاشت یک میلیارد درخت سالانه ۲۵۰ میلیون مترمکعب نهال تولید و کاشت می‌شود که در سال دوم برنامه ۱۰۰ میلیون اصله نهال در قالب طرح زراعت چوب تولید می‌شود.

 امسال در قالب برنامه جهش تولید با مشارکت مردم و تامین تسهیلات و کمک‌های فنی و اعتباری در اراضی ملی و دولتی، طرح زراعت چوب انجام می‌شود. بنابر آمار سالانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار صرف واردات چوب می‌شود که با توسعه زراعت چوب در طول ۴ سال، رقمی معادل ۴ تا ۵ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی می‌شود.