۲۵۸ میلیون دلار کالا از طریق گمرک اصفهان صادر شد

رسول کوهستانی‌پزوه روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: بطور متوسط روزانه تشریفات صادرات ۲۲۰ کامیون از گمرکات استان اصفهان انجام می‌شود.

وی، اقلام صادراتی گمرکات اصفهان را ۳۲۹ نوع کالا برشمرد و ادامه داد: محصولات پتروشیمی با ۶۸ میلیون دلار و ۲۲ درصد رشد، چدن، آهن و فولاد به ارزش ۵۹ میلیون دلار با ۷۰ درصد کاهش، محصولات لبنی با ۲۶ میلیون دلار و ۲۰ درصد رشد، مس و مصنوعات آن با ۲۳ میلیون دلار و ۴۱ درصد رشد و فرش ماشینی و دستباف با ۱۹ میلیون دلار و یک درصد کاهش (در مقایسه با مدت مشابه پارسال) عمده‌ترین کالای صادراتی از گمرکات استان در بهار امسال بودند.

مدیرکل گمرکات اصفهان اظهار کرد: صادرات این استان در بهار ۱۴۰۳ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی ۳۴ درصد و حیث ارزش ۳۲ درصد کاهش داشت. کوهستانی‌پزوه، مهمترین دلیل این موضوع را کاهش صادرات آهن، چدن و فولاد برشمرد و اضافه کرد: میزان صادرات این محصولات در بهار پارسال ۱۹۶ میلیون دلار بود که در سه ماه نخست امسال به ۵۹ میلیون دلار کاهش یافت. وی تصریح کرد: افزایش صادرات سایر گروه‌های کالایی نظیر محصولات پتروشیمی، لبنی و مس نتوانست این کاهش را جبران کند.