102 طرح فناورانه در مرحله داوری تخصصی جشنواره شیخ بهایی

به گزارش دنیای اقتصاد  هجدهمین دوره جشنواره ملی فن آفرینی کشور ۲۶ و ۲۷ اردیبهشت ماه در اصفهان برگزار می‌شود.

سعید آجلی، دبیر هجدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی، در همین خصوص اظهار کرد: جشنواره شیخ بهایی، معتبرترین جشنواره حوزه فن آفرینی کشور است که بر خلق ارزش و ثروت آفرینی با استفاده از فناوری تمرکز دارد و تاکنون نیز تاثیرات مثبتی در مسیر توسعه اقتصاد دانش بنیان از خود به جا گذاشته است.

وی افزود: از بین شرکت کنندگان و ثبت نام کنندگان اولیه هجدهمین دوره این جشنواره ملی و مورد تایید وزارت علوم، ۴۸۱ طرح حائز شرایط حضور شناخته شدند که پس از دو مرحله داوری اولیه و آنلاین، ۱۰۲ طرح به مرحله سوم راه یافته‌اند. از این تعداد ۳۹ طرح در شاخه فن آفرینی و ۶۳ طرح در شاخه طراحان کسب‌وکار صلاحیت حضور در مرحله داوری تخصصی را به دست آوردند. این مرحله نیز از اوایل اسفند ماه سال گذشته آغاز شده و همچنان نیز طرح‌ها به صورت میدانی در حال بررسی است.

دبیر هجدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی ادامه داد: سومین مرحله داوری طرح‌های راه یافته تا اواسط اردیبهشت ماه سال جاری ادامه خواهد یافت و در نهایت فینالیست‌های این دوره از جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی را مشخص می‌کند.

آجلی گفت: فرآیند داوری طرح‌های این دوره به دلیل سطح بالای شرکت کنندگان با چالش‌های مخصوص به خود رو به رو بود اما در نهایت علی رغم دشواری در مسیر انتخاب طرح‌های برتر در هر مرحله، به کمک تیم داوری جشنواره طرح‌های شایسته برای حضور در مراحل بالاتر داوری انتخاب خواهند شد.

وی تصریح کرد: یکی از وظایف جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی، فرهنگ‌سازی و تقویت ارتباط میان بخش‌های مختلف زیست بوم فناوری و نوآوری و همچنین تقویت ارتباط میان عامه جامعه و فعالان این عرصه است. به همین دلیل این دوره از جشنواره با برنامه‌های جانبی خاصی برگزار می‌شود که جزئیات آن به زودی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

گفتنی است شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به عنوان متولی برگزاری این جشنواره معتبر حوزه فن آفرینی کشور، تاکنون به عنوان حلقه واسط میان دولت، صنعت و دانشگاه در جهت توسعه اقتصادی مبتنی بر دانش و نهایتا تبدیل علم به ثروت در کشور ایفای نقش کرده و در حال حاضر حدود ۷۰۰ واحد دانش‌بنیان و فناور را در خود جای داده است.