انواع فناوری‌های گلخانه هیدروپونیک

در یک گلخانه با سیستم هیدروپونیک، در درجه اول باید نیازهای خاص گیاهان را توسط مناسب‌ترین روش‌های تامین و توزیع آب و مواد غذایی برآورده کرد. از این رو برای افزایش کارایی و عملکرد و همچنین کاهش هزینه‌ها، استفاده از این فناوری‌ها ضروری است. گلخانه هوشمند و مدرن، نشان دهنده همگرایی دانش علمی پیچیده و راه حل‌های نرم افزاری و سخت افزاری است.

کنترل کننده‌های گلخانه

کنترل‌کننده‌های گلخانه می‌توانند دریچه‌ها را باز و بسته کنند، چراغ‌ها را خاموش و روشن کنند و تمامی اینها از طریق برنامه‌های هوشمند قابل تغییر است. کنترل کننده‌های محیطی گلخانه، مدیریت گلخانه را اتوماسیون کرده و  به تولید کنندگان این اجازه را می‌دهند تا عملکرد خود را به حداکثر رسانده و در عین حال هزینه‌ها را کاهش دهند. کنترلرها با مشخصات از قبل تعیین شده و بر اساس نیازهای گلخانه و گیاهان برنامه‌ریزی می‌شوند.

حسگرها و سنسورها

وظیفه سنسورها در سراسر گلخانه اندازه گیری دما، رطوبت، نور و… است تا کنترل کننده‌های گلخانه به صورت خودکار شرایط سالن را تنظیم کنند تا از ایده‌آل بودن شرایط محیط رشد، اطمینان حاصل شود. نظارت بر تمامی این موارد به صورت مجازی باعث کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی در نیروی کار می‌شود. این سنسورها داده‌هایی که از محصولات می‌گیرند را به سیستم عامل رسانده و کنترل کننده‌های گلخانه طبق این داده‌ها موتورها را کنترل می‌کنند.

سیستم‌های آبیاری خودکار گلخانه

از دیگر فناوری‌های گلخانه‌ای می‌توان به سیستم‌های آبیاری خودکار اشاره کرد. اگر سیستم آبیاری در گلخانه‌ها هوشمند شود، از هر نظر در هزینه‌های شما صرفه‌جویی خواهد شد. تمامی صاحبان گلخانه با هوشمندسازی سیستم آبیاری گلخانه خود باعث کاهش هزینه‌های خود تا حد چشمگیری می‌شوند. سیستم‌های آبیاری خودکار می‌توانند نیازهای آبی گیاهان گلخانه‌ای را تشخیص داده و در زمان مناسبی آبیاری را انجام دهند.

یکی از مزایای استفاده از سیستم‌های آبیاری خودکار، کنترل حجم آب مصرفی است. از این رو دیگر از غرقابی گیاهان و آسیب دیدن ریشه‌ها جلوگیری می‌شود. از طرفی دیگر هنگامیکه آبیاری محصولات گلخانه‌ای را کنترل کنید، صرف هزینه برای تجهیزات جانبی نیز کاهش پیدا خواهد کرد، چرا که این سیستم از هر لحاظ اقتصادی و مقرون به صرفه است.

سیستم خودکار سنجش سطح روشنایی گلخانه

یکی دیگر از فناوری‌ها و تجهیزات مهم که برای هر گلخانه‌ای لازم است و می‌تواند جزو فناوری‌های گلخانه‌ای باشد، سیستم خودکار سنجش سطح روشنایی گلخانه است. همانطور که می‌دانید، نور مهمترین عامل برای رشد گیاهان است. مهمی این موضوع برای رشد محصولات گلخانه‌ای که در فضای سر بسته است، اهمیت بیشتری نیز دارد. از این رو لازمست تا به شدت و میزان نور توجه شود. تجهیزات روشنایی مختلفی برای رشد گیاهان گلخانه‌ای وجود دارد از جمله آن می‌توان به لامپ‌های رشد گیاه اشاره کرد. این لامپ‌ها باعث افزایش سرعت رشد محصولات می‌شوند و ریشه زایی گیاهان را بهتر می‌کنند.

فناوری‌های گلخانه‌ای در تجهیزات خنک‌کننده

تجهیزات خنک کننده گلخانه جزو مواردیست که نمی‌توان از نقش مهم آن صرف نظر کرد. برخی از گلخانه‌ها به دلیل قرار گرفتن در محیط جغرافیایی خاص، در فصول گرم سال، دچار چالش می‌شوند. همانطور که می‌دانید گرم شدن هوای گلخانه می‌تواند باعث پژمردگی و حتی خرابی محصولات نیز بشود. از این رو استفاده از تجهیزات خنک کننده مناسب با محیط گلخانه برای رشد گیاهان ضروری است. این تجهیزات، باعث کنترل حجم کربن دی اکسید در محیط گلخانه شده و حتی می‌توانند رطوبت گلخانه را نیز کنترل کنند.

با توجه به افزایش روز افزون جمعیت، تقاضا برای مواد غذایی نیز در حال افزایش است. شکی در این نیست که صنعت گلخانه با سرعت بالایی رو به پیشرفت است. از این رو می‌توان گفت در اینده بهترین راه برای تامین نیازهای بازار، گلخانه‌‌ها باشند. در این میان محبوبیت کشت هیدروپونیک نیز در بین گلخانه داران در حال افزایش است. چرا که در گلخانه‌های هیدروپونیک شما می‌توانید در کمترین فضا، با سرعت بیشتری اقدام به پرورش گیاهان کنید. اینجاست که اهمیت فناوری‌های گلخانه هیدروپونیک آشکار می‌گردد.

منبع: آتاویتا