استاد حدت: من در اصفهان شیفته نقاشی شدم

چهارمین نمایشگاه «ریشه‌ها» پنج‌شنبه (۲۳ آذرماه) به کوشش حوزه هنری استان اصفهان، در عمارت تاریخی سعدی برپا شد. این دوره از «ریشه‌ها» آثار هنرمندی را به تماشا گذاشت که سروِ والا و همیشه سبزرنگ نقاشیِ ایران‌زمین است. مردی است که در همسایگی ما، یزدِ آرام و مهربان، چشم به جهان گشود و چون روزگار، او را به اصفهان پُرهنر رساند مایه فخر و نازیدن هر نصف جهانی شد.

این نمایشگاه به مناسبت «مروری بر مجموعه آثار نقاشی و پوسترِ محمدعلی حدت» برگزار شد؛ هنرمندی که فصلی هزاررنگ و نو در تاریخ هنر شهرمان به نمایش گذاشته است و جمله‌های بالا، بخشی از صحبت‌های استاد محمدعلی حدت بود که امروز در آئین گشایش این نمایشگاه بیان شد.

در دامان شهری هنرپرور

محمدعلی حدت، مردی که ریشه‌های او در هنر ایران چنان استوار است که هرگز نخواهد پژمرد، در آیین گشایش چهارمین نمایشگاه «ریشه‌ها» سخنان خویش را با نام پروردگار عشق‌آفرین آغاز کرد و گفت: خداوند همه هستی را در وجود آدمی خلاصه کرده و بیراهه نیست که همین انسان آفریده‌شده از خاک، برترین مخلوق عالم شناخته می‌شود؛ «من چه گویم یک رگم هشیار نیست، شرح آن یاری که او را یار نیست».

این پیشکسوت نقاشی کشورمان پس از اشاره به آن بیت مولوی که نشان می‌دهد در کنار هنر، با ادب و ادبیات نیز الفتی دارد، صحبت خود را این‌گونه ادامه داد: هنرمندان و هنردوستان همواره با کلماتی که سنگین‌اند برایم به من عنایت و لطف داشته‌اند. از همه آنان سپاسگزارم، اما من لایقش نیستم. من در اندازه و حدی که می‌گویند نیستم و هرچه بر زبان می‌آورند، برآمده از لطفشان است. قصد شکسته‌نفسی ندارم، اما شکر نعمت، نعمت‌ها در پی خود می‌آورد.

این هنرمند که سال ۱۳۴۶ شمسی دیپلم خود را در رشته نقاشی طبیعت و از هنرستان هنرهای زیبای اصفهان دریافت کرده است، درباره پیوند هنر خود با این شهر چنین بیان کرد: من عاشق نقاشی شدم؛ در اصفهان هم شیفته نقاشی شدم. به هرکجای این دیار بنگری نقش و زیبایی می‌بینی. بارها گفته‌ام مگر می‌شود در اصفهان زیست، اما اهل هنر نبود؟ مشکل است که در نصف جهان زندگی کنی و هنرمند نشوی یا دست‌کم محبت و عشق خود را به هنر نشان ندهی.

طراح پوسترهای خاطره‌انگیز سینمای ایران یادآور شد: همیشه ایمان داشته‌ام که «در هرچه بنگرم تو پدیدار آمدی، ای کم نموده رخ که چه بسیار آمدی». از برگی کوچک تا غرش‌های سهمگین آسمان همگی نشانه‌های درخور اعتنایی برای من بوده. شاید غرش‌ها و باران‌ها نوایی است برای ما، اشک‌هایی است که برای ما ریخته می‌شود.

حدت در دنباله کلام متین و مجمل خود چنین آورد: از همه کسانی که در برپایی این برنامه نقشی داشته‌اند نهایت تشکر را دارم. اصفهان هنرمند ناآور و صاحب‌ سبک کم ندارد. در رشته‌های گوناگون و در ابعاد مختلف هنرمندان بسیاری یافتنی‌اند. از تئاتر و سینما و موسیقی و شعر گرفته تا نقاشی و حتی طنزپردازی در اصفهان هنرمندان پرنام‌ونشانی داشته‌ایم.

او که از ریشه‌های بردبار و استوار هنرمان است، با نگاهی به دوران ابتدایی کارش گفت: خدا را سپاس که من به شهر آمدم تا امکانات و شرایط برای رشدم فراهم باشد. در این مسیر کار کرده‌ام و رنج‌ها کشیده‌ام. خداوندگار نیز لطف داشت. صبوری خانواده‌ام و مخصوصاً همسرم، سوسن، را نمی‌توان در مسیر ترقی من نادیده گرفت. بارها دوسه شب پشت‌سرهم نمی‌خوابیدم تا یک پوستر سینمایی را طراحی کنم و به تهران و وزارت ارشاد برای مجوز ببرم و تحویل تهیه‌کننده بدهم. در این سالیان، همراهی همسرم بود که فرصت را برای بالیدن من فراهم کرد. او بود که از فرزندانمان مراقبت می‌کرد.

هنرور پُرکار و گزیده‌گوی اصفهان در سخنان پایان خود گفت: عشقم به نقاشی نگذاشت به اطرافیانم توجه کنم. اما به هرچه نگریستم در آن نقاشی دیدم. همسر و فرزند و دوست و حتی کاسب‌کار محله‌مان برای من یک تابلوی نقاشی بود. به‌خاطر کم‌توجهی‌ام از همه آنها عذرخواهی می‌کنم.

بیش از گذشته خدمتگزار هنرمندان اصفهان باشیم

در این آئین همچنین احمد نوری، مدیر حوزه هنری استان اصفهان ضمن خیرمقدم به مهمانان و با اشاره به اینکه از یزد نیز به احترام استاد محمدعلی حدت در این ائین حضور یافته‌اند، گفت: نام و آوازه استاد حدت را همیشه شنیده بودم و با آثارشان آشنایی داشتم، اما اولین‌بار در ایام کرونا فرصت دیدار با او فراهم آمد.

او ادامه داد: جامع‌بودن این هنرمند در حوزه‌های مختلف همیشه برای من جذابیت داشت. بسیار کوشیدم تا توفیق خدمت به این هنرمند برای حوزه هنری حاصل شود. خدا را سپاسگزارم که زمینه برگزاری این برنامه و البته با همکاری خودِ استاد ایجاد شد. ما همه توان و تلاش خود را برای این برنامه گذاشتیم. امیدواریم بضاعت ما بیشتر شود تا بیش از گذشته خدمتگزار هنرمندان اصفهان باشیم که بسیار هم هستند.  

منبع و تلخیص: ایسنا