وضعیت تامین مواد اولیه مورد نیاز شرکت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

با عنایت به اینکه شرکت معدنی و صنعتی چادرملو سهامدار عمده شرکت است حدود ۵۰درصد نیاز مواد اولیه از این شرکت تامین می‌شود و با توجه به راه‌اندازی گندله‌سازی سه چاهون (سنگ آهن مرکزی) همچنین سهامداری سرمایه‌گذاری غدیر در شرکت گهرزمین، باقیمانده نیاز تامین مواد اولیه میسر است.

عملکرد ۱۰ ماهه شرکت (تولید و فروش) با رشد مطلوبی همراه بوده، میزان رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل چقدر است ؟ در این راستا چه تمهیداتی را در نظر گرفته‌اید تا به این نتیجه مطلوب دست یابید؟

در نیمه اول سال ۹۹ به منظور اجرای فاز اول پروژه افزایش ظرفیت، به مدت ۶۵ روز شرکت تغییرات طرح و تعمیرات ده ساله خود را عملیاتی کرد، بنابراین در نیمه اول سال فقط ۴ ماه تولید داشته‌ایم، لکن در نیمه دوم سال ۹۹ با اجرای موفق پروژه افزایش ظرفیت حدود ۲۵درصد نسبت به دوره مشابه سال ۱۳۹۸ افزایش تولید داشتیم.

آیا برنامه‌ای برای افزایش سرمایه در دستور کار دارید؟

سرمایه شرکت در سال ۱۳۹۹ با افزایش ۵۰درصد نسبت به سال ۱۳۹۸ عملیاتی شد لکن برای تامین منابع مالی مورد نیاز فاز دوم افزایش ظرفیت و تکمیل احداث مجتمع گندله‌سازی بهاباد و اجرای فاز دوم فولادسازی شاهرود و احداث فولادسازی و ریخته‌گری نازک شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر (ESP) شرکت حتما در سال ۱۴۰۰ برنامه افزایش سرمایه قابل توجهی را پیش‌بینی و اجرائی می‌کند. همچنین شرکت مراحل قانونی خود را جهت ورود به بازار سرمایه را به انجام رسانیده و با توجه به پذیرش شرکت در فرابورس آماده ورود و عرضه اولیه سهام است.

شرایط بهسازی کارخانه‌های غدیر ایرانیان چگونه است؟ در این زمینه آیا اقداماتی صورت گرفته است؟

اجرای تعمیرات ده ساله، نوسازی‌ها در همه ابعاد (همچون تعویض کاتالیست‌ها، رکوپراتور، اصلاح T.G.S &C.G.S ) و همچنین مهیا کردن مناسبات لازم برای تحقق فاز دوم پروژه افزایش ظرفیت از جمله بهسازی‌های مد نظر است.

پیش‌بینی شما در زمینه اتمام و بهره‌برداری از طرح‌های توسعه‌ای چیست؟

شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان با مشارکت سنگ‌آهن مرکزی ایران و شرکت معدنی و سدسازی آریا جنوب ایرانیان برای استخراج و بهره‌برداری از آنومالی شمالی و میشدوان و احداث کارخانه تولید کنسانتره با ظرفیت ۲ M/ Ton در سال اقدام کرد. همچنین با مشارکت شرکت معدنی و صنعتی چادرملو هم جوار مجتمع گندله‌سازی بهاباد شرکت صنایع معدنی عصر نوین بهاباد را تامین و در جهت توسعه صنایع معدنی سرمایه‌گذاری کرده است. همچنین در معدن سنگ‌منگنز سورگاه جیرفت استان کرمان و معادن سنگ آهن خود در خراسان اکتشافات را به انجام رسانیده و در سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به بهره برداری می‌رساند.

آیا غدیر ایرانیان امسال با افزایش اشتغالزایی همراه بوده است ؟

با توجه به اجرای طرح‌های توسعه و سرمایه‌گذاری‌های جدید شرایط و امکانات لازم برای توسعه اشتغال مولد فراهم شده است در شهرستان‌های کمتر توسعه یافته نظیر بهاباد و جیرفت و در شهرهای کدکن در استان خراسان نیز افزایش اشتغال امکان‌پذیر است.

اقدامات زیست‌محیطی که در مجموعه شما به‌کار گرفته شده اند کدامند؟

در تمام طرح‌های اجرایی شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان توجه اساسی به اقدامات زیست محیطی در رأس برنامه‌ها قرار دارد. همچنین با همکاری دانشگاه اردکان چند پروژه زیست محیطی ارائه و اجرایی شده است. لازم به ذکر است که فضای سبز اجرا شده در کارخانه احیا مستقیم اردکان در مقایسه با سایت‌های مشابه بسیار وسیع انجام پذیرفته است.

ارزیابی شما از روند فعلی زنجیره ارزش فولاد در طرح های توسعه ای چیست؟ سهم فولاد غدیر ایرانیان از توسعه زنجیره ارزش چه میزان است؟

با توجه به آمار و اطلاعات در دسترس، ضرورت تکمیل سرمایه‌گذاری‌ها و احداث مجتمع‌های جدید صنعتی و معدنی برای تحقق تولید ۵۵ میلیون تن محصولات فولاد در افق ۱۴۰۴ اجتناب ناپذیر است. از طرفی هنوز صنایع معدنی خصوصا در بخش معادن، هم اکتشافات و هم استخراج و هم فرآوری از تکنولوژی سطح ۲ برخوردار است و بنابراین مجددا تاکید می‌کنم که برای فراهم کردن مناسبات لازم برای استخراج پرعیارسازی و فرآوری و تولید کنسانتره سنگ‌آهن، استفاده از فناوری‌های نوین معدنی اجتناب‌ناپذیر و تا بهره‌برداری از تکنولوژی سطح ۴ در بالادست زنجیره فولاد مشکلات جدی در تامین مواد اولیه وجود دارد.

غدیر ایرانیان تاکنون چه تمهیداتی را در مقابل نوسان نرخ ارز برای پیشبرد برنامه و طرح‌های توسعه‌ای خود به‌کار گرفته است؟

این یک رسالت ملی و بر عهده مسوولان اقتصادی و سیاسی بوده و فراتر از تدابیر موضعی و موقت است. در هر حال برای اجرای پروژه های توسعه ای صنایع معدنی، تامین ارز از محل صادرات مورد تاکید است.

نظر شما درباره  قیمت گذاری در زنجیره ارزش در بخش معدنی و فولادی زنجیره چیست؟ حالا که عوارض صادراتی سنگ آهن برداشته شده است ؟آیا با موضوع تورم قیمت مواد اولیه روبه‌رو می‌شوید؟

در خصوص قیمت‌گذاری، در زنجیره ارزش در بخش معدنی و فولادی با توجه به میزان تولید و عرضه و تقاضا و عدم بالانسی که در این زنجیره مشهود است شرایط بازار در تعیین قیمت تاثیرگذار بوده و قیمت‌گذاری دستوری تاکنون نتیجه بخش نبوده است، ساز و کار بورس ساز و کار منطقی است که از عرضه و تقاضا متاثر می‌شود. البته در بخش معادن که جزو انفال و حقوق آن به عموم ملت تعلق دارد سیاست‌گذاری دولت برای توسعه فعالیت‌های اکتشافی استخراجی و تعیین اولویت‌های بهره‌مندی صنایع معدنی از فرصت‌های مذکور نیز اجتناب‌ناپذیر و ضروری است. در خصوص حذف عوارض صادراتی سنگ آهن باید گفت که حتما در تعیین قیمت سنگ و کنسانتره در داخل کشور تاثیرگذار و قیمت مواد اولیه را به نفع توسعه سرمایه‌گذاری‌های معدنی متعادل می‌کند.

انتظار شما از سهامداران عمده شرکت چیست؟

سهامداران عمده این شرکت از اهلیت بسیار مطلوبی برخوردار هستند و در راستای توسعه سرمایه‌گذاری‌های صنعتی و معدنی همیشه همراهی و نگاه استراتژیک داشته‌اند.

 اقداماتی که در راستای توسعه بازار و کسب سهم بیشتر از بازار صورت داده‌اید، کدامند؟

شرکت با توجه به علاقمندی سهامداران عمده برای مشارکت در طرح های معدنی و صنعتی و تنوع و توسعه بازار کسب و کار اقدام کرده و خصوصا با ورود به بورس در اواخر سال‌جاری برای برنامه‌های احداث کارخانه‌های صنعتی و معدنی و مشارکت با سایر شرکت‌های سرمایه‌گذار در این بخش برای پنج ساله آتی خود اقدام کرده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند