مزد هجوم

با این وجود رویارویی با ملوان در ورزشگاه آزادی، بهترین قرعه ممکن برای پرسپولیس در این برهه زمانی بود. آنها باید به مصاف حریفی می‌رفتند که جزو ضعیف‌ترین تیم‌های لیگ امسال بوده است. شاگردان مازیار زارع در ۱۳ بازی بیرون از خانه خود در این فصل، ۶ بار به تساوی رسیده‌اند و ۷ بار شکست خورده‌اند. ملوان در کنار ذوب‌آهن تنها تیم‌های بدون پیروزی این فصل در جدول مسابقات بیرون از خانه هستند. قوها در چنین شرایطی رو‌در‌روی پرسپولیس قرار گرفتند و تیم یحیی گل‌محمدی هم نهایت استفاده را از این داستان برد. آنها با به ثمر رساندن سه گل برابر ملوان، هم ۳ امتیاز حساس را به دست آوردند و در کورس قهرمانی باقی ماندند، هم وضعیت تفاضل گل‌شان را تا حدودی بهبود بخشیدند.

نیم ساعت ابتدایی نمایش پرسپولیس برابر ملوان هرگز چنگی به دل نمی‌زد. در شرایطی که به نظر می‌رسید این تیم مشغول ارائه یک بازی ملال‌آور دیگر است، ناگهان پاس عمقی خوب دانیال اسماعیلی‌فرد به مهدی ترابی رسید تا این بازیکن با یک ضربه زیر طاق تماشایی سومین گل فصلش را به ثمر برساند. یکی از اشکالاتی که در سال‌های اخیر زیاد به پرسپولیس وارد شده، این است که یحیی گل‌محمدی بعد از گل تیمش را عقب می‌کشد و میدان را در اختیار رقیب قرار می‌دهد. با این وجود پرسپولیس که گل اول را دقیقه ۳۶ زده بود، تنها چهار دقیقه بعد به گل دوم دست یافت تا گام بسیار بلندی به سمت تثبیت پیروزی بردارد. این گل روی پرتاب اوت وحید امیری، ضربه سر مهدی عبدی و شوت سعید صادقی روی تیر دو به دست آمد. دو تیم با همین نتیجه به رختکن رفتند. در نیمه دوم این‌طور به نظر می‌رسید که پرسپولیس دنبال حفظ نتیجه است و در مقابل ملوان توان تهاجم روی دروازه میزبان را ندارد. در این میان اما لئاندرو پریرا که در دقیقه ۷۹ به زمین آمده بود، تنها ۳ دقیقه بعد موفق به گلزنی شد تا کار را تمام کند. در مورد گل پریرا شبهات زیادی وجود دارد و برخی بر این باورند که توپ به‌طور کامل از خط دروازه رد نشده بود. به هر حال اما کمک‌داور گل را پذیرفت تا مهاجم برزیلی هم نخستین گلش را بزند و کمی از فشار خلاص شود.

پیروزی پرسپولیس در یک دیدار خانگی نسبتا آسان برابر ملوان، اتفاق خارق‌العاده‌ای نیست و نیاز به توضیح و تفسیر چندانی ندارد. شاید تنها خروجی فنی مهم در مورد این بازی، آن باشد که یحیی گل‌محمدی جسارت به خرج داد و تیمش را با سیستم ۲-۴-۴ لوزی و حضور تنها یک هافبک دفاعی به میدان فرستاد. پرسپولیس معمولا در هر شرایطی با دو هافبک دفاعی بازی می‌کند، اما این‌بار یحیی خرق عادت کرد و مزدش را هم گرفت. به علاوه تیم گل‌محمدی در این مسابقه بعد از زدن گل اول عقب نکشید و توپ و میدان را در اختیار حریف قرار نداد. این مساله باعث شد آنها گل بعدی را هم بزنند و بدون تحمیل استرس به هواداران خود، دریافت سه امتیاز را جشن بگیرند. عادت پرسپولیس به دفاع بعد از جلو افتادن از حریف، باعث شده هواداران برای نهایی شدن هر پیروزی جان به لب شوند. قصه دیدار با ملوان اما فرق داشت و می‌تواند به کار سایر مسابقات هم بیاید.