اگر از آن دسته افرادی هستید که به درخت و درختکاری علاقه دارید یا صاحب باغ هستید، کاشت نهال گردو و نکات مراقبتی از آن برای شما بسیار مهم است. این درخت ‌در میان درختان باغ یکی از پر طرفدارترین و محبوب‌ترین نهال‌ها به شمار می‌رود.

اگر دارای زمین زراعی هستید که برای کاشت این درخت مناسب است، انجام این عمل بسیار سودمند و کارآمد خواهد بود. گردو یکی از محصولاتی بوده که نه‌تنها در داخل کشور بلکه در کشورهای همسایه نیز دارای اهمیت و طرف‌داران زیادی است.

نحوه کاشت و نگهداری این درخت بسیار حائز اهمیت است. نوع نژاد انتخابی یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب نهال است. این محصول دارای انواع و نژادهای مختلفی است که بر اساس قیمت و محیط جغرافیایی با یکدیگر متفاوت هستند.

در ادامه با ما همراه شوید تا به شما اطلاعات کاملی در مورد انواع و نحوه کاشت نهال این محصول ارائه دهیم.

نهال گردو به دو نوع زود بارده و دیر بارده تقسیم‌بندی می‌شود. نهال‌هایی که باردهی آن‌ها نیازمند زمان طولانی است، در دسته دیر بارده جای می‌گیرند. به‌عنوان‌مثال، می‌توان به درخت لارا، فرانکت، دماوند و غیره اشاره کرد. نهال‌های زود بارده به نهال‌هایی گفته می‌شود که زمان باردهی آن‌ها بسیار کوتاه است و سریعاً به ثمر می‌نشینند. حال که دو نوع زود بارده و دیر بارده را متوجه شدید، می‌توان به دیر گل بودن یا زود گل بودن آن‌ها نیز اشاره کرد.

دیر گل بودن به معنای دیر باردهی نیست. عموماً نهال‌هایی که دیر گل هستند و باردهی سریعی دارند، از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین انواع نهال‌های گردو به شمار می‌روند. از طرفی، نهال‌های دیر باردهی وجود دارند که به علت زود گل بودن ثمره چندانی ندارند و کشاورز را دچار ضرر می‌کنند.

البته اگر مدت‌زمان باردهی برای شما حائز اهمیت است، نهال‌های پیوندی را فراموش نکنید. درخت گردو به طور میانگین عمری به‌اندازه 70 سال دارد و می‌تواند در این سال‌ها مثمر ثمر واقع شود. به یاد داشته باشید که بهترین زمان برای کاشت این درخت، از اواسط آبان ماه شروع می‌شود و تا اواخر زمستان و اوایل فروردین ادامه دارد.

راهنمای خرید نهال گردو و نکات کلیدی

اهداف کشاورزان در خرید نهال گردو با یکدیگر متفاوت هستند. ممکن است کشاورزی به علت داشتن زمین زراعی گسترده و حاصلخیز، نهال‌های زیادی بکارد و به فروش محصولات دقت کند. از طرفی، کشاورزی نیز وجود دارد که صرفاً به دنبال دو الی سه نوع نهال است که باردهی کم و محدودی داشته باشند. همان‌طور که می‌دانید، قیمت گردو و تقاضای مردم برای این محصول روزبه‌روز افزایش می‌یابد؛ بنابراین، کشاورزان زیادی خواهان نژاد خوب نهال گردو برای باردهی بیشتر هستند.

گردو نژادهای مختلفی دارد که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به گردوی محلی اشاره کرد. این نوع محلی به علت ارگانیک بودن و عدم استفاده از کود زیاد برای رشد نهال‌ آن، دارای طرف‌داران زیادی است؛ در نتیجه، قیمت یک کیلو گردوی محلی بسیار گران‌تر از چندین کیلو گردوی درجه سه یا چهار است.

نکات کلیدی در خرید نهال گردو

فراموش نکنید که جدا از نژاد گردو، نکات کلیدی زیادی برای خرید نهال این محصول وجود دارند که در صورت عدم رعایت آن‌ها، ممکن است هزینه و وقت شما هدر رود. برخی از این نکات عبارت‌اند از:

  • در حین خرید نهال، به ضمانت‌نامه و گارانتی نهال از طرف فروشنده دقت کنید. شما باید در حین خرید حتماً فاکتور خرید تهیه کنید و در صورت عدم رضایت، از طریق این فاکتور محصول را برگردانید.

  • به گواهی قرنطینه، جواز رسمی از جهاد کشاورزی و ضمانت برگشت کالا اهمیت دهید و توجه کنید. در صورت خرید نیز این موارد را حتماً تهیه کنید.

  • همچنین به ریشه درخت، محل پیوندزده‌شده، تنه درخت و برچسب استاندارد روی درخت دقت کنید تا خریدی مطمئن داشته باشید.

  • هیچ محصولی بی‌دلیل ارزان نیست. طبق آمار، قیمت هر درخت گردو در سال جاری ۱۲۰ الی ۳۰۰ هزار تومان است که بسته به نوع نهال قیمت متفاوتی دارد. پس، از خرید این نهال از افرادی که آن‌ها را به قیمت پایین می‌فروشند، پرهیز کنید. باتوجه‌به میانگین قیمت، از خرید نهال‌های گران‌قیمت نیز جلوگیری کنید.

خرید نهال یا پرورش بذر؟ کدام منطقی‌تر است؟

شاید برای شما این سؤال پیش بیاید که "آیا خرید نهال گردو صحیح است یا پرورش بذر درخت گردو؟" در پاسخ به این سؤال باید چنین گفت که قطعاً و یقیناً سریع‌ترین راه برای نتیجه گرفتن، کاشت درخت به‌جای پرورش بذر است.

دو فاکتور زمان و هزینه از مهم‌ترین معیارها برای کشاورزان هستند؛ به همین علت، اگر به طور مثال، شما اقدام به پرورش بذر کنید، باید زمانی به‌اندازه یک الی سه سال وقت بگذارید. این در حالی است که با خرید نهال بدون صرف این سه سال می‌توانید سریعاً ثمره درخت خود را استفاده کنید.

پیشنهاد ویژه نهالستان بهترین نهال گردو:

پیشنهاد ما به شما خرید نهال گردو ژنوتیپ رویال تیپ ۷ می باشد ، نهال گردو ژنوتیپ یکی از بهترین نهال های گردو در کشور می باشد که در زیر به برخی از مشخصات این نهال اشاره نموده ایم:

خیلی دیر برگ ده / بسیار پر بار  / باردهی حدود ۸ الی ۱۰ تن در هکتار / باردهی جانبی / دارای خصوصیات مهم آپومکسی / مغز بالای ۶۰ درصد / باردهی مجدد پس از سرمای بهاره / مقاوم به سرمای زمستانی / زود خزان / لترال دهی / فاصله کاشت ۷ در ۷ /  مقاومت و سازگاری تا ارتفاع ۲۵۰۰ متر از سطح دریا / باردهی از سال اول / خود گرده افشان

انواع نهال گردو و ویژگی‌هایشان:

همان‌طور که در بالا گفته شد، نهال‌های گردو از نظر محیط جغرافیایی و قیمت با یکدیگر متفاوت هستند. به عبارت کلی، بسته به محیط جغرافیایی و محل زندگی شما، نوع نهال‌های کاشته شده بسیار متفاوت هستند. نهال‌ها به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند که هر کشاورز باید بسته به محیط زندگی خود، نوع صحیح نهال این محصول را بکارد و پرورش دهد. انواع نهال‌ها به موارد زیر تقسیم می‌شوند:

  • نهال معتدل: نهالی است که از لحاظ دمایی گرما و سرمای معتدلی را می‌پسندد.

  • نهال گرمسیری: این نوع نهال در برابر گرما مقاوم است و آسیب نمی‌بیند. به‌علاوه، چنین نهال‌هایی در برابر کم‌آبی بسیار مقاوم هستند.

  • نهال سردسیری: این نوع نهال در برابر سرما مقاوم است و آسیب نمی‌بیند. به مناطقی که گیاهانش با تفاوت ارتفاع ۱۴۰۰ متر از سطح دریا کاشته می‌شوند، گیاهان سردسیری می‌گویند. به‌عنوان‌مثال، گردو فرنور یا چندلر نمونه‌هایی از نهال‌های سردسیری هستند.

کلام آخر

کاشت نهال گردو در زمین زراعی و باغ اقدام بسیار صحیح و اقتصادی است. جدا از طول عمر بالایی که درخت گردو می‌تواند داشته باشد، سود محصولات این درخت نیز بسیار حائز اهمیت است. گردو محصولی با خواص درمانی بسیار بالا و مقوی است. قیمت یک کیلو از این محصول روزانه در حال افزایش بوده و پرورش درخت گردو تبدیل به سرمایه‌گذاری شده است.

برای سودآوری بیشتر و فروش بالا، خرید و انتخاب نهال گردو مطمئن با ضمانت‌نامه و گواهی بسیار مهم است. نهالی که از نظر سازگاری با منطقه جغرافیایی، بدنه، ریشه، استاندارد بودن و غیره تأیید شده باشد، نهال مناسب شما است.

خرید نهال گردو از بزرگترین و معتبرترین نهالستان ایران:

با خرید نهال گردو از نهالستان مهندس ارمین قاسمی (رویال نهال) که یکی از بزرگترین نهالستان های غرب کشور می باشد و زیر نظر جهاد کشاورزی فعالیت می نماید شما عزیزان با خرید از این نهالستان می توانید یک عمر با خیال راحت به باغداری بپردازید.برای بهره وری بیشتر ازکارشناسان رویال نهال با شماره واتساپ های زیر با ما در ارتباط باشید.

آدرس وب سایت: nahal۱۱۰

شماره تماس: ۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰ - ۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

تولید محتوای بخش «وب گردی» توسط این مجموعه صورت نگرفته و انتشار این مطلب به معنی تایید محتوای آن نیست.