بازار سهام

بورس در انتظار جلسه حساس

1

بازار سهام روز معاملاتی سه‌‌‌شنبه را در مسیر کاهشی پشت سر گذاشت. بر این اساس نماگر اصلی بازار با افتی معادل 48/ 0درصدی همراه بود و در سطح یک میلیون و 646هزار واحد قرار گرفت. در این میان ارزش معاملات خرد بورس به میزان 3هزار و 784میلیارد تومان رقم خورد.این در حالی است که در جریان معاملات روز مذکور به میزان 146میلیارد تومان خروج پول حقیقی ثبت شد. کارشناسان عقیده دارند به دنبال انتشار نامه شورای رقابت به سازمان بورس درباره ممنوعیت عرضه خودروهای دنا، پژو207 و شاهین در بورس‌کالا شاخص کل بازار سهام یک‌‌‌باره رنگ قرمز به خود گرفت. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان معتقد بودند پس از 2روز افت، روز سه‌‌‌شنبه معاملات می‌تواند برگشت بورس به روند صعودی را تضمین کند. در این میان با پیگیری شورای عالی بورس تصمیم‌گیری در خصوص لغو عرضه خودرو در بورس‌کالا به نتیجه آتی این شورا موکول شده و به حالت معوق درآمده که بازار اکنون منتظر نتیجه این جلسه است.

بازار سکه

دلار زیرپای سکه را خالی کرد

2

قیمت سکه طلا روز سه‌‌‌شنبه را در مسیر کاهشی پشت سر گذاشت. بر این اساس سکه امامی در این روز با قیمت 23میلیون و 600هزار تومان معامله شد.

بررسی‌‌‌ها نشان می‌دهد که سکه امامی با موج نزولی اخیر در حدود 5درصد افت در حباب را تجربه کرد و بر این اساس حباب آن در دامنه 20درصدی قرار گرفت. در این میان به نظر می‌رسد که بخشی از نوسان‌گیران در دو روز ابتدایی هفته با ایجاد جو افزایشی در بازار توانستند در بالاترین قیمت تاریخ اقدام به فروش سکه کنند و در شرایط فعلی، در انتظار خرید این فلز گرانبهای داخلی در نرخ‌های پایین‌‌‌تر باقی بمانند. در این میان افت دلار در روزهای اخیر موجب کاهش قیمت سکه شد و در صورت تداوم افت آن سکه کانال 23میلیون تومان را نیز از دست خواهد داد. با این وجود ارزش ذاتی سکه در کانال 19میلیون تومان قرار دارد بنابراین بدون افت معنادار دلار، سکه امامی بعید است که افت شدیدی را تجربه کند.

بازار طلای جهانی

طلا در انتظار رشد اقتصاد آمریکا

3

قیمت طلای جهانی دومین روز معاملاتی هفته را در مسیر مثبت پشت سر گذاشت. به طوری که این فلز گرانبها در روز گذشته (تا ساعت 16) در قیمت 1936دلار و 22سنت معامله شد. به عقیده کارشناسان در حال حاضر بازارها در انتظار اطلاعات بیشتر آمریکا در این هفته هستند تا ببینند آیا بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در آغاز سال 2023 با رکود بالقوه مواجه است یا خیر. بر این اساس تمرکز اصلی روی داده‌‌‌های تولید ناخالص سه‌ماهه چهارم آمریکاست که روز پنج‌شنبه منتشر می‌شود. انتظار می‌رود که رشد در سه‌ماهه چهارم نسبت به سه‌ماهه سوم کند شود زیرا اثرات سیاست‌‌‌های پولی سخت‌‌‌تر در اقتصاد مشاهده می‌شود. این گزارش می‌تواند چشم‌‌‌انداز شفاف‌‌‌تری درباره عملکرد اقتصاد در ماه‌‌‌های گذشته ارائه و پیش‌بینی‌‌‌ها را نیز دقیق‌‌‌تر کند زیرا هرگونه نشانه‌‌‌ای از ضعیف‌‌‌تر شدن اقتصاد ایالات متحده دلیلی برای انقباض کمتر فدرال رزرو در نظر گرفته می‌شود و این می‌تواند از طلا به عنوان جریان‌‌‌های پناهگاه امن حمایت کند.

بازار اوراق مسکن

روزهای نوسانی «تسه»

4

اوراق تسهیلات مسکن روز معاملاتی سه‌‌‌شنبه را عمدتا نزولی پشت سر گذاشت. در این میان تسه9912 افتی معادل 6/ 1درصد داشت. در پایان معاملات این اوراق در سطح 124هزار و 872تومان به معاملات خود خاتمه داد. به عقیده برخی از کارشناسان بازار مسکن با کمک بخش خصوصی در دستگاه‌‌‌های دولتی می‌تواند به ثبات برسد و از رکود خارج شود. در صورتی که این بازار سامان‌‌‌دهی شود به طور قطع بازار اجاره هم تحت‌تاثیر آن به سمت ثبات هدایت شده و قیمت‌ها شکسته خواهد شد. در این میان دولت در صورتی که مجوزات لازم برای ساخت مسکن را به شرکت‌های بخش خصوصی ارائه دهد، این شرکت‌ها می‌توانند در مدار فعالیت بیشتر در این صنعت قرار گیرند. از آنجا که صنعت ساختمان پیشران تولید و اقتصاد کشور است، در صورتی که این صنعت فعال شود کارخانه‌های مرتبط در این حوزه رونق می‌‌‌گیرند و تراز تولید در این بخش افزایش می‌‌‌یابد که مجموع این عوامل تعادل را در عرضه و تقاضای مسکن ایجاد می‌کند.

بازار نفت

نفت درجا می‌زند

5

قیمت نفت دومین روز معاملاتی هفته را با تغییرات مثبت اندک پشت سر گذاشت. در این میان نفت خام برنت و نفت WTI در قیمت‌های 88دلار و 2سنت و 81دلار و 68سنت (تا ساعت 16) معامله شد. به عقیده صاحب‌نظران این حوزه روند صعودی اخیر در نفت به دنبال بهبود تقاضای سوخت از سوی چین پا گرفت اما نگرانی‌ها پیرامون کند شدن رشد اقتصاد ایالات متحده مانع از ادامه‌‌ این روند شد. در این میان با کاهش نگرانی‌ها در مورد رکود چرخه‌‌ تجاری جهانی، سرمایه‌گذاران با بیشترین سرعت در دو سال گذشته، به معاملات آتی و اختیارات معامله‌‌ نفت، هجوم آورده‌‌‌اند. البته انتظار می‌رود داده‌‌‌های PMI که در روز سه‌شنبه منتشر می‌شود، نمایانگر انقباض بیشتر باشد. در هفته جاری معامله‌‌‌گران به دنبال داده‌‌‌های تجاری بیشتری هستند که می‌تواند سلامت اقتصادهای جهانی را به تصویر بکشد. در سمت موجودی نیز انتظار می‌رفت که ذخایر نفت خام ایالات متحده در هفته‌‌‌ گذشته افزایش داشته باشد در حالی که ذخایر تقطیری کاهش یافته است.