بازار سهام

نهمین افت متوالی شاخص سهام

معاملات بی‌رمق بورس تهران وارد نهمین روز منفی در سال جاری شد. شروع منفی و پرعرضه در اکثر نمادهای کوچک و بزرگ در همان دقایق ابتدایی موجب سرخ‌پوشی نماگرهای بورس شد. به این ترتیب شاخص کل بورس با عقبگرد ۷/ ۰ درصدی روی رقم یک میلیون و ۲۴۰ هزار واحدی قرارگرفت، شاخص هم‌وزن نیزبیش از ۹۰۰ واحد از ارتفاع خود را از دست داد. ابهامات در تحولات غیر اقتصادی و تداوم اصرار به اجرای دامنه نامتقارن، باعث عقب‌نشینی خریداران و تشدید جو فرسایشی شده و به انگیزه فروش دامن زده است. نا اطمینانی سهامداران به روز‌های آتی بازار سهام سبب شده ارزش معاملات به زیر هزار میلیارد تومان سقوط کند. به این ترتیب روز گذشته معاملاتی به ارزش ۹۱۶ میلیارد تومان در بورس انجام شد که کمترین مقدار از ۴ آبان ۹۸ تا کنون بوده است.

 

 

بازار سکه

سایه طلای جهانی بر سکه

قیمت طلا و سکه در بازار آزاد روز شنبه تحت‌الشعاع قیمت اونس طلای جهانی در روز جمعه، روند نزولی خود را با سرعت بیشتری پیمود و ضمن ثبات نسبی دلار، سکه ریزش 150 هزار تومانی را شاهد بود و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در معاملات روز گذشته 10 میلیون و 450 تومان فروخته شد. آینده بازار طلا و سکه به برجام و اتفاقات اخیر سیاسی گره خورده است و با توجه به اتفاقات سیاسی اخیر و امکان احیای برجام و رفع تحریم‌ها، خوش‌بینی به آینده بازار ارز و کاهش قیمت دلار افزایش پیدا کرده است و از آنجاکه قیمت دلار به‌صورت مستقیم بر بازار طلا تاثیر دارد چشم انداز مثبت نسبت به آینده بازار سکه پررنگ‌تر شده و به نظر می‌رسد با فرارسیدن ماه مبارک رمضان تقاضا کم‌رنگ‌تر شده و حباب سکه نیز به سطوح پایین کاهش یابد.

 

 

بازار طلای جهانی

هفته مثبت طلا

پس از بازگشت اونس طلا از پایین کانال ۱۷۰۰ دلار، فضا به تدریج بهبود و روند صعودی طلا ادامه یافت.در پی صعود دلار و بازده اوراق قرضه آمریکا که در واکنش به انتشار آمار تورم بالاتر از حد انتظار قیمت تولیدکننده روی داد، بازار طلا در معاملات روز جمعه با فشار فروش روبه‌رو شد و بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا ۱۳ دلار و ۴۰ سنت معادل 8/ 0درصد کاهش یافت و در ۱۷۴۴ دلار و 6۰ سنت بسته شد، اما برای کل هفته حدود یک درصد افزایش را نشان داد. با موفقیت طلا در حفظ سطح حمایت کلیدی در معاملات جمعه و بسته شدن قیمت این فلز ارزشمند در بالاترین سطح دو هفته گذشته، خوش‌بینی به صعود قیمت‌ها تقویت شده است. به نظر می‌رسد اونس طلا آماده صعود به بالای سطح ۱۷۵۰ دلار است.

 

 

بازار اوراق مسکن

بازگشت تسه بر مدار صعود

قیمت اوراق تسهیلات مسکن در معاملات روز شنبه بازار سهام پس از دو هفته کاهش‌های متوالی بر مدار صعود بازگشت و از مرز51 هزار تومان عبور کرد. به این ترتیب هر فقره از اوراق تسهیلات مسکن در اسفند ماه 98 در قیمت پایانی 51 هزار و 290 تومان بسته شدکه افزایش 6/ 3 درصدی را در قیاس با آخرین قیمت نشان می‌دهد. قیمت خرید نیز در همسویی با قیمت پایانی 5 درصد افزایش قیمت را تجربه کرد و به این صورت روز سبز تسه9812 پس از 10 افت متوالی رقم خورد.از آنجایی که هر برگه از تسه نماینده 500 هزار تومان وام بوده و سقف تسهیلات دریافتی زوجین تهرانی 240 میلیون تومان است، این زوج ملزم به خرید 480 برگه از تسه یادشده هستند و این موضوع یعنی برای دریافت وام یاد شده باید بیش از 24 میلیون و500 هزار تومان هزینه کنند.

 

 

بازار نفت

افت 5/ 3 درصدی نفت

قیمت‌های نفت در معاملات روز جمعه تحت تاثیر افزایش عرضه از سوی تولیدکنندگان بزرگ و نگرانی‌ها درخصوص تاثیر پاندمی کووید- ۱۹ بر تقاضا، پایین رفت و کاهش هفتگی سنگینی نشان داد.بهای معاملات وست تگزاس اینترمدییت آمریکا ۲۸ سنت معادل 5/ 0 درصد کاهش یافت و در ۵۹ دلار و ۳۲ سنت در هر بشکه بسته شد و طی هفته گذشته 5/ 3 درصد کاهش را به ثبت رساند. عمده کاهش هفتگی قیمت‌های نفت به دلیل ریزش 4 درصدی روز دوشنبه در پی واکنش معامله‌گران به تصویب افزایش تولید اوپک پلاس بود. فشارهای کاهشی با تصمیم اخیر گروه اوپک‌پلاس برای افزایش تدریجی 2 میلیون بشکه در روز نفت در فاصله ماه‌های مه تا ژوئن تشدید شده است. اگرچه قیمت‌ها از ریزش روز دوشنبه بهبود پیدا کردند اما این بهبود در مواجهه با مشکلات فعلی اروپا، به حدی نبود که سقوط روز دوشنبه را به‌طور کامل جبران کند.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند