بازار سهام

روزنه‌های امید بورس

بورس تهران در دومین روزکاری هفته پایانی اسفند، به مدد رشد سهام بزرگ بازار به مسیر صعودی روزهای اخیر خود ادامه داد و با پیشروی بیش از ۱۵ هزار واحدی شاخص کل، رشدی معادل ۳/ ۱ درصد را ثبت و در عدد یک میلیون و ۲۴۵ هزار واحد به کار خود پایان داد. تقاضا در نمادهای کوچک بازار چندان قوی نبود. با این همه، شاخص هم وزن نیز توانست همسو با شاخص کل حرکت کند و با رشد ۲۳/ ۰ درصدی در سطح ۴۳۴ هزار واحد قرار گیرد. در روزهای پایانی سال شاهد معاملات امیدوار‌کننده‌تری در بازار سرمایه هستیم که نشان از توجه بازار به عوامل بنیادی از جمله تثبیت نرخ ارز و جذابیت قیمتی بسیاری از سهام با توجه به سطوح بالای قیمت‌های جهانی کامودیتی دارد. این موضوع می‌تواند روزنه امیدی باشد تا بازار سهام از رویکرد هیجانی فاصله بگیرد و بتواند عملکرد بهتری در بهار پیش‌رو داشته باشد.

 

 

بازار سکه

اونس جهانی حامی سکه

همراه با افزایش قیمت اونس طلا در روز جمعه و همچنین قیمت دلار در صبح روز یکشنبه قیمت طلا و سکه شاهد افزایش قابل توجهی بودند و سکه توانست به سطوح بسیار بالایی دست یابد، هر چند که در ادامه روز کاهشی شد. با بسته شدن اونس طلا جهانی در ۱۷۲۸ دلار، سکه توانست با کمک افزایش نرخ دلار در روزهای اخیر در بالای کانال 5/ 10 میلیون تومانی تثبیت شود. روز گذشته هر قطعه سکه تمام بهار آزادی 10 میلیون 700 تومان قیمت خورد که نسبت به روز گذشته کاهش 80 هزار تومانی را نشان می‌دهد. سکه برای رشد از حمایت خوب اونس برخوردار است اما دلار پر نوسان می‌تواند قیمت آن را در هر لحظه تغییر دهد. در صورتی که قیمت دلار روند مشخص را دنبال کند، با اطمینان بیشتری می‌توان سیر حرکت آینده سکه را پیش‌بینی کرد.

 

 

بازار طلای جهانی

بازده اوراق قرضه مانع رشد طلا

اونس طلا روز جمعه اگرچه در مواجهه با رشد بازده اوراق خزانه، کاهشی شروع شد اما موفق شد بالای مرز ۱۷۰۰ دلار بماند. پس از اینکه جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه لایحه کمک اقتصادی 9/ 1 تریلیون دلاری را برای تبدیل شدن به قانون امضا کرد و ریزش بازار اوراق قرضه ادامه یافت. بهای اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آمریکا با 5 دلار معادل 4/ 0 درصد افزایش، در ۱۷28 دلار بسته شد، اما برای کل هفته 5/ 1 درصد رشد قیمت نشان داد.رشد بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله ممکن است ادامه پیدا کند؛ زیرا شاهد آمار اقتصادی خوب و صحبت درباره تورم هستیم. در حال حاضر فلزات ارزشمند گروگان بازارهای اوراق قرضه شده‌اند. ریسک‌پذیری بیشتر به بالا رفتن بازده اوراق خزانه منجر شده که روند نزولی طلا را شدت می‌بخشد.

 

 

بازار اوراق مسکن

حرکت تسه معکوس شد

اوراق تسهیلات بانک مسکن در معاملات روز یکشنبه فرابورس به‌رغم مثبت بودن شاخص این بازار روز منفی را پشت سر گذاشت و کاهش قیمت را تجربه کرد. هر برگه از اوراق تسه 9812 روز گذشته در قیمت پایانی 57 هزار و 960 بسته شد که در مقایسه با قیمت روز گذشته 5/ 2 درصد کاهش را نشان می‌دهد. در حال حاضر حداکثر سقف پرداخت تسهیلات مسکن جوانان در تهران در پایان سال پنجم سپرده‌گذاری مبلغ 210 میلیون تومان و در پایان سال پانزدهم نیز 400 میلیون تومان است. با وجود اینکه نرخ سود تسهیلات پرداختی در قالب فروش اقساطی مسکن با مدت بازپرداخت حداکثر 5 ساله، از 9 درصد به 6 درصد کاهش یافت و همچنین سقف خرید هر کد به 280 واحد افزایش یافته است، اما همچنان این دسته از سهام جذابیتی برای سهامداران و متقاضیان وام مسکن ندارد.

 

 

بازار نفت

توقف روند صعودی نفت

روند صعودی نفت در آخرین روز معاملاتی بازار جهانی متوقف شد. نفت برنت و نفت آمریکا که روز دوشنبه به بالاترین قیمت در ۱4 ماه اخیر صعود کردند، پس از ثبت رشد هفتگی به مدت ۷ هفته متوالی، هفته گذشته با اندکی کاهش به پایان رسید. شمار دکل‌های حفاری نفت در آمریکا که شاخصی برای پیش‌بینی تولید نفت این کشور در آینده مورد توجه فعالان بازار نفت است، در هفته گذشته، به 309 دستگاه کاهش یافت.از طرفی مصرف سوخت هند در ماه فوریه برای دومین ماه پیاپی کاهش داشته و به کمترین مقدار خود از سپتامبر ۲۰۲۰ رسیده است، زیرا بالا بودن بی‌سابقه قیمت خرده‌فروشی سوخت همچنان سبب به تاخیر افتادن بهبود تقاضا در سومین واردکننده و مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان شده است.این موضوع سبب شد تا قیمت نفت در 65 دلار و 60 سنت بسته شود و برای کل هفته کمتر از یک درصد افت داشته باشد.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند