بازار سهام

پایان هفته سرخ بورس

شاخص بورس در جریان معاملات روزچهارشنبه بازار با افت ۶هزار و ۹۵۰واحد، در ارتفاع یک‌میلیون و ۴۱۲هزار واحدی ایستاد و منفی‌ترین هفته سهام در سال ۹۹ را ثبت کرد. بیشترین اثر منفی بر دماسنج بازار سهام در روز چهارشنبه به نام نمادهای معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ثبت شد و در مقابل شرکت‌های ملی صنایع مس ایران، ایران خودرو و بانک ملت با رشد خود مانع افت بیشتر نماگر بازار سهام شدند. کارشناسان بر این باورند که نوسان این روزهای بازار سرمایه به دلیل نزدیک بودن انتخابات آمریکا و تاثیر آن روی نرخ دلار و سایر بازارهای موازی است. به گفته آنها بازار سرمایه نه‌تنها نرخ دلار را باور نکرده بلکه بر این باور است که چنانچه بایدن برنده انتخابات شود، نرخ دلار کاهشی خواهد بود.

 

 

 

بازار سکه

خیز مجدد سکه

قیمت طلا و سکه روز پنج‌شنبه، بر خلاف افت بهای طلای جهانی و با پیروی از رشد نرخ ارز، افزایش یافت.هر اونس طلا در معاملات روز پنج‌شنبه بازارهای جهانی با 12 دلار کاهش، به ۱۹13 دلار رسید.طبق نرخ‌های اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران قیمت سکه تمام طرح قدیم 14 میلیون تومان و قیمت سکه تمام طرح جدید15 میلیون و 100 هزار تومان بود که یک میلیون تومان افزایش را در مقایسه با آخرین قیمت نشان داد. قیمت انواع سکه نسبت به روز چهارشنبه افزایش یافته است.در بازار طلای روز پنج‌شنبه هر گرم طلای ۱۸ عیار، یک میلیون و 350هزار تومان قیمت دارد.نیم‌سکه، 8 میلیون تومان در بازار معامله شد، قیمت ربع‌سکه و قیمت سکه یک گرمی نیز به ترتیب ۵ میلیون و 300 هزار تومان و دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود.

 


 

بازار طلای جهانی

نوسان شدید قیمت طلا  

قیمت طلا پس از ریزش چشمگیر پنج‌شنبه شب، در معاملات روز جمعه بازار جهانی تحت تاثیر امیدواری به تصویب بسته کمک مالی در آمریکا اندکی افزایش یافت. بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری ۱/ ۰ درصد رشد کرد و تا ساعت ۱۶ به وقت تهران به ۱۹۱۳ دلار و ۲۹ سنت رسید.  اما پس از آن دوباره روبه‌ کاهش گذاشت و تا ساعت ۱۹ به وقت تهران به زیر۱۹۰۰دلار نیز رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۲/ ۰ درصد افزایش، به ۱۹۰۷ دلار و ۵۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز پنج‌شنبه ۲۴ دلار و ۹۰ سنت معادل ۳/ ۱ درصد سقوط کرده و در ۱۹۰۴ دلار و ۶۰ سنت بسته شده بود. از طرفی رشد ارزش دلار در معاملات جمعه رشد قیمت طلا را محدود کرد. شاخص دلار در برابر سبدی از ارزهای بزرگ ۱/ ۰ درصد رشد کرد.

 


 

بازار اوراق مسکن

شمارش معکوس تسه‌ها

در وام اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن کلمه «تسه» کلمه‌ای کلیدی است. «تسه» به معنی اوراقی است که به سپرده‌‌گذاران برای تسهیلات مسکن در بانک مسکن تعلق می‌گیرد. سپرده‌گذاران کسانی هستند که در آینده قصد دریافت وام مسکن را دارند ولی زودتر در بانک مسکن سپرده‌گذاری می‌کنند. قیمت‌گذاری اوراق تسه بر اساس عرضه و تقاضای بازار است. وقتی یک اوراق تسه منتشر می‌شود برای استفاده ۲ سال فرصت دارد؛ یعنی تسه دی ماه ۹۷ تا کمتر از دو ماه دیگر عملا بلااستفاده خواهد بود؛ بنابراین تسه آذر۹۷ کمترین قیمت را دارد اما تسه شهریور۹۹ که ۲ سال فرصت استفاده دارد، گران‌ترین تسه بازار است؛ بنابراین هر چه مدت زمان بیشتری به انقضای تسه‌ها باقی‌مانده باشد در بازار گران‌ترند.بر این اساس هر برگه از اوراق تسهیلات بانک‌مسکن در جریان معاملات روز چهارشنبه ۹۱ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد.

 

 

 

بازار نفت

عقب‌نشینی نفت از سقف روزانه

تقاضا برای بنزین در آمریکا ضعیف شده و پالایشگاه‌ها را ناچار کرده است ظرفیت پالایش و فرآوری را کاهش دهند.آمار هفتگی ذخایر نفت و فرآورده‌های نفتی از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد که ذخایر بنزین در آمریکا در هفته منتهی به ۱۶ اکتبر به میزان 9/ 1 میلیون بشکه رشد کرده است. تولید بنزین هفته گذشته به 9/ 8 میلیون بشکه در روز در مقایسه با 2/ 9 میلیون بشکه در روز در هفته پیش از آن رسید. تولید پایین‌تر بنزین و رشد سطح ذخایر بنزین آمریکا از کاهش تقاضا برای بنزین در این کشور در ماه جاری حکایت دارد. رشد سطح ذخایر بنزین و تجدید نگرانی نسبت به کاهش تقاضا باعث شد قیمت‌های نفت روز چهارشنبه چهار درصد سقوط کنند و بهای وست تگزاس اینترمدییت به پایین ۴۰ دلار نزول کرد. هر بشکه نفت در روز جمعه به 40 دلار و 83 سنت رسید.

 

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند