بازار سهام

20-01

بازگشت بورس به مدار صعود

یکشنبه معاملات بازار سهام با فشار فروش آغاز شد؛ اما شاخص کل به تدریج علاوه بر جبران افت نیمه اول خود، نهایتا 2032 واحد بالاتر از ارتفاع شنبه ایستاد. در کنار رشد 5/ 0 درصدی نماگر اصلی، شاخص کل هموزن هم 2/ 1 درصد رشد کرد. همچنین معامله‌گران 95 نماد بورسی در پایان دادوستدها در صف خرید مجموعا 376 میلیارد تومانی قرار گرفتند. به نظر می‌رسد روند این روزهای بورس بیش از هر چیز دیگر بر محور تجدید ارزیابی شرکت‌ها تعیین شده و دیروز هم شایعاتی در خصوص تجدید ارزیابی دارایی‌های «فملی» منجر شد تا این نماد بیشترین تاثیر را بر صعود شاخص کل داشته باشد. با توجه به گسترش پرشتاب ویروس کرونا، بازگشایی دوشنبه بازار جهانی برای بورس تهران مهم تلقی می‌شود.

 

بازار ارز

20-02

بیشترین افت دلار در سه هفته

دیروز نرخ دلار تا ساعت 16 با افت یک درصدی به 13 هزار و 495 تومان رسید. دلار که آخر هفته گذشته برای دو روز بر فراز مرز 13 و 700 تومان معامله شده بود، با آغاز هفته جاری نسبت به این مرز واکنش نشان داد و طی دو روز اخیر 225 تومان عقب‌نشینی کرد. افت دیروز نرخ ارز بیشترین نزول آن طی سه هفته گذشته محسوب می‌شود. نرخ خرید دلار صرافی‌های رسمی دیروز 200 تومان کمتر از نرخ فروش آنها بود. افزایش فاصله این دو نرخ می‌تواند نشانگر آن باشد که بازارساز تمایل کمتری به خرید ارز در مقطع فعلی دارد. نرخ دلار نیمایی هم از ابتدای بهمن به بیش از 12هزار تومان رسیده که احتمالا موجب افزایش انگیزه صادرکنندگان برای رفع تعهد ارزی شده است.

 

بازار سکه

20-03

سکه از مرز 5 میلیون عقب نشست

فشار دلار بر سکه دیروز افزایش پیدا کرد و سکه به زیر مرز 5 میلیون تومان نزول کرد. روز گذشته دلار جدی‌ترین افت خود طی سه هفته گذشته را تجربه کرد و با نزول یک درصدی موجب کاهش 2/ 1 درصدی (60 هزار تومانی) ارزش سکه شد. به این ترتیب هر سکه طرح جدید ساعت 16 یکشنبه به قیمت 4 میلیون و 960 هزار تومان معامله شد. این درحالی است که قیمت طلا در آخرین معاملات بازار جهانی به‌دلیل تداوم شیوع پرشتاب ویروس کرونا افزایش قابل توجهی یافت. کارشناسان بازار جهانی هفته آتی را هم برای اونس مثبت می‌بینند. در آخرین نظرسنجی کیتکو از 17 تحلیلگر وال‌استریت، 14 نفر روند هفته آینده طلا را صعودی و تنها 3 نفر نزولی پیش‌بینی کردند.

این مطلب برایم مفید است
26 نفر این پست را پسندیده اند