بازار ارز

حامیان میان‌مدت دلار

نرخ دلار هفته گذشته افت ۸/ ۰درصدی را تجربه کرد و در آخرین روز معاملاتی ۱۱۴۲۰ تومان قیمت خورد. در هفته‌ای که گذشت فعالان بازارهای داخلی عمدتا در انتظار اخباری از دیدار سران کشورها در حاشیه نشست سالانه سازمان ملل بودند. دلار اگرچه با جهت‌گیری از اخبار غیراقتصادی در ابتدای هفته روند نزولی و در ادامه اندکی افزایش نرخ را تجربه کرد، اما دامنه محدود نوسانات قیمت‌ها از کاهش دمای هیجان در بین فعالان ارزی حکایت داشت. تحلیلگران معتقدند که دلار ضمن اثرپذیری موقت از اخبار سیاسی، در میان‌مدت از محل رشد تقاضای تجاری در پاییز حمایت خواهد شد. در همین راستا، افزایش تقاضای مناسبتی(زوار اربعین) هم عاملی است که می‌تواند فشار بر دلار را خنثی کند.

20-01

 

بازار سکه

فشار دوجانبه بر سکه

هر سکه طرح جدید هفته گذشته افت 8/ 0 درصدی را تجربه کرد که بخش عمده آن متاثر از کاهش بهای دلار در بازار داخلی بود. بازار سکه در معاملات هفته قبل عمدتا با دلار که با قطب‌نمای اخبار غیراقتصادی جهت گرفت حرکت کرد، اما در آخرین روزهای هفته مغلوب تعدیل قیمت طلای جهانی شد. بهای اونس طلا در بازار جهانی که تحت تاثیر عواملی چون تشدید نگرانی‌ها از روابط تجاری آمریکا و چین، تنش‌ها در خاورمیانه و همچنین آغاز تحقیقات رسمی استیضاح ریاست جمهوری ایالات متحده در نیمه نخست هفته گذشته صعود ۳۰ دلاری را تجربه کرد، از عصر چهارشنبه بر مدار نزولی قرار گرفت و جمعه به زیر مرز ۱۵۰۰‌دلار افت کرد.

20-02

 

بازار نفت

برخورد نفت به کف دو هفته

بهای هر بشکه خام آمریکا که هفته گذشته افت نزدیک به ۶ درصدی را ثبت کرد، جمعه نیز با کاهش قیمت روبه‌رو شد و ساعت ۱۶ به سطح ۳/ ۵۵ دلار رسید. تسریع جریان بازگشت تولید نفت عربستان به مدار معمول در کنار دورنمای نگران‌کننده آژانس بین‌المللی انرژی از ضعف تقاضا قیمت‌ها را تحت فشار گذاشتند. البته شدت افت قیمت‌ها در عصر جمعه افزایش یافت. شاخص WTI که ساعات ابتدایی جمعه در محدوده ۵۶ دلار نوسان می‌کرد پس از گزارش وال‌استریت‌ژورنال از قبول پیشنهاد آتش‌بس گروه حوثی‌های یمن از سوی عربستان، کمترین سطح در دو هفته اخیر تنزل کرد. ضمن اینکه افزایش ۴/ ۲ میلیون بشکه‌ای نیز عامل فشار بر نفت در هفته گذشته بود.

20-03

این مطلب برایم مفید است
23 نفر این پست را پسندیده اند