بازار سهام

پایان ۵ رشد متوالی دماسنج بورس

در آخرین روز کاری هفته شاخص کل بورس تهران ۶/ ۰ درصد عقب نشست و به سطح ۱۶۰ هزار و ۸۹۹ واحد رسید. فقدان محرک کافی برای صعود سهام کالایی و وضعیت نامطلوب بازارهای جهانی باعث فشار عرضه در این دسته و افت نماگر بازار پس از ۵ رشد متوالی شد. در سمت مقابل خبر معافیت مالیاتی افزایش سرمایه بنگاه‌های اقتصادی تا ۵ سال و امید به کسب سود زودبازده از نوسان روزانه باعث هجوم سرمایه‌داران به سهام بانکی و خودرویی شد، به‌طوری‌که نماد «وپاسار» برای دومین روز متوالی شاخص‌ترین نماد بازار در جذب نقدینگی بود. ارزش معاملات خرد بورس تهران (با حذف بلوک و اوراق) ۷۳۳ میلیارد تومان بود که به بیشترین میزان خود از ۱۹ آبان ماه رسید. در این بین ۹۹ میلیارد تومان از سمت فعالان حقوقی به سبد سرمایه‌داران حقیقی منتقل شد.

11 (1)

 

بازار ارز

حبس بازه‌ای دلار

ساعت 16 دیروز هر دلار آمریکا با کاهش ۲۰ تومانی به قیمت ۱۰ هزار و ۶۸۰ تومان معامله شد. کم نوسانی نرخ ارز در پنجمین روز هفته ناشی از مدارای بازارساز و نوسان‌گیران بود. از طرفی دلالان که در پیشبرد  نقشه خود برای صعود دلار به بالای مرز ۱۱ هزار در روزهای گذشته ناتوان ماندند، دیروز تلاش زیادی در این زمینه انجام ندادند. از سمت دیگر نیز صرافی‌های بانک مرکزی به نوسان بیشتر قیمت‌ها دامن نزدند. نرخ مندرج بر تابلوی صرافی‌های بازارساز در ابتدای روز ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان بود که این نرخ در ساعت ۱۶ با کاهش مبلغ نازل ۵۰ تومانی به ۱۰ هزار و ۴۵۰ تومان رسید. دامنه کم تغییرات نرخ دلار حاکی از عزم بازارساز برای برقراری آرامش در بازار ارز کشور در آخر هفته است و به لطف آن دلار کم نوسان‌ترین روز هفته را پشت سر گذاشت.

11 (2)

 

بازار سکه

حرکت ناهمسو دلار و سکه

هر سکه طرح جدید ساعت 16 دیروز ضمن ثبت رشد 10 هزار تومانی به قیمت 3 میلیون و 650 هزار تومان مبادله شد. با اینکه افت 2/ 0 درصدی نرخ ارز از کاهش قیمت سکه حمایت می‌کرد اما در نهایت رشد 4/ 0 درصدی بهای جهانی طلا، قیمت سکه را 3/ 0 درصد افزایش داد. در هفته‌های اخیر معامله‌گران سکه با احتیاط بیشتری به تغییرات دلار دقت می‌کنند و قیمت سکه زمانی نزولی می‌شود که شاخص ارزی در مسیر نزولی چشمگیری قرار داشته باشد. دیروز دلار با تغییرات کم بین ۱۰ هزار و ۶۰۰ تا ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومان نوسان داشت. به همین دلیل رشد ارزش طلای جهانی پس از مدت‌ها بر تاثیر نرخ دلار فائق آمد و سکه همگام با طلای جهانی رشد یافت. گزارش وضعیت نامطلوب اقتصاد چین بیش از عوامل دیگر باعث صعودی شدن طلا در معاملات دیروز شد.

11 (3)

 

بازار طلای جهانی

درخشش طلا در اولین روز سال نو

طلا معاملات اولیه سال جدید را صعودی آغاز کرد و هر اونس طلای جهانی ساعت 16 روز گذشته ضمن ثبت رشد 4/ 0‌درصدی به قیمت 1285 دلار معامله شد. تلاطم در اقتصاد جهانی، تداوم تعطیلی دولت فدرال ایالات متحده و کاهش شاخص دلار با بالا بردن ریسک‌های اقتصادی، بار دیگر تقاضا برای دارایی‌های امن همچون طلا را افزایش داد و به رشد بهای این دارایی ارزشمند منجر شد. شاخص مدیران خرید صنعتی چین پس از ۱۹ ماه برای اولین بار به زیر مرز ۵۰ واحدی سقوط کرد که نشان‌دهنده عملکرد نامطلوب صنعتی این کشور است. ادامه تعطیلی دولت فدرال آمریکا نیز با افزایش نگرانی‌ها از روند اقتصادی این کشور باعث رشد تقاضا و صعود بهای طلا شد. شاخص دلار نیز با نوسان حول مرز ۹۶ واحدی از اوج خود فاصله گرفته و به رشد بیشتر طلا به اوج ۶ ماهه کمک کرد.

11 (4)

 

بازار اوراق مسکن

اوج 3 هفته‌‌ای بهای تسه‌ها

دیروز بهای اوراق تسهیلات مسکن اسفند ۹۵ (تسه۹۵۱۲) بیش از ۳/ ۲ درصد رشد کرد و به قیمت ۵۶ هزار و ۱۷۲ تومان معامله شد و به سقف ارزش خود از ۲۵ آذر رسید. اکثر سررسیدهای دیگر نیز معاملات خود را در محدوده مثبت به پایان رساندند و شاهد افزایش قیمت بودند. با صعود دلار به کانال‌های بالاتر قیمت آپارتمان نیز به‌صورت نجومی رشد کرد، اما با عقبگرد نرخ ارز در پاییز و اصلاح سایر بازارها هنوز تغییری در روند قیمت‌گذاری‌ها مشاهده نمی‌شود. قیمت‌های خارج از توانایی متقاضیان به رکود این بازار دامن زده است، بطوری که شاهد افت ۶۷ درصدی معاملات طی آذر نسبت به زمان مشابه سال قبل هستیم. اگر قیمت واحدهای مسکونی کاهش یابد رونق به معاملات مسکن بازخواهد گشت. با کاهش قیمت‌ مسکن سهم تسه‌ها از قیمت‌ واحدهای مسکونی افزایش یافته و شاهد رونق در بازار این اوراق خواهیم بود.

11 (5)

 

بازار نفت

شروع منفی نفت در سال جدید

هر بشکه نفت خام آمریکا ساعت ۱۶ چهارشنبه ضمن ثبت افت ۷/ ۱ درصدی به قیمت ۴۵ دلار معامله شد. مرکز ملی آمار چین در گزارشی از افت شاخص مدیران خرید تولیدی این کشور در ماه دسامبر خبر داد. به این ترتیب نگرانی‌ها از تبعات جنگ تجاری افزایش یافت. چین بزرگ‌ترین وارد‌کننده نفت خام دنیا به شمار می‌رود و عملکرد ضعیف اقتصادی این کشور با انقباض تقاضا به افت بیشتر بهای طلای سیاه منجر شد. رشد تولید نفت آمریکا نیز نگرانی‌ها از افزایش مازاد عرضه را افزایش داد و فشار را بر قیمت نفت حفظ کرد. روز دوشنبه اداره انرژی آمریکا اعلام کرد که تولید روزانه نفت این کشور نسبت به سال قبل ۲ میلیون بشکه افزایش یافته و به سطح ۷/ ۱۱ میلیون بشکه رسیده است. به این ترتیب آمریکا با پشت سر گذاشتن روسیه و عربستان به بزرگ‌ترین‌ تولید کننده نفت تبدیل شده است.

11 (6)