آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۲۰۸

 • تحلیل ظریف از دوران گذار در نظام بین‌الملل

  دنیای اقتصاد: محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز گذشته در سخنانی با اشاره به وضعیت «دوران گذار» در نظام بین‌الملل تاکید کرد که اخیرا غربی‌ها پذیرفتند «دوران گذار» یک خاصیت ویژه دارد و آن این است که ما به سوی یک جهان پساغربی حرکت می‌کنیم.
 • تدوین ضوابط واردات با چاشنی حمایت از تولید

  دنیای اقتصاد: وزارت صنعت، معدن و تجارت از اواخر آذرماه سال گذشته با توقف ثبت‌سفارش به‌دنبال تغییر در مقررات واردات خودرو به کشور بوده است، این در شرایطی است که به گفته مسوولان این وزارتخانه تغییرات مذکور تنها با هدف کنترل خروج ارز از کشور صورت گرفته است. از ابتدای سال‌جاری واردات خودرو به‌طور بی‌سابقه‌ای روند صعودی داشته که همین مساله منجر به توقف ثبت‌سفارش واردات شد حال با این شرایط بسیاری از کارشناسان تاکید دارند که توقف ثبت‌سفارش شاید آخرین راه‌حل برای کنترل واردات نباشد و مسیرهای دیگری نیز در این زمینه قابل پیشنهاده بوده است.
 • پایان «باز»ها در اوپک

  دنیای اقتصاد: اوپک را همواره با «باز»ها و «کبوتر»هایش می‌شناخته‌اند. بازهای اوپک آن دسته از کشورهای عضوند که به‌دنبال سیاست حفظ منابع محدود نفتی و افزایش قیمت‌ها بوده‌اند؛ ایران و ونزوئلا به‌عنوان سردسته این گروه شناخته می‌شوند. اما کبوترها به دسته دیگری از اعضا اطلاق می‌شد که با تولید هرچه بیشتر هدف افزایش سهم در بازار نفت را دنبال می‌کرده‌اند. عربستان سردمدار کبوترهای اوپک بود. بازها هرچند که تولیداتشان هیچ‌گاه به سطح تولید عربستان نزدیک هم نشده بود، اما در کنار هم همواره در برابر سیاست‌های عربستان درخصوص افزایش تولید اوپک می‌ایستادند.
 • نقشه شهرداری برای تاکسی‌های اینترنتی

  دنیای اقتصاد: معاون شهردار روز گذشته با حضور در صحن علنی پارلمان محلی پایتخت با ارائه گزارش پوست‌اندازی خدمات حوزه تاکسی از سنتی به اینترنتی، نفع و زیان ایجاد شده از تردد تاکسی‌های اینترنتی برای پایتخت در وضع موجود را تشریح کرد.
 • وحشت ترامپ از اعترافات فلین

  دنیای اقتصاد: توییت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده در روز شنبه درباره مایکل فلین توجه بسیاری از منتقدان را به خود جلب کرده و برخی آن را پذیرش از «ممانعت از عدالت» تلقی کرده‌اند.به گزارش سی‌ان‌ان، ترامپ توییت کرده که مشاور سابق امنیت ملی آمریکا در مورد مکالمه با سفیر روسیه به اف‌بی‌آی دروغ گفته است.
 • مزایای شغلی کارمندان در شرکت‌های بزرگ

  مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: shrm.org: در ابتدای سال ۲۰۱۷، محققان در انجمن مدیریت منابع انسانی (SHRM) نظرسنجی سالانه خود را در رابطه با مزایای شغلی برگزار و نتایج آن را به‌صورت یک گزارش منتشر کردند. در این گزارش چند موضوع اصلی مورد بررسی قرار گرفت: گرایشات کلی، بررسی اهمیت مزایای شغلی، چگونگی استفاده از مزایا به‌عنوان اهرمی برای جذب و حفظ استعدادها و مروری بر ارزش تک‌تک مزایا از دیدگاه کارکنان.
 • شوک اخلاقی در سیلیکون ولی

  دنیای اقتصاد: به نظر می‌رسد اوضاع برای شروین پیشه‌ور سرمایه‌گذار مشهور سیلیکون ولی که به خصوص به خاطر سرمایه‌گذاری اولیه در اوبر و همچنین به خاطر حمایت مالی از دموکرات‌ها بسیار شناخته شده است، چندان خوب پیش نمی‌رود. پس از آنکه حدود یک ماه قبل او در لندن به‌دلیل آنچه اقدام برای تجاوز خوانده شد دستگیر و سپس آزاد شد حالا پنج زن به بلومبرگ گفته‌اند که طی سال‌های اخیر او از موقعیت و قدرتش برای برقراری روابط رمانتیک و ناخواسته جنسی سوءاستفاده کرده است.

بیشتر