آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۲۰۷

 • دسیسه ریاض برای متحد تهران

  دنیای اقتصاد: وزیر خارجه عربستان در نشست گفت‌وگوهای مدیترانه با حمله مجدد به مواضع ایران و متحدان آن در منطقه گفت که حزب‌الله باید خلع سلاح شود. عادل الجبیر که کشورش نقش مهمی در بی‌ثباتی‌های اخیر لبنان و گروگانگیری نخست‌وزیر این کشور دارد با بیان اینکه لبنان بدون خلع سلاح حزب‌الله قادر به بقا و حرکت به سمت پیشرفت نخواهد بود، ابراز کرد تمامی طرف‌ها باید بپذیرند که حریری بزرگ‌ترین شخصیت سیاسی لبنان است و برای فعالیت کردن به فضا نیاز دارد. تحریم حزب‌الله لبنان بخش مهمی از راهبرد مشترک و ضد ایرانی عربستان و آمریکاست که مورد حمایت اسرائیل و فرانسه نیز قرار دارد. در یک ماه اخیر و به موازات مطرح شدن موضوع موشکی ایران، فشارها در این خصوص در حال افزایش است.
 • انحراف خصوصی سازی در حوزه‌مطبوعاتی

  55 آنلاین: اسناد منتشر شده از شیوه واگذاری روزنامه «صمت» حکایت از بازگشت روند رایج خصوصی‌سازی طی سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ دارد. بر مبنای اخبار منتشر شده، مالکیت این روزنامه که تا پیش از اردیبهشت سال ۱۳۹۴ در اختیار «سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران» بود، در فرآیندی پرابهام و بدون طی تشریفات قانونی مرسوم به یک موسسه تازه‌تاسیس مطبوعاتی واگذار شده‌است.
 • برنامه نیمه دوم در تجارت

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و متولی تجارت خارجی کشور روز گذشته از برخی برنامه‌های دولت در حوزه تجارت خارجی برای نیمه دوم رونمایی کرد. برنامه‌هایی که قرار است تجارت را در چند ماه باقی‌مانده تا پایان سال، هدفمند کرده و به سمت تحقق اهداف پیش ببرد.
 • مرز۵ هزار تومانی ارز اروپایی شکسته شد

  دنیای اقتصاد: روز شنبه، یورو مرز ۵ هزار تومانی را شکست و دلار از سطح ۴ هزار و ۱۵۰ تومان عبور کرد. در اولین روز هفته، یورو با ۲۳ تومان افزایش به قیمت ۵ هزار و ۳ تومان و دلار با ۱۶ تومان رشد به بهای ۴ هزار و ۱۵۲ تومان رسید. مرزشکنی هر دو ارز منجر به ثبت رکوردهای جدیدی شد. پیش از این دلار در نقطه‌ای بالاتر از سطح قیمت روز شنبه قرار نگرفته بود و یورو نیز تنها در مقاطع کوتاهی از بهمن ۹۱ بالای مرز ۵ هزار تومان به فروش رفته بود. فعالان بازار ارز عوامل متفاوتی را در رشد دو ارز پرتقاضای بازار موثر دانستند.
 • نمره خودرو در کارنامه ۱۰۰ روزه دولت

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهوری در شرایطی هفته گذشته گزارشی از عملکرد ۱۰۰ روزه دولت دوازدهم ارائه کرد که در این بازه زمانی، صنعت و بازار خودرو کشور نیز فراز و نشیب‌های خاص خود را داشته است.
 • تلگرام به روایت آمار در سه ماه گذشته

  سیمین عزیزمحمدی
  وزارت راه و شهرسازی اخیرا یک ربات تلگرامی با نام سفر۹۶ (safar۹۶_bot@) برای ثبت انتقادها و پیشنهادهای مسافران از خدمات حمل‌ونقل و انتقال آن به مسوولان مربوطه را راه‌اندازی کرد. البته پیش از این نیز اکثر شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی استفاده از این پیام‌رسان را برای اطلاع‌رسانی و ارتباط با مخاطبان خود آغاز کرده بودند. هر چند این پیام‌رسان روسی در عرصه‌ رقابت بین‌المللی موقعیت خوبی نداشته و تعداد کاربران آن معادل ۸/ ۴درصد تعداد کاربران فیس‌بوک به‌عنوان محبوب‌ترین شبکه اجتماعی جهانی است، اما به راحتی توانست در مدت زمان کوتاهی، محبوب‌ترین اپلیکیشن ارتباطی در میان کاربران ایرانی شود و حتی در این میان بدون رقیب سرسخت خارجی یا داخلی، فضای ارتباطی ایران را در دست بگیرد. به‌طوری که به گفته مدیرعامل سابق شرکت زیرساخت، ۲۵درصد محتوای خارجی مصرفی کاربران اینترنت در ایران مربوط به تلگرام است. البته به نظر می‌رسد اقبال تلگرام همچنان در ایران بلند است و با وجود تمام اختلاف نظرهایی که درخصوص ادامه فعالیت تلگرام در ایران یا انتقال سرورهای آن به ایران وجود دارد، به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی، فعلا مسدود کردن پیام رسان‌های خارجی در دستور کار این شورا نیست.
 • انگیزه‌های ایرانیان مسافر ترکیه

  امیر شاملویی
  دنیای اقتصاد: براساس آخرین گزارش وزارت گردشگری ترکیه، تعداد ایرانیان بازدیدکننده از این کشور در ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی به ۲۲۲ هزار و ۳۵۶ نفر رسید و در مجموع طی ۱۰ ماه نخست سال‌جاری میلادی از مرز ۱/ ۲ میلیون نفر گذشت. بر مبنای این گزارش، تعداد ایرانیان بازدیدکننده از این کشور تنها در ماه اکتبر افزایش تقریبا ۸۶ هزار نفری یعنی ۶۷ درصدی نسبت به اکتبر سال ۲۰۱۶ داشته و در مدت ۱۰ ماه نخست سال ۲۰۱۷ نیز تعداد اتباع ایرانی که از ترکیه دیدن کرده‌اند، با رشد ۴۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، از حدود یک میلیون و ۴۴۱ هزار و ۴۶۸ نفر به ۲ میلیون و ۱۱۸ هزار و ۲۶۳ نفر رسیده است. همچنین ایران با فرستادن این حجم از گردشگر، پس از روسیه و آلمان به سومین مبدا مهم گردشگری ترکیه تبدیل شده و پس از آن نیز گرجستان و بریتانیا‌ قرار دارند.

بیشتر