آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۲۰۶

 • رونمایی از فرمانده پروژه ضدایرانی بن‌سلمان

  دنیای اقتصاد- نیما صبوری: ولیعهد عربستان به گروه کوچکی از مشاوران وابسته است. در این تیم اما هیچ‌کدام تحریک‌آمیزتر و خطرناک‌تر از ثامر السبهان نیستند؛ مقام دولتی به‌شدت ضدایرانی عربستان که ردپای مداخلات او در استعفای عجولانه و ناموفق نخست‌وزیر لبنان دیده می‌شود.
 • دو علامت مثبت از تورم پیش‌نگر

  دنیای‌اقتصاد: بررسی‌ها حاکی از آن است که مسیر نرخ تورم تولید‌کننده در میانه پاییز تغییر یافته است. این رفتار حاوی دو علامت مثبت در اقتصاد است؛ نخست آنکه از فشار نرخ تولید بر نرخ تورم مصرف در میانه پاییز کاسته شده و در نتیجه به‌دلیل انعکاس نرخ تورم تولید در مصرف، احتمال کاهش نرخ تورم در ماه‌های آتی وجود دارد. نکته دوم، اثر کم نوسانات نرخ ارز بر تورم تولید است. گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد این شاخص که در چهار ماه متوالی تورم ماهانه بالای یک درصد را ثبت کرده بود، در آبان‌ماه ۶/ ۰ درصد رشد کرد. این در حالی است که نرخ ارز در دو ماه ابتدایی پاییز بیش از ۴ درصد رشد کرد. در حقیقت نرخ ارز تاثیر قابل‌توجهی بر تورم تولید‌کننده نگذاشته است. اگر به روند شاخص بهای مصرف‌کننده نیز رجوع شود، این سرنخ تکمیل می‌شود؛ چراکه برخی رشد ۳/ ۱ درصدی شاخص بهای مصرف‌کننده در ماه گذشته را به نرخ ارز نسبت می‌دهند، اما به‌نظر خاصیت پیش‌نگری شاخص تولید‌کننده موجب این رشد شده است. در واقع رشد تورم بیش از آنکه از نرخ ارز اثر گرفته باشد، از تحولات نرخ تورم تولید تاثیر گرفته است. «دنیای‌اقتصاد» در این گزارش به بررسی آخرین تحولات شاخص تولید‌کننده پرداخته است.
 • منفی شدن بازدهی سکه

  دنیای اقتصاد: پس از ۵ هفته افزایش، سرانجام علامت بازدهی سکه تمام تغییر کرد. روز پنج‌شنبه، سکه تمام بهار آزادی سومین افزایش متوالی را تجربه کرد و با ۱۳ هزار تومان رشد به بهای یک میلیون و ۳۸۲ هزار تومان رسید. با این حال، فلز گرانبهای داخلی حتی با ۳ افزایش متوالی روزانه نیز نتوانست روند افزایشی بازدهی هفتگی خود را ادامه دهد و پس از ۵ هفته افزایش متوالی، رشد منفی را تجربه کرد. هفته گذشته، سکه تمام در مجموع ۶/ ۱ درصد از ارزش خود را از دست داد.
 • سرانجام عزل و نصب‌های دولتی در خودروسازی

  دنیای اقتصاد: طی یک دهه گذشته تغییر مدیران عامل شرکت‌های خودروساز با حاشیه‌هایی همراه بوده است؛ این حاشیه‌ها از مقاومت مدیران مذکور در برابر حکم عزل خود آغاز می‌شود و تا مرحله معارفه مدیرعامل جدید ادامه پیدا می‌کند. هر چند دو خودروساز بزرگ کشور با توجه به میزان اندک سهام دولتی در این شرکت‌ها، خصوصی خوانده می‌شوند، اما رد پای دولت در تمامی نصب و عزل‌های مدیریتی به‌خوبی دیده می‌شود. در این زمینه برخی کارشناسان مالکیت پیچیده در خودروسازی‌ها را دلیلی در این زمینه می‌خوانند و سایه تصمیمات و اراده دولتی بر مدیریت خودروسازی را انکارناپذیر عنوان می‌کنند. به این ترتیب طی یک دهه گذشته با اینکه خصوصی‌سازی در خودروسازی کشور مسیر مشخصی را طی کرده اما دولت تعیین کننده مدیران عامل شرکت‌های خودروساز بوده است.
 • سه نمای صنعتی بازار کار

  دنیای اقتصاد: بررسی سه نمای بخش صنعت از بازار کار در نیمه نخست سال‌جاری، بیانگر رشد بیش از ۱۶ درصدی اشتغال ایجاد شده در این دوره زمانی است؛ رشدی که باتوجه به آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌توان آن را به طرح‌های توسعه‌ای(پروانه بهره‌برداری توسعه‌ای برای توسعه واحد فعال صنعتی صادر می‌شود) نسبت داد. چرا که این بخش در این دوره زمانی و نسبت به مدت مشابه سال قبل توانسته رشد ایجاد اشتغال ثبت کند.
 • متهم کژ کارکردی اقتصاد

  دنیای اقتصاد: چرا سازمان‌ها در بنگاه‌های اقتصادی تلاش‌های خود را به سمت فعالیت‌های غیر مولد سوق می‌دهند؟ نگاهی به وضعیت نهادی در کشور گویای آن است که چارچوب نهادی موجود از کارآمدی لازم برخوردار نیست و یکی از دلایل گسترش کسب و کارهای زیرزمینی به نابسامانی نهادی در کشور بازمی‌گردد. از این رو موضوع کارآمدی و ناکارآمدی نهادی موجب می‌شود تا کارآفرینان در مواجهه با هر وجه (کارآمدی نهادی به‌عنوان تشویق‌کننده و ناکارآمدی نهادی به‌عنوان بازدارنده)، رفتاری متفاوت را از خود نشان دهند.
 • دو تجربه رشد مقاصد گردشگری با بیت‌کوین

  دنیای اقتصاد: استفاده از ارزهای دیجیتال در گردشگری پدیده‌ای نسبتا نوظهور است. با این همه به علت مزایایی که استفاده از چنین ارزهایی به همراه دارد، برخی کشورها درصدد برآمده‌اند تا با استفاده از آن گردشگری خود را توسعه دهند. از جمله این کشورها می‌توان به ژاپن، هاوایی، تایوان، مالت و نیز باربادوس اشاره کرد. در شهر هیروساکی ژاپن برای افزایش استقبال گردشگران از جشن شکوفه‌های گیلاس، از نقل و انتقال‌های بیت‌کوین استفاده شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر