آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۲۰۵

 • گام اول حضور اقلیت‌ها در شوراهای شهر

  دنیای اقتصاد: مجلسی‌ها در جلسه علنی دیروز پارلمان به کلیات طرحی رای دادند که در صورت تصویب جزئیات آن، اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی ساکن در شهرها و روستاهای کشور می‌توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی همان شهر و روستا شوند؛ طرحی که نمایندگان، یکشنبه گذشته با قید دوفوریت برای بررسی آن موافقت کرده بودند. این طرح پس از آن تدوین شد که براساس نظر فقهای شورای نگهبان، عضویت سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد، تعلیق شده بود.
 • روایت ۱۰۰ روزه از صنعت

  دنیای اقتصاد: وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارش مهم‌ترین اقدامات این وزارتخانه در ۱۰۰ روز نخست فعالیت دولت دوازدهم را منتشر کرد؛ گزارشی که در آن تصویری کلی از بخش‌های مختلف صنعتی و معدنی ارائه نشده و آنچه مورد توجه قرار گرفته صرفا نمایی از اقدامات صورت گرفته از سوی این وزارتخانه در مدت زمان مورد بررسی است.
 • رونمایی از محرمانه‌های داعش

  دنیای اقتصاد: اسنادی که به تازگی از مناطق تحت کنترل داعش در عراق به‌دست آمده نشان می‌دهد که این گروه چگونه قواعد سخت حکمرانی داخلی بر اعضا را اعمال می‌کرد و سرنوشت مبارزانی که از این قواعد تخلف می‌کردند، چه بوده است. علی یونس، گزارشگر الجزیره می‌نویسد؛ این اسناد که به‌دست الجزیره افتاده شواهدی به‌دست می‌دهد دال بر اینکه ساختار و سطح سازماندهی این گروه چقدر و چگونه بوده است. این اسناد از منطقه باعج در غرب موصل – به‌عنوان دومین شهر بزرگ عراق – پس از تسخیر آن از سوی نیروهای عراقی در ماه ژوئن به‌دست آمده است.
 • خروج قیمت خودروهای وارداتی از ریل

  دنیای اقتصاد: در روزهایی که سایت ثبت‌سفارش خودرو همچنان بسته و بازار نیز با خزان تقاضا روبه‌رو است، قیمت خودروهای وارداتی همچنان رو به افزایش بوده و پر شتاب به پیش می‌رود.
 • استراحت بورس در قله

  دنیای اقتصاد: شاخص کل بورس تهران پس از ۱۰ روز رشد پیاپی از روند صعودی باز ایستاد. نماگر اصلی این بازار روز گذشته با افت ۱۰۳ واحدی (‌معادل ۱/ ۰ درصد) روبه‌رو شد و در ارتفاع ۹۱ هزار و ۱۵۲ واحدی به کار خود پایان داد. این نماگر در حالی از ادامه حرکت صعودی باز ایستاد که طی سه روز کاری ابتدای هفته، درخشان‌ترین روزهای خود را پشت سر گذاشته بود. در سه روز کاری ابتدایی هفته جاری شاخص سهام ضمن عبور از قله تاریخی دو کانال شکنی را تجربه کرد. با این حال در معاملات پایان هفته تحت تاثیر اصلاح قیمت در نمادهای بزرگ بازار ریزش ۱۰۳ واحدی را در کارنامه خود ثبت کرد.
 • یک گام تا قهرمانی نیم فصل

  هفته چهاردهم مسابقات لیگ برتر فوتبال کشور امروز و فردا برگزار می‌شود. در این هفته پرسپولیس و استقلال بازی سختی مقابل حریفان خود دارند. امروز و در روز نخست هفته چهاردهم، استقلال اوج گرفته با شفر در ورزشگاه شهدای شهر قدس به مصاف پیکان می‌رود. پیکان که مسابقات ابتدایی لیگ را با قدرت آغاز کرده بود در دو هفته گذشته نتوانست در حد انتظار ظاهر شود و تنها یک امتیاز کسب کرد.
 • نبرد مدعیان اسکار در گرمی

  فهرست نامزدهای شصتمین دوره جایزه موسیقی «گرمی» اعلام شد. جایزه گرمی نام جایزه‌ای افتخاری است که ازسوی آکادمی ملی علوم و هنرهای ضبط آمریکا، برای تشخیص دستاوردهای برجسته‌ای که در صنعت موسیقی انگلیسی زبان رخ داده اهدا می‌شود. مراسم سالانه اهدای جوایز با اجرای هنرمندان برجسته و اهدای جوایزی که محبوبیت بیشتری دارند همراه است و از بین سه مراسم بزرگ موسیقی جهان، گرمی بزرگ‌ترین آنها است.

بیشتر