به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، علیرضا زاکانی شهردار تهران که برای دفاع از لایحه دو فوریتی مرتبط با آغاز سال تحصیلی جدید با عنوان «اصلاحیه ارائه بسته تشویقی حمل‌ونقل عمومی شهر تهران برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌‌‌ها» شخصا به صحن علنی شورای شهر آمده بود، گفت: دو هفته پیش لایحه‌‌‌ای به شورای شهر تهران تقدیم کردیم که یک بند از آن در مورد تخفیفاتی بود که جامعه هدف آن قشر دانشجو و دانش‌‌‌آموز بود. اما امروز در آستانه سال جدید تحصیلی تمام زیرساخت‌‌‌های لازم در خصوص مترو و بی‌‌‌آرتی مهیا شده و در این دو بخش می‌توانیم خدمات نوینی در قالب «کیف پول شهروندی» ارائه دهیم؛ بنابراین لایحه دو‌فوریتی برای رایگان شدن هزینه سفر با مترو و اتوبوس در دو هفته اول مهرماه تدوین و ارائه شده است.

وی ادامه داد: همچنین برای کسانی که از کیف پول شهروندی استفاده می‌کنند در جهت تشویق پیشنهاد دادیم ۳۰‌درصد تخفیف در نظر گرفته شود تا سفر با ناوگان حمل‌ونقل عمومی جذاب شود. در حقیقت باید بابت تحولی که در مترو و بی‌‌‌آرتی در قالب امکان استفاده از کیف پول شهروندی رخ داده است، تبلیغ یا ایجاد جذابیت می‌‌‌شد که انتخاب ما ایجاد جذابیت بود. به گفته زاکانی برآورد هزینه اجرای آن در یک ماه مهر معادل ۳۵ میلیارد تومان برای مترو و ۱۵ میلیارد تومان برای اتوبوسرانی خواهد بود.

به‌‌‌رغم اصرار مدیریت شهری بر اجرای یک‌ماهه رایگان شدن ناوگان حمل‌ونقل عمومی برای محصلان، در نهایت جمع‌‌‌بندی اعضای شورای شهر این بود که طرح مذکور تا نیمه مهرماه اجرا شود و برای اجرای آن از ۱۶ تا ۳۰ مهرماه نیز مقرر شد طرح یک‌فوریتی دیگری ارائه و به صورت جداگانه در صحن بررسی شود.

تراموا و ابهامات شورای شهر

دیروز نایب رئیس شورای شهر تهران نیز با حضور در جمع خبرنگاران درباره تفاهم‌نامه ساخت تراموا پیش از تصویب آن در شورای شهر مورد سوال قرار گرفت. پرویز سروری در این رابطه توضیح داد: در جلسه هم‌‌‌اندیشی اعضای شورا و شهردار تهران، موضوع «تراموا» مطرح شد؛ موضوعی که اعضای شورا در رابطه با آن سوالات مهمی داشتند که از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گرفت. مطالعاتی که ظرف سال‌های گذشته انجام شده بود نیز در این رابطه تشریح شد؛ اما این جلسه طولانی شد بنابراین مقرر شد در دو محور جلسات هم‌‌‌اندیشی و برگزاری جلسات با کارشناسان مرتبط، کار ادامه پیدا کند.

نایب‌رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد: در حال حاضر تفاهم‌‌‌نامه با وزارت دفاع به امضا رسیده تا موضوع مورد بررسی دقیق قرار گیرد؛ اما قطعا آغاز عملیات اجرایی آن پس از تایید شورای اسلامی شهر تهران امکان‌پذیر خواهد بود.