به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری با وجود اینکه تعداد فروشنده‌های حاضر در بازار بر تعداد متقاضیان خرید غلبه داشت، اما باز هم عرضه آپارتمان‌های کلیدنخورده در بازار مسکن بسیار ناچیز بود و به نظر می‌رسید سازنده‌ها درباره اینکه به فروشنده‌ها بپیوندند یا نه، دچار تردید بودند.

این در حالی است که با مشخص شدن نتیجه انتخابات به‌تدریج بر فروشنده‌هایی که از جنس «سازنده» هستند و قصد فروش آپارتمان‌های نوساز و کلیدنخورده را دارند، افزوده می‌شود. از این تغییر جهت سازنده‌ها می‌توان پی برد که انتظارات آنها حداقل در کوتاه‌مدت تورمی نیست و ظرف دو، سه ماه آینده تا زمان استقرار دولت جدید، منتظر تغییرات افزایشی قیمت در بازار مسکن نیستند. بنابراین اکنون سازنده‌ها نیز به‌تدریج در حال پیوستن به جمع فروشنده‌های مسکن هستند.

البته قیمت پیشنهادی اعلامی فروشنده‌های آپارتمان نوساز اصطلاحا قدری «تندتر» از محدوده مورد انتظار قیمتی است اما رخداد امیدبخش بازار مسکن این است که سایر فروشنده‌ها در اعلام قیمت از این سازنده‌ها تبعیت نکرده‌ و متناسب با قیمت نوسازها و تازه‌سازها در اردیبهشت و خرداد، قیمت پیشنهادی فروش ملک خود را تعیین کرده‌اند. بنابراین بعید به نظر می‌رسد قیمت‌های «تند» و «قرمز» در بازار مسکن نوساز دوام زیادی داشته باشد و در نهایت اگر سازنده‌ها «فروشنده واقعی» باشند، ناگزیر خواهند شد از قیمت حبابی اعلام‌شده انصراف دهند و قیمت پیشنهادی خود را تعدیل کنند.

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند