محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی درخصوص برنامه‌های دولت برای ساماندهی بازار اجاره در کنار ارائه ودیعه اجاره مسکن که در ایام کرونا برای خانوارهای کم‌درآمد در نظر گرفته شد، گفت: یکی از موضوعاتی که وزارت راه و شهرسازی به دنبال آن است تصویب و اجرایی شدن آیین‌نامه حمایت از اجاره‌داری حرفه‌ای است که مدتی پیش توسط وزارت راه به دولت ارائه شده و هم‌اکنون در کمیسیون‌های تخصصی دولت در دست بررسی است.

معاون مسکن و ساختمان ادامه داد: بعد از تصویب آیین‌نامه حمایت از اجاره‌داری حرفه‌ای، در کنار اجاره‌داری سنتی که در کشور رواج دارد، اجاره‌داری حرفه‌ای نیز ایجاد خواهد شد و با این‌کار هم درعرضه واحدهای اجاره‌ای و هم در کنترل قیمت‌ها، شاهد تاثیرگذاری مثبتی خواهیم بود.

محمودزاده تصریح کرد: اجرای آیین‌نامه اجاره‌داری حرفه‌ای از یکسو به نفع مستاجران و از سوی دیگر به نفع سرمایه‌گذاران است و راهکارهایی که در آیین‌نامه در نظر گرفته شده به گونه‌ای است که منافع هر دو گروه را مدنظر قرار می‌دهد. با اجرای اجاره‌داری حرفه‌ای تعادل در بازار اجاره ایجاد و قیمت‌ها به شکلی منطقی به بازار ارائه می‌شود.

وی همچنین درخصوص راهکارهای دولت برای جلوگیری از ثبات قیمت‌های اجاره و ممانعت از افزایش چندباره آنها گفت: درخصوص افزایش یا کاهش اجاره‌بها، دولت مستقیما نمی‌تواند اعمال‌نظر کند. به هر حال، اجاره‌بها تابعی از قیمت مسکن است و از آنجایی‌که سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در آن انجام می‌شود باید به گونه‌ای باشد که نفع موجر را نیز در پی داشته باشد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند