به گزارش «دنیای‌اقتصاد» و براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی ته‌مانده مسکن‌مهر یعنی واحدهایی که تاکنون تحویل نشده‌اند، معادل حدود ۵/ ۵‌درصد از کل واحدهای این پروژه ۲‌میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی است. بر این اساس هم‌اکنون از مجموع ۲‌میلیون و۲۰۰ هزار واحد مسکن‌مهر که از نیمه دوم دهه‌۸۰ در سراسر کشور عملیات ساخت آنها آغاز شد، نزدیک به ۱۳۰‌هزار واحد مسکونی باقی مانده و تحویل نشده است که هر‌کدام از این واحدها یا بدون مشکل و در حال ساخت هستند، یا دارای معارض و مشکلات حقوقی و در حال رسیدگی در مراجع قضایی هستند یا بدون متقاضی باقی مانده‌اند.

وزارت راه و شهرسازی دیروز در گزارشی در این‌باره با اعلام اینکه پرونده مسکن‌مهر تا پایان امسال بسته می‌شود، از وجود ۳۹هزار واحد مسکونی مهر بدون معارض در دست تکمیل تا پایان سال خبر داد.

این آمار بنا بر اعلام پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی تازه‌ترین آمار از روند پیشرفت فیزیکی مسکن مهر محسوب می‌شود. در این گزارش، با تاکید بر اینکه پرونده مسکن مهر امسال بسته خواهد شد، اعلام شده است:‌از ۲‌میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی مهر در حال‌حاضر به‌ویژه در اراضی دولتی ۳۹ هزار واحد مسکونی نیمه‌تمام بدون معارض وجود دارد که در دست تکمیل است. همچنین ۶۵ هزار واحد مسکن‌مهر نیز دارای معارض هستند که از این تعداد در حدود ۳۵‌هزار واحد پرونده‌هایشان در مراجع ذی‌صلاح در دست بررسی و منتظر رای است و ۳۰‌هزار واحد نیز بدون متقاضی هستند. در این گزارش، با یادآوری اینکه تعداد واحدهای بدون‌متقاضی در سال گذشته ۱۱۷ هزار واحد بود از کاهش این رقم به ۳۰ هزار واحد خبر داده شده و عنوان‌شده است: بخشی از این واحدها به خودمالک تبدیل شد، بخشی نیز به اتمام رسید و بخش دیگر نیز به طرح اقدام ملی مسکن واگذار شد. وزارت راه و شهرسازی در این گزارش از جمله دلایل اختصاص بخشی از واحدهای مسکن‌مهر بدون متقاضی به طرح اقدام ملی مسکن را استفاده از تسهیلات مسکن ملی برشمرده و اعلام کرده است: این‌کار با هدف تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام و بهره‌مندی از سرمایه‌های کشور انجام شد‌ زیرا رقم تسهیلات طرح اقدام ملی مسکن برای اتمام پروژ‌‌ه‌های نیمه‌تمام کارآیی مناسب را داشته است. با منابع مسکن مهر امکان نداشت پروژه‌های نیمه‌تمام به اتمام برسد، به همین منظور از تسهیلات طرح اقدام ملی مسکن در آن استفاده شد تا پروژه‌های نیمه‌تمام به پایان برسند. براساس اطلاعات این گزارش، بیشترین رقم در حدود ۲۸ هزار واحد از ۳۹ هزار واحد باقی‌مانده مسکن مهر که بدون مشکل بوده و هم‌اکنون در دست تکمیل برای تحویل به متقاضیان هستند، در چهار استان تهران، البرز، فارس و خوزستان است و بقیه در سایر استان‌هاست که در برنامه است در مدت زمان تعیین‌شده تکمیل و تحویل شوند. براساس آنچه اعلام شده است این واحدها تا پایان سال به اتمام خواهند رسید و پرونده واحدهای مسکن‌مهر بدون مشکل بسته خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند