به گزارش «دنیای اقتصاد»، بررسی میدانی وضعیت بازار معاملات مسکن در مناطق ۲۲گانه شهر تهران نشان می‌دهد: از ابتدای سال‌جاری به‌دلیل نامشخص بودن چشم‌انداز بازار مسکن و همچنین سایر بخش‌های اقتصادی، بخش عمده‌ای از سازندگان که پروژه‌های ساختمانی نیمه‌تمام دارند تمایلی به پیش‌فروش واحدهای مسکونی خود ندارند. 

از دیدگاه آنها تورم عمومی و شرایط اقتصاد کلان و همچنین وضعیت سایر بازارهای موازی بازار مسکن به‌گونه‌ای است که شرایط فعالیت در بازار ساخت‌و‌ساز و آغاز پروژه‌های جدید را دشوار می‌کند.

به گفته آنها افزایش قیمت مصالح ساختمانی نیز از جمله عوامل موثر بر دشوار شدن شرایط اتمام و تکمیل پروژه‌های ساختمانی در سال‌جاری است. از این رو با توجه به تمامی شرایط و پارامترهای اقتصادی موثر بر وضعیت بازار ساخت وساز، بخش عمده‌ای از سازندگان تمایل زیادی به پیش‌فروش واحدهای مسکونی پروژه‌های خود ندارند. با این حال مشاوران املاک در برخی مناطق عنوان می‌کنند تعدادی از سازندگان به‌صورت محدود اقدام به عرضه واحدهای خود به بازار برای پیش‌فروش کرده‌اند.

نکته قابل توجه از دیدگاه مشاوران املاک درخصوص این گروه از سازندگان آن است که قیمت پیشنهادی برای واحدهای آماده پیش‌فروش تفاوت چندانی با واحدهای نوساز منطقه ندارد. این در حالی است که مطابق با عرف‌ بازار پیش‌فروش، به‌طور طبیعی قیمت پیشنهادی واحدهای بازار پیش‌فروش نسبت به واحدهای نوساز منطقه پایین‌تر است.

Untitled-1