آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۵ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۶۳۵

 • عبور از بازآفرینی به مسکن مهر؟

  دنیای اقتصاد: مدیران استانی بخش مسکن براساس یک تصمیم‌نامه مجوز پیدا کردند جریان عرضه را که قرار بود به «بافت‌های فرسوده داخل شهرها» بازگردانده شود، در «بیرون» از محدوده فعلی شهرها فعال کنند. «افزایش خط محدوده شهرها» برای ساخت مسکن تجربه‌ای است که در دولت‌های قبلی برای اجرای طرح «مسکن‌مهر» به‌کار گرفته شد؛ اما نتیجه آن به «رشد هزینه ساخت ناشی از تامین خدمات زیربنایی و فرسایشی شدن پروژه‌ها» انجامید. این تجربه تلخ قرار است توسط منتقدان مسکن‌مهر تکرار شود. ساخت در زمین‌های فاقد خدمات، ۷ مخاطره از جمله عرضه «مسکن گران‌تر» به همراه دارد.
 • قیمت پیشنهادی آپارتمان‌های نقلی

  دنیای اقتصاد: مشاوران املاک یکی از گزینه‌های مناسب برای خانه اولی‌های در جست و جوی خانه را «آپارتمان‌های نقلی» تا ۵۰ مترمربع می‌دانند. به گزارش «دنیای اقتصاد» بررسی میدانی از وضعیت بازار مسکن طی روزهای اخیر نشان می‌دهد: میزان مراجعه متقاضیان مصرفی به بنگاه‌های املاک برای خرید مسکن به شدت کاهش پیدا کرده است. به گفته مشاوران املاک محدوده مشتریان موجود در بازار که همچنان به بنگاه‌های املاک مراجعه می‌کنند خانه‌اولی‌های مجهز به تسهیلات خرید مسکن هستند که به دلیل سررسید شدن زمان سپرده‌گذاری خود امیدوار به خرید خانه هر چند با متراژ کوچک هستند.
 • احتمال سرریز ترافیک با طرح جدید

  دنیای اقتصاد: در حالی که برخی از کارشناسان شهری احتمال تشدید بار ترافیک در برخی از ایام سال تحت‌تاثیر حذف طرح زوج و فرد و اجرای نسخه دوم طرح ترافیک جدید تهران را مطرح کرده‌اند محاسبه احتمالات و مقایسه شرایط جدید و پیشین نشان‌دهنده ضعیف بودن این احتمال است.
 • طرح تامین مسکن برای کارمندان

  وزیر راه و شهرسازی از تهیه طرحی به‌منظور تامین مسکن کارمندان خبر داد. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه روز گذشته هیات دولت گفت: برای اجرای طرح تامین مسکن - طرح اقدام ملی- در هفته‌های آینده هر هفته با دستگاه‌های مرتبط رایزنی خواهیم کرد تا تفاهم‌نامه همکاری برای آغاز این طرح با هرکدام از دستگاه‌ها که آماده‌تر باشند به امضا برسد. وی گفت: برای طرح تامین مسکن کارمندان اولویت این است که ساخت مسکن روی زمین خود دستگاه‌هایی که کارمندان در آنها شاغل هستند، انجام شود.
 • صرفه یک میلیون تومانی با اخذ معاینه فنی برتر

  مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران از کاهش یک میلیون تومانی هزینه عوارض تردد در طرح کنترل آلودگی هوا در سال ۹۸ با اخذ معاینه فنی برتر خبرداد. به گزارش «ایسنا» سید نواب حسینی‌منش از افزایش مراجعات خودروهای غیر مشمول معاینه فنی با سن کمتر از ۴ سال به مراکز معاینه فنی شهر تهران برای اخذ معاینه فنی برتر خبر داد و گفت: بر اساس مصوبه شورای شهر خودروهای دارای معاینه فنی برتر مشمول تخفیف ۲۵ درصدی عوارض تردد در محدوده‌های حلقه اول و دوم طرح ترافیک می‌شوند.

بیشتر