آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۶۵۸

 • اقلیم ۵۲۰ شهر در ۲۰۵۰

  دنیای اقتصاد: آب و هوای سه دهه آینده ۵۲۰ شهر اصلی جهان، شبیه‌سازی شد. تیم تحقیقاتی هواشناسی در یک دانشگاه برتر سوئیس مطالعه‌ای جامع درباره شکل تغییر اقلیم پایتخت‌ها و کلان‌شهرهای منتخب دنیا انجام داده است. نتایج این بررسی نشان می‌دهد در خوش‌بینانه‌ترین حالت، شهرهای نیمکره شمالی زمین در سال ۲۰۵۰ میلادی،‌ آب و هوایی شبیه وضعیت کنونی مناطق استوایی و عرض‌های پایین جغرافیایی پیدا می‌کنند. اقلیم گرم‌تر و خشک‌تر به همراه اختلاف شدید دمای روز و شب در انتظار اکثر شهرها است. این شبیه‌سازی با دو هدف «درک صحیح عموم مردم از سرنوشت واقعی اقلیم محل سکونتشان» و «فرصت‌سازی برای دولت‌ها بابت انجام اقدامات سازگار با وضعیت پیش‌رو» انجام شده است. بیشترین تغییر در شرایط دمایی را شهرهای اروپایی تجربه خواهند کرد و در نواحی استوایی اگر چه تغییرات دمایی، خفیف اما تغییرات در الگوی بارش شدیدتر است. آنچه در انتظار اقلیم شهرهای منتخب جهان است، ۵ مخاطره برای محیط زیست و کیفیت زندگی در این شهرها به همراه دارد. هوای تهران در سال ۱۴۲۹ شمسی، شبیه امروز شهر سن‌برناردینو - در ایالت کالیفرنیا - می‌شود. این شهر، رطوبت بالا دارد و روزهای بارشی در آن بسیار کم و در عین حال، حداقل دمای هوا در زمستان در این شهر، بالای صفر درجه سانتی‌گراد است.
 • آخرین وضعیت بازار املاک نوساز در تهران

  دنیای اقتصاد: تحقیقات میدانی از وضعیت بازار املاک نوساز در شهر تهران نشان می‌دهد: بخش عمده واحدهای مسکونی نوساز عرضه شده به بازار به متراژهای بیش از ۹۰ مترمربع اختصاص دارد و سهم واحدهای کوچک‌متراژ و میان متراژ از بازار آپارتمان‌های نوساز بسیار اندک است.
 • اعتبار جدید برای بازسازی مناطق سیل‌زده

  رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از تصویب مرحله دوم اعتبار مورد نیاز برای بازسازی مناطق سیل‌زده خبر داد.
 • مناطق اولویت‌دار برای مدیریت هوشمند پارک حاشیه‌ای

  معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ضمن ارائه توضیحاتی درباره ساماندهی پارک‌های حاشیه‌ای، چهار منطقه را که در اولویت مدیریت پارک هوشمند حاشیه‌ای قرار دارند معرفی کرد. به گزارش «ایسنا» محسن پورسیدآقایی در واکنش به تذکر شورای شهر در این رابطه طی نامه‌ای توضیح داد: بر اساس مطالعات طرح جامع پارکینگ شهر تهران که در سال ۹۱ توسط شرکت مطالعات جامع حمل و نقل و ترافیک تهران صورت گرفت، در کل شهر تهران ۸۹۱ هزار و ۱۵۱ فضای بالقوه پارک در افق ۱۴۰۴ وجود خواهد داشت.

بیشتر