• بازیابی آزادی عمل در دوران کرونا

  مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: HBR: پاندمی کرونا تحولات بی‌سابقه‌ای در زندگی شخصی و کاری بسیاری از کارکنان ایجاد کرده. دگرگونی‌هایی در نحوه کار کردن، ارتباطات، غذا خوردن، خرید و مسافرت رفتن ما ایجاد شده که ممکن است دائمی باشند. واضح است که این دوران، نرمال نیست. با این وجود، جوامع از حرکت نایستاده‌اند و کماکان درحال پیشروی به سوی آینده‌اند.
 • اثر ماندگار چالش‌های ۲۰۲۰ بر رهبری سازمانی

  نویسنده: Adam Bryant مترجم: مریم رضایی
  منبع: strategy+business: یکی، دو ماهی تا پایان سال ۲۰۲۰ مانده و با توجه به آنچه تاکنون در این سال رخ داده، هنوز زمان برای یک رویداد تکان‌دهنده دیگر داریم. دو اتفاقی که تا قبل از این دنیا را به هم ریخت، یکی پاندمی جهانی کووید-۱۹ بوده و دیگری مرگ جورج فلوید که آگاهی‌ها را در مورد وجود بی‌عدالتی نژادی سیستمی افزایش داد و به تظاهراتی در سراسر دنیا منجر شد و باعث شد صدها شرکت وعده و تعهد به ایجاد تغییر بدهند.
 • چگونه خودمدیریتی را در سازمان‌ها پیاده‌سازی کنیم؟

  دکتر رحمن عابدین‌زاده ‌نیاسر، فاطمه وحیدی www.noyanteam.com
  اگر فکر می‌کنید دستیابی به خودمدیریتی سازمانی به راحتی امکان‌پذیر است، اشتباه می‌کنید. اگر این امر سهل و آسان بود در همه سازمان‌ها استفاده می‌شد. در این مقاله به جای ارائه یک نسخه یکسان و واحد برای همه سازمان‌ها، نمونه‌هایی از خودمدیریتی سازمانی برای شما بیان می‌شود تا از این نمونه‌ها الهام بگیرید.
 • ۳ استراتژی پایدارسازی کسب‌وکارها

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع: deloitte: فشارها برای پایدارسازی فعالیت‌ها به حداکثر رسیده است. اما کسب‌وکارها چگونه می‌توانند سرعت حرکت خود به سمت پایداری را افزایش دهند؟ همچنین این دگردیسی چگونه می‌تواند برای آنها فرصت‌ و درآمد داشته باشد؟
 • یک برنامه سه مرحله‌ای برای راه‌اندازی کسب‌وکار دیجیتال

  مترجم: زینب‌هاشمی
  منبع: Entrepreneur: برای ایجاد کسب‌وکار آنلاین گام‌های اولیه مهم است: درگام اول کارآفرینان باید به بررسی دقیق نیازها و خواسته‌های مشتریان بپردازند و در گام بعدی باید شناخت مناسبی از شیوه تبلیغات و سئو (بهینه‌سازی موتور جست‌وجو: SEO) سایت خود در حوزه دیجیتال و قابلیت‌ها در فضای مجازی داشته باشند و در نهایت بتوانند براساس نیازهای تایید شده مشتریان به ایجاد کسب‌وکار مقرون به صرفه در این حوزه اقدام کنند.
 • چگونه می‌توان به یک مدیر نوآوری بزرگ تبدیل شد؟

  مترجم: سیدحسین علوی‌لنگرودی alavitarjomeh@gmail.com
  منبع:Innovation Management Journal : به جرات می‌توان ادعا کرد که در دنیای پرتلاطم امروز، هیچ سازمان و شرکتی نمی‌تواند بدون نوآوری و صرفا با اتکا به روش‌ها و رویکردهای سنتی و کلیشه‌ای به موفقیت برسد و به همین دلیل از هر مدیری انتظار می‌رود تا هم خود نوآور باشد و هم کارکنانی نوآور و خلاق را پرورش دهد. این موضوع در مورد مدیران تازه نفس و جوانی که در ابتدای راه مدیریت هستند بیشتر مصداق پیدا می‌کند چراکه آنها هم به دانش و علم روز مجهز هستند و هم ذهن شان از باورها و چارچوب‌های فکری قبلی پاک است و بنابراین توقعات از نوآور بودن این دسته از مدیران بیشتر است. با این همه باید دانست که یک مدیر نوآور بودن و پرورش افرادی نوآور آنچنان که به نظر می‌رسد آسان نیست و از عهده هر مدیری برنمی‌آید. بنابراین در بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها به پستی به نام «مدیر نوآوری» نیاز است که به‌طور تخصصی به موضوع نوآوری می‌پردازد و راه‌های گسترش نوآوری را کشف می‌کند. حال سوال اینجاست که یک مدیر نوآور خوب کیست و به چه کیفیت‌ها و مهارت‌هایی نیاز دارد و چگونه می‌توان به یک مدیر نوآوری زبده و عالی تبدیل شد؟ آنچه در ادامه این مطلب خواهد آمد پاسخی است به این پرسش‌ها.
 • دست فرمان «تسلا» برای خودروسازان

  مترجم: علیرضا نعمتی منبع: HBR
  «تسلا» با مدیریت مدرن، پرجنب‌وجوش و مشتری‌پسند خود در طراحی و تولید خودرو، راه را برای ادامه فعالیت سنتی و یکنواخت خودروسازان بزرگ جهان سخت کرد. دست‌فرمان این شرکت آمریکایی، «عملکرد نرم‌افزاری» خودرو در کنار «تولید مطابق سفارش مشتری» را به تفاوت چشمگیر خودروهای تسلا در دنیا تبدیل کرده است.
 • ۴ نکته طلایی برای گذر از شرایط پاندمی

  مترجم: الهام شیخان منبع: Forbes
  بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ زندگی روزمره همه ما را دگرگون کرده و باعث ایجاد ترس، بلاتکلیفی، شوک‌های مالی و از دست دادن گستره زندگی شده است. اما چیزهایی هم هستند که تغییری نکرده‌اند. در این اوضاع ناآرام اصول کلیدی موفقیت و اخلاق حرفه‌ای همچنان ارزشمند و کارآمد هستند. مشاغلی که اصول کلیدی را رعایت می‌کنند، مشتریان خود را به خوبی می‌شناسند و با آنها رابطه نزدیک برقرار می‌کنند؛ می‌توانند از هر بحرانی جان سالم به در ببرند. به شرط آنکه هوشمندانه عمل کنند و با تغییرات عوامل اقتصادی موثر بر بازار سازگار شوند. پس از شوک اولیه، مهم است که به فراتر از امروز نگاه کنید و کسب‌وکار خود را هرچه سریع‌تر تنظیم و سازگار کنید.
 • فعالان فین‌تک، ثروتمندان دوران پاندمی

  نویسندگان: Jeff Kauflin, Eliza Haverstock مترجم: مریم رضایی منبع: Forbes
  نیک‌مولنار در سال ۲۰۱۵ در خانه‌ پدری‌اش در سیدنی استرالیا، با کامپیوترش به‌صورت آنلاین جواهرات می‌فروخت. مولنار ۲۵ ساله که از ساعت‌های مچی سیکو ۲۵۰دلاری گرفته تا حلقه‌های نامزدی ۱۰ هزار دلاری را تجارت می‌کرد، آنقدر در بازاریابی آنلاین مهارت پیدا کرده بود که به یکی از برترین فروشندگان جواهر استرالیا در سایت eBay تبدیل شد و روزانه هزاران بسته را به مشتریان ارسال می‌کرد.
 • سقوط تبلیغات و ظهور روابط‌عمومی

  حمید جعفری/ متخصص روابط‌عمومی و ارتباطات بازاریابی
  ارتباط دو سویه و تعاملی که یک کسب‌و‌کار با مخاطبانش برقرار می‌کند امروز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگر تا پیش از این، برقراری بخشی از این تعامل به عهده کمپین‌های تبلیغاتی بود، امروز به تعبیر اَل و لورا ریس با «سقوط تبلیغات و ظهور روابط‌عمومی» روبه‌رو هستیم. این پدر و دختر فعال در حوزه مارکتینگ معتقدند: «روابط‌عمومی خورشید است. شما نمی‌توانید رسانه‌ها را وادار کنید که پیام شما را پخش کنند. این تصمیم کاملا به عهده‌ آنهاست. تنها کاری که می‌توانید بکنید این است که لبخند بزنید و مطمئن شوید که مباحث اطلاع‌رسانی شما تا حد امکان مفید فایده خواهند بود. تبلیغات در واقع ادامه‌ روند روابط‌عمومی، با استفاده از ابزارهای متفاوت است و باید پس از طی چرخه‌ برنامه‌ روابط‌عمومی آغاز شود. مهم‌تر از آن، این است که قالب موضوعی یک برنامه تبلیغاتی، به‌گونه‌ای انتخاب شود که بتواند مفهومی را که روابط‌عمومی در ذهن مخاطب ایجاد کرده است تکرار کند. ما امروزه شاهد یک جابه‌جایی در نقش‌ها و کارکردها هستیم؛ این روابط‌عمومی است که این روزها می‌تواند در جایگاه یک رهبر، یک برنامه‌ بازاریابی را هدایت کند و به هدف برساند.»
 • اساس دوستی‌های خوب در محیط کار

  مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: HBR: وقتی از دوستانتان سوال می‌کنید که چرا با شما دوستند، جواب‌های جالبی می‌شنوید، مثل: «علتش این است که وجوه اشتراک زیادی داریم» یا «تجربیات و تفکراتمان مشابه است اما برخوردمان با مسائل، فرق دارد. یک جورهایی مکمل هم هستیم». ممکن هم هست جوابشان خیلی ساده‌تر باشد، مثلا بگویند: «دوستی‌ام با او کاملا اتفاقی بود. میز کارمان کنار هم بود اما حالا که ده سال گذشته، می‌بینم که کلی چیز از او یاد گرفتم». هیچ‌کدام از این جواب‌ها، برای «شاستا نلسون» عجیب نیست. او که کارشناس حوزه‌ دوستی است می‌گوید که اساس دوستی‌های خوب، به‌خصوص در محیط کار، یکی یا همه این موارد است: ثبات رویه، ضربه‌پذیری و مثبت بودن. او اخیرا مهمان «الیسون بیرد»، دبیر ارشد مجله کسب‌وکار هاروارد بوده و پیرامون مقوله دوستی صحبت کرده. چکیده‌ای از این مصاحبه را با هم می‌خوانیم:
 • ریسک‌های جهانی کووید-۱۹ برای کسب‌وکارها

  دکتر علی داوری/ عضو هیات علمی دانشگاه تهران
  پس از چند ماه، بحران کووید-۱۹ مهم‌ترین ابرچالش جهان از زمان جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود. پیشگیری از این بحران منجر به افزایش هزینه دولت‌ها، شرکت‌ها و کاهش فعالیت‌های اقتصادی شده و چشم‌انداز جهانی اقتصاد مبهم است. این سوالات مطرح است که آیا این بحران در یک سال آینده حل می‌شود یا چند سال به درازا خواهد کشید؟ همه جواب‌ها در‌ هاله‌ای از ابهام است و نمی‌توان پاسخ دقیقی به آنها داد، ولی آنچه قطعیت دارد، شکل‌گیری ریسک‌های متعدد است. ریسک به مفهوم در معرض خطر قرار گرفتن است.
 • شرایط فوق‌العاده برای دورکاری و ساعت کاری انعطاف‌پذیر

  نویسنده: ANNA CODREA-RADO مترجم: الهام شیخان
  رویدادهای اخیر سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده و تغییراتی در نحوه کار کارمندان ایجاد کرده است. به‌دلیل بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ میلیون‌ها کارمند در سراسر جهان مجبور شدند در خانه‌هایشان کار کنند. در عرض چند هفته اکثر شرکت‌ها خود را با این وضعیت وفق دادند. اتاق‌های آنها تبدیل به دفتر کارشان شد. مرز میان زندگی خانگی و زندگی شغلی از بین رفت. حتی با وجودی که دولت‌ها محدودیت‌های رفت و آمد را کاهش دادند، باز هم بیشتر افراد از خانه‌هایشان درحال انجام کارها هستند و این دورکاری عادی شده است. پیش‌بینی می‌شود در آینده ساعات کاری انعطاف‌پذیر خواهد بود. «دفترکار خانگی» دوکلمه متناقض که این روزها آنها را در کنار هم زیاد می‌شنویم.
 • چطور در دوران کرونا ارتباطاتم را گسترش دهم؟

  نویسنده: Alison Green مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: The Cut: مشاور عزیز، همیشه می‌گویند وقتی برای «مصاحبه برای کسب اطلاعات» (Informational Interview) با کسی قرار می‌گذاری، باید پیشنهاد دهید که او را به یک قهوه میهمان کنید یا اگر محل قرار را او تعیین می‌کند، برایش یک نوشیدنی داغ ببرید. اینکه پیشنهاد را قبول کند یا نه، مهم نیست. این یک حرکت کوچک است که حسن نیت ما را نشان می‌دهد و یک جورهایی از او بابت اینکه وقت گذاشته تشکر می‌کنیم. اما حالا که به‌خاطر کرونا، خیلی‌ها قرنطینه‌اند یا رفت و آمدهایشان محدود شده چه کار باید کرد؟
 • توجه به احساس مشتری یا آمار و ارقام؟

  نویسنده: Jurgen Appelo مترجم: مریم رضایی
  منبع: کتاب Startup, Scaleup, Screwup: تصور کنید درحال ساختن یک باشگاه ورزشی با تجهیزات عالی و تکنولوژی‌های پیشرفته هستید. حتی قرار است این باشگاه یک دستگاه سنجش سلامت قلب داشته باشد که با هوش مصنوعی کار می‌کند. مردم شهر شما به شدت از این اتفاق هیجان‌زده هستند، چون مشابه چنین چیزی را تاکنون درآن منطقه نداشته‌اند. تعدادی از آنها پیش‌‌پیش ثبت‌نام کرده‌اند! اما وقتی کار باشگاه تکمیل می‌شود، درها باز می‌شوند، پرداختی‌ها آغاز می‌شود... سر و کله هیچ کس پیدا نمی‌شود. بله، آنهایی که ثبت‌نام کرده‌اند پول عضویت خود را می‌پردازند، شاید چون حس می‌کنند باید به باشگاه بروند یا شاید بخشی از یک اتفاق جدید بودن به آنها حس خوب و به‌روز بودن می‌دهد، اما سالن‌های شما عمدتا خالی است. بیشتر تجهیزاتی که به‌کار برده‌اید، بی‌استفاده مانده‌اند و دستگاه جدید اسبا‌ب‌بازی مربی‌ها شده است. مردم شهرهای اطراف که شاهد ساخت باشگاه فوق‌العاده شما بوده‌اند، از شما می‌پرسند «کی چنین باشگاهی در شهر ما می‌سازید؟» به آنها چه می‌گویید؟ آیا چون مردم سوال کرده‌اند، باشگاه‌های بیشتری می‌سازید؟ یا می‌روید سراغ اینکه بفهمید چرا هیچ‌کس فعلا از همین باشگاه اولی استقبال چندانی نکرده است؟

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر