آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۵۲۱

 • سرمایه‌های جدید که به شرکت‌ها فرصت رشد می‌دهند

  ترجمه: مهدی نیکوئی
  منبع: s+b: رمز موفقیت شرکت‌هایی مانند آلفابت، آمازون، اپل و علی‌بابا چیست؟ این شرکت‌ها مهم نیست به کدام حوزه اقتصادی وارد شوند (خودروسازی، بانکداری، خرده‌فروشی، بهداشتی و آرایشی، رسانه و حمل‌ونقل) در هر صورت، رقبا در مقابل آنها به هراس خواهند افتاد. در چنین شرایطی، رهبران بازار به این فکر می‌افتند که آیا خندق‌ها و سپرهای دفاعی که برای کسب‌وکار خود ایجاد کرده‌اند، به اندازه کافی بزرگ است یا خیر. ویژگی شرکت‌هایی که از آنها نام بردیم، بزرگی و ثروت آنها است؛ اما ویژگی مهم‌تر این است که از این بزرگی و ثروت استفاده می‌کنند تا بزرگ‌تر و ثروتمندتر شوند. این شرکت‌ها استعدادهای فراوانی را به سمت خود جلب می‌کنند و بسیاری از افراد مشتاق کار کردن در آنها هستند. از آن طرف هم جریان مداومی از نوآوری در درونشان اتفاق می‌افتد. اما هیچ‌کدام از این ویژگی‌ها توضیح نمی‌دهد که چرا با ورود آنها به یک صنعت، همه چیز مختل می‌شود.
 • مفهوم شایستگی، کانون‎های ارزیابی و روش‌ها و ملزومات آن

  مفهوم کانون‌های ارزیابی و تقاضای توسعه مهارت‌های رفتاری، این روزها به دغدغه مهمی در مدیریت سازمان‌ها و واحدهای منابع انسانی آنها تبدیل شده است. دومین همایش ملی «شناسایی و پرورش مدیران آینده» با واکاوی فرآیندهای کانون‌های ارزیابی و توسعه و مرور تجارب زیسته سازمان‌های پیشرو در این امر، مفهوم و اهمیت موضوع شایسته‌سالاری در سمت‌های کلیدی سازمان‌ها، ابزارها و ملزومات برگزاری کانون‌های ارزیابی، ویژگی‌های اعتبار و اصالت کانون‌ها و متصدیان آنها را مورد بررسی قرار داد و بستری برای ایجاد هم‌افزایی و تبادل دانش بین علاقه‌مندان این حوزه فراهم آورد.
 • چگونه می‌توان دانست زمان اخراج فرد فرا رسیده است؟

  مترجم: سید‌حسین علوی لنگرودی alavitarjomeh@gmail.com
  منبع: HRM : فرض کنید یکی از اعضای تیم نه تنها در کارش بهتر نمی‌شود، بلکه به‌طور مداوم بدتر شده است. حال سوال اینجاست که آیا زمان اخراج او فرا رسیده است؟ در واقع نمی‌توان به این سوال به‌صورت مطلق پاسخ مثبت یا منفی داد؛ چرا که باید در ابتدا به سه سوال مهم پاسخ داد: اول اینکه آیا شما پیش از این راهنمایی‌های لازم را برای بهبود عملکرد به او داده‌اید؟ دوم اینکه آیا شما اثر و پیامد ناشی از عملکرد او را روی همکارانش مشخص کرده‌اید؟ و سوم اینکه آیا شما عواقب ناشی از اخراج را پیش‌بینی کرده‌اید؟

بیشتر