• آماده موج عظیم نوآوری شوید

  مترجم: مریم رضایی
  منبع: BCG:
 • مهارت‌های شش‌گانه تحلیلگر کسب‌وکار

  دکتر محمد احمدزاده مدرس ارشد دوره‌های مدیریت «دنیای‌اقتصاد»
  امروزه، پیش روی کسب‌وکارهای ایرانی، عدم قطعیت‌های فراوانی مانند تحریم‌ها، پاندمی کرونا، نوسانات ارزی و بورسی، رکود تورمی، رقابت، تحول دیجیتال و ده‌ها عامل دیگر وجود دارد. در این شرایط، بدون استفاده از مهارت‌های فردی یا تیمی به نام مشاوران یا تحلیلگران کسب‌وکار، نمی‌توان تصمیم‌سازی‌ها و در نهایت تصمیم‌گیری‌های مناسبی را برای کسب‌وکارها متصور بود. همان‌گونه که در مطالب قبلی عنوان شد تحلیلگر کسب‌وکار، نقشی است که مسوولیت تعریف، مدیریت، استخراج، تحلیل، تایید و مستندسازی نیازمندی‌ها و الزامات کسب‌وکار، سازمان یا فرآیند سازمانی و همچنین ارائه راه‌حل مناسب، در جهت پاسخگویی به نیازمندی‌ها و دستیابی سازمان به اهداف تعیین‌شده را بر عهده دارد؛ اما تحلیلگر کسب‌وکار چه مشخصات، مهارت‌ها و شایستگی‌هایی باید داشته باشد؟
 • آشنایی با نئو بانک‌های جهان

  تالیف و ترجمه: محمود نوری‌شمس‌آباد
  منبع: The Financial Brand : نئوبانک (Neobank) نوعی بانک دیجیتالی است که توسط استارت‌آپ‌های فعال در حوزه تکنولوژی‌های مالی راه‌اندازی می‌شود، هیچ شعبه فیزیکی ندارد، کاملا آنلاین بوده و تنها راه ارتباطی با آن گوشی شما است.
 • راز سرزندگی روزنامه ۲۰۰ ساله

  مترجم: زهره اکرمی
  ماندگاری «گاردین» وقتی ماه پیش جشن ۲۰۰سالگی این رسانه برگزار شد، برای کارکنانش اتفاق عجیبی نبود، اما برای اکثر مدیران کسب‌وکارهای بزرگ مساله شده که «چرا گاردین هنوز زنده است؟» سردبیر گاردین راز سرزندگی روزنامه ۲۰۰ساله را «رعایت پنج اصل حرفه‌ای» می‌داند. این مجموعه به‌رغم چالش‌های مشترک با بسیاری از شرکت‌ها، تاکنون چهار انقلاب صنعتی را دیده است.
 • اقداماتی برای توسعه طرح رونق مشاغل در سطح جهان

  نویسنده: Saadia Zahidi مترجم: مریم رضایی
  منبع: World Economic Forum: برای اولین‌بار در بیش از دو دهه، شاهد افزایش فقر شدید هستیم. نابرابری در سطح دنیا و در میان کشورها درحال افزایش است؛ حتی در کشورهای ثروتمند. شوک‌های اخیر‌ مثل پاندمی کرونا، نه‌تنها نابرابری‌های درآمدی را بیشتر کرده، بلکه اثری ماندگار بر آموزش، دسترسی به بازار کار و سلامت افراد گذاشته است. براساس تازه‌ترین پیش‌بینی‌ها، رشد برمی‌گردد، اما بازگشت رونق ناپایدار است.
 • موفقیت‌های روابط عمومی تسلا تسلا به آسمان می‌رود

  حمید جعفری متخصص روابط‌عمومی و ارتباطات بازاریابی Hamidjafari83@gmail.com
  ایلان ماسک به‌عنوان یک کارآفرین موفق و مشهور در سیلیکون‌ولی با برند تسلا و اسپیس‌ایکس می‌داند چگونه کسب‌و‌کار خود را در کانون توجه قرار دهد و با مخاطبان خود در شبکه‌های اجتماعی تعامل کند.
 • انقلابی در صنعت مد با لباس‌های کهنه!

  نویسنده: Rheana Murray مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: Today.com: «کریستی کیلور» موسس و مدیر ارشد شرکت «فور دیز» (For Days) است؛ یک شرکت تولید لباس بدون ضایعات مبتنی بر یک سیستم حلقه بسته. این یعنی همه چیز بازیافت و مجددا استفاده می‌شود در نتیجه هیچ چیزی دور ریخته نمی‌شود. وقتی مشتری حس می‌کند لباسش دیگر به دردش نمی‌خورد، می‌تواند از طریق برنامه معاوضه شرکت، آن را مرجوع کند. مشتری‌ها حتی می‌‌توانند لباس‌های قدیمی‌ای را که از سایر برندها خریده‌اند به فور دیز بفرستند، مثل یک لنگه جوراب یا یک تیشرت پاره که قابل فروش یا اهدا به خیریه نیستند. شرکت دوباره از پارچه‌هایشان استفاده می‌کند.
 • بقا در باتلاق کسب‌وکار

  نویسنده: Guy Raz مترجم: مهدی نیکوئی
  هر کارآفرین در مسیر خود، روزی به فکر انصراف و عقب‌نشینی می‌افتد. چنین احساسی طبیعی است و تقریبا تمام کارآفرینانی که با آنها مصاحبه کرده‌ام، چنین دورانی را تجربه کرده‌‌اند؛ حتی اگر زودگذر بوده باشد.
 • آیا مدیریت افراد بدون در نظر گرفتن شرایط ممکن است؟

  نویسنده: Alison Green مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: The Cut: مشاور عزیز: چند سال پیش مدیر پروژه بلندمدتی بودم که همکارم «جین» روی آن کار می‌کرد. کار کردن با جین قلق‌های خاص خود را داشت. از نظر مهارت‌های فنی، عملکرد کلی‌اش از چیزی که از او به عنوان یک فرد باسابقه انتظار داشتم پایین‌تر بود. اما آنچه کار کردن با او را سخت می‌کرد، نداشتن مهارت‌های نرم بود (مهارت‌های غیرفنی، از جمله ارتباط موثر و هماهنگی با دیگران). همیشه از کارها عقب بود. به‌خاطر بی‌دقتی کلی اشتباه می‌کرد. با شنیدن انتقاد قهر می‌کرد و کاری را که دوست نداشت انجام نمی‌داد.
 • با «معیارهای دزد دریایی»خود را بسنجید

  نویسنده: Jurgen Appelo مترجم: مریم رضایی
  منبع: کتاب Startup, Scaleup, Screwup: «معیارهای دزد دریایی» (Pirate Metrics) که به آن «معیارهای AAARRR» هم گفته می‌شود، مجموعه سنجش‌هایی است که دیو مک‌کلر، بنیان‌گذار شتاب‌دهنده ۵۰۰ Startups آن را مطرح کرده است و نشان می‌دهد مدل کسب‌وکارتان چطور برای شما و مشتریان شما کاربرد دارد. برخی از افراد این معیارها را روشی عالی برای بهینه‌سازی یک قیف فروش یا بازاریابی می‌دانند.
 • مدیریت موفق وظایف در سازمان

  مترجم: مرتضی ایراندوست
  منبع: HBR : بسیاری از کارمندان جوان در اوایل کار خود ایده‌های بزرگی را برای تغییر در جهان و سازمان خود دارند، اما اغلب شما برای این تغییر بزرگ با موانعی روبه‌رو هستید. یافتن و برقراری ارتباط با افراد مناسب در سازمان‌ها برای گوش دادن به ایده‌های شما، می‌تواند همه چیز را تغییر دهد.
 • مدیریت تعادل بین کار و زندگی

  نویسنده: Marisa Sanfilippo مترجم: امیرعلی رمدانی
  یکی از دغدغه‌های اصلی امروز، ایجاد تعادل بین زندگی شخصی و کاری است. معمولا فعالیت‌های کاری بر فعالیت‌های زندگی شخصی ما ارجحیت دارند؛ زیرا میل دستیابی به موفقیت‌های کاری ما را مجبور به کنار گذاشتن رفاه زندگی می‌کند. برقراری تعادلی یکپارچه بین کار و زندگی نه تنها بر سلامت جسم، روح و ذهن اثر دارد، بلکه برای حرفه و شغل ما نیز اهمیت دارد. اما سوال این است که تعادل کار و زندگی چیست؟ به‌طور خلاصه تعادل کار و زندگی به این معنی است که افراد خواسته‌های کاری و خواسته‌‌های شخصی خود را اولویت‌بندی کنند و انجام دهند. برخی از علل عدم تعادل بین کار و زندگی عبارت است از: افزایش مسوولیت‌های کاری، ساعات طولانی کار کردن، مسوولیت بیشتر در خانه، داشتن فرزند.
 • تصویر هفته

  دورکاری از دو طریق می‌تواند باعث ارتقای عملکرد و از دو طریق می‌تواند باعث کاهش عملکرد شرکت‌ها شود: افزایش عملکرد: یکی از طریق افزایش رضایت کارکنان و در نتیجه بالا رفتن کارآیی آنها، چون باعث می‌شود توازن بهتری بین کار و زندگی آنها ایجاد شود؛ کمتر در رفت‌‌وآمد باشند و کمتر در معرض اختلال‌هایی که در محیط کار ایجاد می‌شود قرار گیرند. دوم، دورکاری به طور مستقیم هزینه‌های سرمایه‌ای را کاهش می‌دهد. کاهش عملکرد: دورکاری ارتباطات شخصی بین افراد را کم می‌کند و جریانات دانش در میان کارکنان را کاهش می‌دهد.
 • مرز «ساعت کار» و «ساعت مرگ»

  نویسنده: Holly Ellyatt مترجم: مریم رضایی
  منبع: CNBC: دو سازمان جهانی، با انتشار نتایج تحقیق مشترک درباره آثار سوء «هفته کاری طولانی»، نسبت به عبور سازمان‌ها و شرکت‌ها از مرز «ساعت‌کار مناسب» هشدار دادند. مطالعات سازمان جهانی بهداشت و سازمان بین‌المللی کار نشان می‌دهد، سقف مناسب «ساعت کار»، ۳۵ ساعت در هفته است و اگر از ۵۵ ساعت تجاوز کند به «ساعت مرگ» تبدیل می‌شود.
 • از پنهان کردن لایک‌ها سود ببرید

  حمید جعفری متخصص روابط‌عمومی و ارتباطات بازاریابی Hamidjafari83@gmail.com
  فیس‌بوک و اینستاگرام قابلیت حذف نمایش تعداد لایک پست‌ها را در اختیار کاربران خود قرار دادند. امکانی که هدف آن کاهش فشار روانی کاربران فعال در این پلت‌فرم‌هاست. این امکان درحالی در اختیار کاربران این دو شبکه اجتماعی محبوب در دنیا قرار می‌گیرد که این روزها صحبت درباره اثر مضر شبکه‌های اجتماعی و سلامت روان کاربران شبکه‌های اجتماعی بیش از پیش مطرح است. اگرچه این اقدام را می‌توان اقدام مثبتی از سوی مدیران فیس‌بوک و اینستاگرام تلقی کرد، اما به‌نظر می‌رسد تاثیر زیادی بر سلامت روان کاربران این شبکه‌های اجتماعی نخواهد داشت. این اقدام بیشتر شبیه یک مُسکِن است تا یک راه‌حل یا درمان که برای برخی کاربران موثر است و نمی‌تواند یک تغییر یا تحول عمده به‌شمار رود. با این حال بررسی این امکان، نزدیک به دو سال طول کشیده است و این موضوع به دقت بررسی شده که نمایش یا حذف تعداد لایک پست‌ها چقدر بر نحوه استفاده کاربران از شبکه‌های اجتماعی موثر است تا اینکه بالاخره اینستاگرام اعلام کرد کاربران با این امکان در استفاده از شبکه‌های اجتماعی احساس راحتی می‌کنند و بر سلامت روان آنها موثر است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر