آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۲۰۳

 • اولویت‌های سهامداران‌تان را تشخیص دهید

  دکتر محیا کربلایی تحلیلگر اقتصادی و کسب‌وکار mk@mahya.pro
  مطمئنا همه ما در طول انجام کارهای‌مان با سایرین مشورت می‌کنیم. فروشندگان برای دانستن نظر مشتریان خود و تشخیص دقیق نیاز آنها سعی می‌کنند زمان مشخصی را برای گفت‌وگو با آنها تخصیص دهند. اما رفته رفته با بزرگ شدن بازار مخاطبان یک کسب و کار، امکان برقراری ارتباط مستقیم با یکایک آنها تقریبا غیر‌ممکن می‌شود. همین مساله در مورد شرکت‌های ثبت شده در بورس اتفاق خواهد افتاد. اگر شرکتی تنها در بورس کشور خود نیز ثبت شده باشد، نخواهد توانست به جز با سهامداران عمده خود با سایر سهامداران ارتباط نزدیکی برقرار کند. حتی سهامداران عمده نیز تنها یک یا دو نماینده خود را به‌طور مستقیم با شرکت در ارتباط قرار می‌دهند. از سوی دیگر، اگر شرکت‌ها نتوانند پیام‌های خود را به گوش صاحبان شرکت برسانند و سهامداران نیز در برقراری ارتباط با مدیران از کانال خوبی برخوردار نباشند، چطور می‌توانیم انتظار داشته باشیم که این شراکت برقرار بماند؟
 • نگذارید اشتباهات کاری شادی را از شما بگیرند

  نویسنده: کارل استایب مترجم: سیدحسین علوی لنگرودی alavitarjomeh@gmail.com
  منبع: کتاب Work Happy Now: یکی از واقعیت‌های غیرقابل انکار که باعث کمتر شدن احساس شادی در محل کار می‌شود، اشتباهات کاری است. واقعیت آن است که هیچ کدام از ما مصون از اشتباه کردن و خطا نیستیم و امکان اتخاذ تصمیمات نادرست و اقدامات اشتباه از طرف هر فردی وجود دارد. در این میان نحوه برخورد افراد با اشتباهات خود و دیگران دارای اهمیت تعیین کننده و حیاتی است که تا حد زیادی از بروز خسارات بیشتر جلوگیری می‌کند. در ادامه پنج توصیه برای برخورد بهینه و عاقلانه با اشتباهات ارائه شده است.
 • چگونه با حفظ احترام یک کارمند را اخراج کنیم؟

  نویسنده: Liz Ryan مترجم: مریم مرادخانی
  مشاور عزیز، چند ماه پیش به‌عنوان مدیر فروش در شرکتی مشغول به کار شدم. در پایان سه ماه سوم، متوجه شدم یکی از کارکنان که «تام» نام دارد، از عهده وظایفش برنمی‌آید. او انسانی دوست‌داشتنی و یک کارمند سختکوش است، اما از فرآیندهای فروش سر در‌نمی‌آورد و از زمانی که من وارد این تیم شده‌ام، حتی نتوانسته یک قرارداد فروش را به تنهایی به انجام برساند.با اینکه تام بارها و بارها آموزش دیده، اما اگر من یا یکی از کارکنان فروش به او کمک نکنیم، گیج و سردرگم می‌شود. او انسان باهوشی است اما به نظرم برای این کار ساخته نشده و این کاملا مشهود است. همه همکارانش این موضوع را می‌دانند.
 • جای خالی یادگیری از نیمکت‌های کلاس تا دفتر مدیریت

  نویسنده: پیتر سنگه مترجم: کیارش رمضان‌نژاد
  در حالی که انتظار می‎رود تا مدارس بسیاری از مشکلات اجتماعی را که خودشان نقشی در ایجادشان نداشته‌اند، شناسایی کنند و برطرف سازند، هر روز انتقادها به مدرسه و نظام آموزشی بیشتر می‎شود که چرا در وظیفه‎ اصلی خود عملکرد ضعیفی دارد و با عملکرد ضعیفش در تربیت دانش‎آموزان، مدام بر مشکلات اجتماعی می‎افزاید.دانش‌آموزان نیز اغلب دل خوشی از مدرسه ندارند و از ساعات زیادی که در مدرسه به بطالت می‎گذرانند، ناراضی هستند و ‎کمتر پیش می‎آید در فیلمی از زندگی دانش‎آموزی تصویر دلپذیر و شادی ارائه شود یا اینکه بزرگسالی از دوران تحصیل خود به نیکی و با خشنودی یاد کند.در برخی جوامع نیز نوک پیکان انتقادات متوجه نحوه‎ مدیریت مدارس و نظام آموزشی می‎شود و اعضای این جوامع از این موضوع ناراحت هستند که عده‎ اندکی که منتخب اکثریت نیستند این قدرت را دارند تا تصمیم‎های خلق‌الساعه بگیرند و یک شبه روال کارها را در مدرسه تغییر دهند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر