نسل Z به‌‌‌‌طورکلی متولدین بین ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۲ تعریف می‌شود، بنابراین قدیمی‌ترین آنها از دانشگاه فارغ‌‌‌‌التحصیل شده‌اند. در همین حال، قدیمی‌‌‌‌ترین نسل هزاره در سال ۲۰۲۱ چهل ساله می‌‌‌‌شوند (که به این معنی است که زمان آن رسیده که به این نسل به‌‌‌‌عنوان کارمندان سطح پایه فکر نکنیم). در دهه آینده، بیش از نیمی از نیروی کار ما از این دو نسل تشکیل خواهد شد - حتی با روند بازنشستگی بیبی بومرها.

ما در مرکز مشاوره خود با کارفرمایان بزرگ در صنایع مختلف از تولید تا فناوری، از برندهای Fortune ۱۰۰ تا شرکت‌های بزرگ خصوصی کار می‌‌‌‌کنیم و رقابت برای جایگزینی بومرهای بازنشسته نگرانی مشترک بسیاری از مشتریان ماست. به‌‌‌‌طوری که در زمینه توسعه برندهای کارفرما و ارزش پیشنهادی کارکنان(Employee Value Proposition) برای کارفرمایان بزرگ، اکنون از دریچه چند نسل نگاه می‌کنیم، اما با تاکید بر جذب و حفظ استعدادهای هزاره و نسل Z.

اگر شرکت شما به استعدادهای جوان وابسته است، ممکن است زمان خوبی برای تجدید ارزش پیشنهادی کارکنان و برند کارفرمای شما باشد. آیا آنچه شرکت شما به کارکنان ارائه می‌دهد با آنچه نسل Z به دنبال آن است مطابقت دارد؟ چه چیزی در سازمان شما وجود دارد که باعث می‌شود استعدادهای نسل Z، شمارا از میان هر شرکت بالقوه دیگری انتخاب کند؟

بنابراین زمان آن رسیده است که این موارد را در ارزش پیشنهادی کارکنان در نظر بگیرید:

۱- فرصت:  این نسلی است که حتما باید به آن چیزی که می‌‌‌‌خواهد برسد. راه‌‌‌‌هایی که کارمندان جوان می‌توانند شغل خود را در شرکت‌تان ایجاد کنند مشخص کنید. این ممکن است به معنی کار کردن در خطوط مقدم پروژه‌‌‌‌های هیجان‌‌‌‌انگیز باشد. می‌تواند شامل همکاری با متخصصان در حوزه کاری شما باشد. این می‌تواند فرهنگی باشد که یادگیری را هم در قالب آموزش و هم یادگیری را در حین کار ترویج می‌کند. یا، اگر شرکت به سرعت در حال رشد است، ممکن است به این معنی باشد که کارکنان را قادر می‌‌‌‌سازد مسیرهای شغلی خود را تسریع کنند.

۲- افراد:  نسل Z دوست دارد روابط اجتماعی برقرار کند، و برای آنها مهم است با افرادی کار کنند که از این موضوع لذت می‌‌‌‌برند. آنها متنوع‌‌‌‌ترین نسل در آمریکا هستند. این به این معنی است که آنها سازمان‌های تملق‌‌‌‌آمیز را دوست ندارند و ترجیح می‌دهند که درسازمان افراد بدون توجه به سمت سازمانی، افرادی اجتماعی و دوستانه باشند.

۳-سازمان:  آیا شما پایداری و ثبات در یک شرکت بزرگ یا هیجان کارآفرینی در یک شرکت استارت‌آپی را به متقاضیان خود پیشنهاد می‌‌‌‌دهید؟ به این فکر کنید که چه چیزی شرکت شما را از دیگر شرکت‌ها در صنعت خود متمایز می‌‌‌‌سازد، خواه این موقعیت شما در بازار، فرهنگ سازمان یا برنامه‌های شما برای رشد کسب و کار باشد. بنابراین چشم‌انداز شرکت و اینکه چگونه ممکن است برای نسل Z جذاب باشد را در نظر بگیرید.

۴-کار:  هیچ جایگزینی برای ارائه کار معنادار که به نسل Z کمک می‌کند تا تجربه خود را به سرعت بسازد، وجود ندارد. آیا کارمندان مشکلات چالشی را حل می‌کنند؟ آیا شرکت در حال پیشرفت است؟ آیا ایده‌ها، حتی اگر از سوی کارمندان سطح ابتدایی آمده باشند، مورد استقبال قرار می‌‌‌‌گیرند؟ روش‌هایی را در نظر بگیرید که نسل  Zممکن است کار در شرکت شما را هیجان‌‌‌‌انگیز، رضایت‌‌‌‌بخش یا پاداش‌‌‌‌دهنده بداند.

۵-جبران خدمات یا پاداش:  پاداش و مزایا برای هر نسلی مهم است. ازآنجا که نسل Z در دوران رکود رشد کرده است، بنابراین ایده امنیت مالی برای آنها مهم است. پس، در مورد پاداش‌هایی که ممکن است به‌‌‌‌ویژه برای نسل Z جذاب باشد، فکر کنید و آنها را نادیده نگیرید، مانند کمک به بازپرداخت‌های وام‌‌‌‌های دانشجویی یا بازپرداخت شهریه و مزایایی مانند زمان پرداختی برای کار داوطلبانه یا برنامه کاری انعطاف‌‌‌‌پذیر.

اکنون زمان شروع یادگیری ترجیحات نسل Z است، زیرا ما برای ایجاد یک تغییر عمده در جمعیت محل کارمان آماده می‌شویم.