آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۱۳۰

 • عطش صنایع برای بورس

  دنیای اقتصاد: استراتژی صمت برای ایجاد ارتباط بین تولید و بورس اکران شد. معاونت طرح و برنامه در سه سکانس «پذیرش شرکت‌ها در بورس»، «راه‌اندازی شرکت‌های سهامی عام پروژه» و «بهره‌برداری از ظرفیت معادن در بورس» به دنبال افزایش سهم صنایع و معادن در بازار سرمایه است. طبق ارزیابی‌ها در ۱۱ ماه سال‌جاری ۸۲۰۰ میلیارد تومان انواع اوراق برای شرکت‌های صنعتی و معدنی منتشر شده که نسبت به رقم مشابه در سال ۹۸ که ۲۴۵۰ میلیارد تومان بوده بیش از سه برابر رشد داشته است. ارزیابی‌ها همچنین نشان می‌دهد مصوبه سازمان بورس مبنی بر امکان انتشار اوراق بدون ضامن برای بنگاه‌های دارای رتبه‌بندی اعتباری مناسب، باعث استقبال بنگاه‌های بزرگ از این مزیت شده و کاهش هزینه تامین مالی و تسریع فرآیند را در پی داشته است. طی یک ماه اخیر ۳۷۰۰ میلیارد تومان تامین مالی بدون ضامن و به پشتوانه رتبه اعتباری در بازار سرمایه انجام شده است.
 • واحدهای صنعتی جدید در دام پیشرفت ۲۰ درصدی

  دنیای‌اقتصاد: انتشار آمار تازه بنگاه‌های در شرف احداث و در دست تکمیل گویای گرفتار شدن سه چهارم از این واحدها در مراحل نخست تاسیس است. موردی که می‌توان از آن با عنوان دام پیشرفت ۲۰درصدی واحدهای صنعتی جدید یاد کرد. مرور این آمارها از سهم ۶۳ درصدی طرح‌های صنعتی کوچک در ردیف بنگاه‌های در حال تکمیل وزارت صمت حکایت دارد. بیشترین تمایل فعالان اقتصادی برای سرمایه‌گذاری کماکان به سمت تاسیس بنگاه‌های معدنی، واحدهای تولید محصولات شیمیایی و شرکت‌های فعال در صنعت غذا است.
 • ورود به فاز اکتشاف عمیق برای پایداری تولید فولاد

  دنیای‌اقتصاد: بازوی اکتشافی وزارت صمت در بخش معدن بر نقش ویژه اکتشاف سیستماتیک در روندهای آتی بخش معدن تاکید کرد و اهمیت این موضوع برای تداوم رشد تولید فولاد در کشور را حیاتی خواند. معاون وزیر صمت درباره آغاز به‌کار اکتشافات سیستماتیک در کشور گفت: بر اساس بررسی‌های انجام‌شده توسط کارشناسان اکتشافی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی از سال آینده اکتشاف سیستماتیک با مقیاس پنجاه‌هزارم در چهار لایه ژئوشیمی، فلزی، غیرفلزی و سنگ‌های نیمه‌قیمتی در نواحی مستعد و اولویت اول سازمان آغاز می‌شود.
 • هشدار جدی درباره تا‌مین آب شرب تهران

  دنیای‌اقتصاد: تا‌مین‌کننده آب پایتخت نسبت به آینده امنیت آبی کلان‌شهر تهران هشدار داد. مدیرکل آب منطقه‌ای تهران در نشست خبری این سازمان با اشاره به عدم تعادل در زمینه ورود جمعیت به پایتخت و امکان تا‌مین آب شرب جمعیت پایتخت اعلام کرد: باید شورای عالی امنیت ملی به موضوع جمعیت ورودی به تهران ورود کند و اجازه ندهد جمعیت تهران از حدی افزایش یابد.
 • بازگشت ۱۴۳۷ واحد صنعتی راکد به چرخه تولید

  دنیا‌ی‌ا‌قتصاد: وزارت صمت از بازگشت هزار و ۴۳۷ واحد صنعتی راکد به چرخه تولید خبر داد. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بررسی مولفه‌های مختلف اقتصادی نشان می‌دهد، رشد صنعتی کشور در سال ۱۳۹۹ چشمگیر است. به گزارش «شاتا»، علی رسولیا‌ن روز چهارشنبه در جریا‌ن بازدید از شهرک صنعتی برازجان افزود: برآوردهای اولیه از میزان رشد بخش‌های مختلف تولید کشور در حوزه صنعت به‌ویژه خودرو و لوازم خانگی نشان می‌دهد که با افزایش قابل توجهی مواجه هستند و بیشتر واحدها در ۲ و ۳ شیفت کار می‌‌کنند.
 • دو گام برای تعیین صنایع پیشران

  دنیا‌ی‌ا‌قتصاد: وزارت صنعت، معدن و تجارت درصدد است با هدف تعیین صنایع پیشران در بخش‌های مولد، طرحی را در دو گام اجرا کند. معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت هدف از این کار را توسعه سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و معدن در قالب طرح جدید «اقتصاد مقاومتی با شرکت‌های برتر» اعلام کرد. به گزارش «ایرنا»، ‌سعید زرندی‌ در این زمینه گفت: روند تشکیل سرمایه در کشور کاهشی بوده و به همین دلیل دغدغه‌ای برای آینده وضعیت سرمایه‌گذاری در بخش تولید وجود دارد.
 • مخالفت بازار با تزریق دلار ۴۲۰۰ به روغن

  دنیای‌اقتصاد: صف مخالفان تزریق دلار ۴۲۰۰ به صنعت روغن هر روز بیشتر می‌شود. پس از واحدهای تولیدی و برخی از مدیران بخش صنعت، دبیرکل اتحادیه بنکداران نیز خواستار خاتمه تزریق ارز ترجیحی به روغن شد. قاسمعلی حسنی اخیرا در گفت‌گو با خبرگزاری مهر اعلام کرده فروش بنکداری موادغذایی در ماه‌های اخیر با کاهش ۳۵ درصدی روبه‌رو شده است. وی تصریح کرده است ارز ترجیحی واردات روغن خام باید حذف شود تا رانت موجود از بین رفته و تعادل به عرضه و تقاضا بازگردد.
 • دفاع معاون اول از دلار ۴۲۰۰

  دنیای‌اقتصاد: مسوولان دولتی در حالی از دلار ۴۲۰۰ تومانی تمام‌قد دفاع می‌کنند که بخش خصوصی این سیاست را یکی از دلایل ایجاد فساد اقتصادی و رانت در کشور می‌داند. هر چند قرار بود بساط ارز ترجیحی برای سال ۱۴۰۰ برچیده شود، اما دولتمردان با استدلال اینکه حذف این نرخ دلار موجب گرانی ناگهانی کالاهای اساسی می‌شود، دلار ۴۲۰۰ تومانی را برای سال آینده نیز حفظ کردند اما مقرر شد فعلا تا ۶ ماه اول سال این دلار تخصیص یابد و برای ۶ ماه دوم تلاش بر حذف ارز ترجیحی باشد. دلیل دولت برای حفظ ارز ترجیحی در حالی مطرح می‌شود که کارشناسان معتقدند این ارز نتوانسته بر قیمت کالاهای اساسی تاثیری داشته باشد. کما اینکه گرانی گوشت، مرغ، تخم‌مرغ و کالاهایی از این دست، دائما خبرساز می‌شود.
 • بسته پیشنهادی کمیته اقدام ارزی در انتظار تصویب دولت

  دنیای‌اقتصاد: کمیته اقدام ارزی با هدف حل مشکل صادرکنندگان، یک بسته پیشنهادی تهیه کرده که از دی‌ماه تاکنون در انتظار تصویب دولت است. در نشست کمیسیون صادرات اتاق ایران بلاتکلیف ماندن صادرکنندگان و تداوم مشکلات آنها درباره رفع تعهدهای ارزی سال ۹۷ و دریافت معافیت‌های مالیاتی با توجه به تصویب نشدن آخرین بسته پیشنهادی کمیته اقدام ارزی از دی‌ماه تاکنون مورد انتقاد اعضا قرار گرفت. در این نشست که علی ملایی، معاون کسب‌وکار اتاق ایران نیز حضور داشت، عملکرد کمیته اقدام ارزی که شامل نمایندگان بانک مرکزی، سازمان توسعه تجارت، گمرک، اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف می‌شود، مورد توجه قرار گرفت و جمشید نفر، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران با انتقاد از کند بودن روند تصمیم‌گیری در این کمیته درباره تعیین تکلیف وضعیت صادرکنندگان، بر ضرورت تسهیل شرایط صادرات کشور تاکید کرد.
 • سازمان تجارت جهانی نباید وارد بازی‌های سیاسی و تحریم دیگران شود

  دنیای‌اقتصاد: نایب رئیس CACCI از تبدیل شدن سازمان تجارت جهانی به محلی برای بازی‌های سیاسی و اعمال تحریم علیه دیگر کشورها، انتقاد کرد و خواستار مقابله با این شیوه عمل شد. دومین جلسه مجازی کمیته راهبردی پژوهش کنفدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنعت آسیا - اقیانوسیه (CACCI) پیرامون «احیای نظام تجارت جهانی» برگزار شد.
 • آزادسازی ذخایر مرغ منجمد ۱۵ هزار تومانی

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: برای تقویت عرضه مرغ در بازار ذخایر مرغ منجمد آزاد می‌شود و به قیمت هر کیلوگرم ۱۵ هزار تومان به فروش می‌رسد. ید الله صادقی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی تلاش‌های زیادی برای افزایش عرضه مرغ در بازار در حال انجام دارد؛ در استان‌های مختلف نیز بازار تحت کنترل است تا مشخص شود که چه اتفاقی در این بازار افتاده و باید مشخص شود که تقاضای مرغ در بازار خیلی بالا رفته یا اینکه تولید با نقیصه‌ای مواجه شده است.
 • صف طولانی کامیون‌ها در مرز بازرگان

  دنیای‌اقتصاد: مجتبی بازگیر مدیرکل گمرک مرزی بازرگان می‌گوید در حال حاضر بیش از۵۰۰ دستگاه کامیون در مرز بازرگان منتظر خروج از مرز هستند که عدم همکاری ترکیه و کندی پذیرش کامیون‌ها مهم‌ترین عامل این مشکل است. بازگیر با اشاره به طولانی شدن صف کامیون‌ها در مرز بازرگان و گلایه‌مندی کامیون‌داران افزود: در حال حاضر بیش از۵۰۰ دستگاه کامیون در مرز بازرگان منتظر خروج از مرز هستند که عدم همکاری ترکیه و کندی پذیرش کامیون‌ها، مهم‌ترین عامل این مشکل است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر