آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۱۳۱

 • ضامن بقای بنگاه‌های کوچک در پاندمی

  دنیای‌اقتصاد: نتایج تحقیقات تازه پژوهشگران صندوق بین‌المللی پول روی ۱۳۰ کشور نشان می‌دهد شوک ناشی از پاندمی بدترین ضربه را به صنایع کوچک و متوسط از دو ناحیه کاهش تقاضای مصرف‌کنندگان و افت تولید وارد کرده و بسته به نحوه حمایت دولت‌ها از بنگاه‌ها، ابعاد این بخش را تحت‌تاثیر قرار داده است. این گزارش تصریح می‌کند حمایت دولت از SMEها باید تا مادامی‌ که شرایط مالی آنها به ثبات نرسیده، تداوم پیدا کند. شواهد این گزارش تایید می‌کند ضامن بقای بنگاه‌های کوچک در دوره پاندمی «پرداخت مستقیم و بلاعوض مالی از سوی دولت به بنگاه‌های کوچک و متوسط» بوده است.
 • چالش‌های صنعت غذا در ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: اعضای کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران در آخرین جلسه این کمیسیون در سال۹۹، به بررسی عملکرد یک سال گذشته کمیسیون و اقداماتی که طی این مدت در راستای رفع مشکل فعالان اقتصادی در صنعت غذا و کشاورزی صورت گرفته، پرداختند.
 • سهم ۳درصدی اوراسیا در تجارت ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: با به‌روزرسانی ‌آمارهای تجارت کشور در فاصله ابتدای فروردین تا انتهای بهمن ۹۹، سهم اوراسیا از تجارت با ایران به سطح ۳درصد بازگشت. سهم عمده تجارت ایران با اوراسیا به کشور روسیه تعلق دارد. ایران با صادرات ۴۴۸ میلیون دلار به روسیه و واردات۹۵۴میلیون دلار کالا از روسیه، جمعا گردش مالی ۴/ ۱میلیارد دلاری با روسیه داشته است. عددی که به منزله سهم ۷۲درصدی روسیه در معاملات ایران و اوراسیا دارد. ارمنستان با حدود ۳۰۰ میلیون دلار رتبه بعدی را از نظر میزان گردش مالی در بین پنج کشور این منطقه به خود اختصاص داده است. «نارنگی‌ها»،« فلفل فرنگی» و «سایر سنگ مرمر، تراورتن، رخام» سه قلم کالایی است که با ارزش بالایی به ازای هر تن، به کشورهای اوراسیا صادر شده است. از آن سو «ذرت دامی» و «گندم» از مهم‌ترین اقلام وارداتی ایران از منطقه اوراسیا به شمار می‌روند.
 • روایت رئیس هیات‌عامل ایدرو از رشد صنعتی ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: لوازم خانگی، صنایع فولادی، قطعه‌سازی و صنایع تبدیلی چهار موتور رشد صنعت در سال ۹۹ هستند. روایت رئیس هیات‌عامل ایدرو نشان می‌دهد مجموع فعالیت‌های بنگاه‌های تولیدکننده در سال ۹۹ منجر به رشد ۶درصدی بخش صنعت شده است. صالحی‌نیا در جریان سفر به مشهد اعلام کرده این رشد در راستای برنامه‌های وزارت صمت بوده که تحقق آن به‌رغم محدودیت‌های بسیار حاصل شده است.
 • مقصر گرانی مرغ نبود وزارت بازرگانی نیست

  دنیای‌اقتصاد: رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران می‌گوید تجربه ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال‌های گذشته باید به ما نشان می‌داد که با این سیاست نمی‌توان قیمت مواد غذایی مصرفی مردم را پایین نگه داشت. به گزارش «ایسنا» احمدرضا فرشچیان اظهار کرد: آنچه با قاطعیت می‌توانم از آن صحبت کنم این است که تمام تشکل‌های بخش خصوصی واقعی در هر حوزه‌ای که فعالیت می‌کنند به شکل یک‌صدا با تداوم تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالفند و این موضوع را در ماه‌های گذشته در هر جلسه و موقعیتی که ممکن بوده بیان کرده‌اند.
 • افت مصرف برق مشترکان پرمصرف

  دنیای‌اقتصاد: مصرف برق مصرف‌کنندگان پرمصرف شبکه توزیع کاهش یافت. شرکت مادرتخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران اعلام کرد: بررسی آمار توانیر بیانگر کاهش ۱/ ۶ درصدی مشترکان پرمصرف در بازه زمانی آبان تا ۱۲ اسفندماه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته است.
 • تهران ۵/ ۴ میلیون مشترک برق دارد

  دنیای‌اقتصاد: تعداد مشترکان برق در استان تهران از مرز ۵/ ۴ میلیون عبور کرد. معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر ضمن یادآوری این موضوع، ضرورت تداوم روند هوشمندسازی در بخش توزیع برق کشور را خاطرنشان کرد و گفت: در تهران بیش از ۵/ ۴ میلیون مشترک برق داریم که نقشی کلیدی در اجرای برنامه‌های مدیریت بار دارند. به گزارش «ایرنا»، غلامعلی رخشانی مهر پایتخت را دارای نقشی کلیدی در مدیریت بار دانست و از شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ به‌عنوان مجموعه‌ای پیشرو و موفق در این حوزه نام برد. وی افزود: در سال جدید و با توجه به شرایط حساس‌تری که برای پیک وجود دارد، باید از روش‌های جدید به ویژه استارت‌آپ‌ها و اینترنت اشیا (IoT) استفاده کرد. رخشانی مهر در نشست مشترک با مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ افزود: غیرحضوری‌سازی خدمات شرکت‌های توزیع برق، هوشمندسازی شبکه و مراکز اتفاقات و استفاده از ظرفیت موسسات و شرکت‌های دانش بنیان و فناوری‌های نوین در مدیریت مصرف انرژی، از مهم‌ترین طرح‌هایی بود که در سال ۱۳۹۹، به اجرا درآمد. وی ضمن اشاره به پیاده‌سازی و اجرای طرح‌های سازوکاری در سطح شرکت‌های توزیع برق ادامه داد: با اجرای این طرح‌ها، علاوه بر اینکه پتانسیل بسیار خوبی برای چابک‌سازی بخش توزیع در اختیار مدیران قرار می‌گیرد، شاهد تغییر شیوه کسب‌و‌کار نیز در سطح این شرکت‌ها خواهیم بود.
 • کلکسیون خطا در سیاست ارزی

  دنیای‌اقتصاد: سرکوب ارزی سیاستی است که سال‌ها در اقتصاد ایران تکرار شده است؛ اما با وجود اتخاذ این سیاست، هیچ گریزی از بروز بحران یا شوک ارزی نیست. پاسخ به این سوال که «سیاست صحیح برای مدیریت بحران ارزی چیست؟» محور یک پروژه مطالعاتی بین اتاق تهران و اندیشکده حکمرانی شریف است. نتایج این گزارش از کلکسیونی از خطاها در سیاست ارزی کشور حکایت دارد. درواقع نظام ارزی میخکوب‌شده در ایران همواره بحران‌زا بوده و سیاست‌های ارزی اشتباه در مواجهه با این بحران‌ها نیز بر عمق فاجعه افزوده است.
 • در کنترل گرانی موفق عمل نکردیم

  دنیای‌اقتصاد: دبیر ستاد تنظیم بازار با تاکید بر اینکه وزارت جهادکشاورزی به اندازه مورد نیاز مرغ تولید نکرده است، گفت: معتقدم که ستاد تنظیم بازار نیز در کنترل گرانی موفق عمل نکرده است. به گزارش خبرگزاری فارس، عباس قبادی در یک برنامه خبری با بیان اینکه در حدود ۲۶۰ نقطه میوه با کیفیت و قیمت مناسب عرضه می‌شود، گفت: در حال‌حاضر حدود ۷۰درصد مردم میوه مورد نیاز خود را از میادین میوه و تره‌بار تهیه می‌کنند که در این میادین قیمت میوه ۳۵ تا ۴۰ درصد کمتر از قیمت میوه در سطح شهر است.
 • توزیع ۴ هزار تن سیب و پرتقال تنظیم‌بازاری در استان تهران

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران اعلام کرد: ۴ هزار تن سیب و پرتقال در استان تهران با مشارکت میادین میوه و تره‌بار و در ۲۵۰ نقطه در شهر تهران توزیع می‌شود. ید‌الله صادقی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در ارتباط با قیمت میوه‌های تنظیم بازاری افزود: قیمت میوه تنظیم‌بازاری کنترل شده است تا به قیمت مناسبی به‌دست مردم برسد.
 • انتقاد بخش خصوصی به ضابطه قیمت‌گذاری دارو

  دنیای‌اقتصاد: سی‌و‌دومین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران برگزار شد و در این نشست، ضابطه قیمت‌گذاری دارو، مورد نقد و بررسی قرار گرفت. در این رابطه، سیدعلی مهدیان، عضو هیات‌مدیره اتحادیه واردکنندگان دارو در گزارشی، به مرور این ضابطه و اصلاحات پیشنهادی روی آن پرداخت. آیین‌نامه مربوط به قیمت‌گذاری دارو، هنوز ابلاغ نشده و فعالان اقتصادی و تشکل‌های صنعت دارو در تلاش هستند تا پیشنهادها و نظرات بخش‌خصوصی روی این ضابطه قانونی، اعمال شود.
 • نظارت ویژه بر ۱۷ قلم کالا و خدمت اولویت دار

  دنیای‌اقتصاد: معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به انجام یک میلیون و ۷۰۲ هزار و ۱۲۷ بازرسی در یازده ماه منتهی به بهمن امسال، در خصوص ۱۷ قلم کالا و خدمت اولویت‌دار، از نظارت ویژه بر بازار این نوع کالاها خبر داد. به گزارش شاتا، سیدجواد احمدی هدف از اجرای طرح‌های نظارتی را بررسی قیمت‌ها، جلوگیری از دپوی کالاها و اقلام ضروری و پایش عملکرد فعالان اقتصادی در سطح بازار دانست و اظهار کرد: آمار بازرسی‌های انجام شده طی این مدت نشانگر آن است که بیشترین بازرسی‌ها مربوط به کالاهای اساسی و استراتژیک شامل فرآورده‌های پروتئینی از جمله گوشت قرمز و گوشت مرغ، مواد لبنی، شکر، روغن نباتی و... بوده و پرونده متخلفان پس از تحقیقات تکمیلی، جهت سیر مراحل قانونی در اختیار تعزیرات حکومتی استان‌ها قرار گرفته است.
 • ایجاد کارگروه پیگیری مطالبات شرکت‌های ایرانی در عراق

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر عربی آفریقایی سازمان توسعه تجارت اعلام کرد: بر اساس تفاهمات صورت گرفته مقرر شد کارگروه پیگیری مشکلات و مطالبات شرکت‌های ایرانی در عراق میان دو کشور در آینده برگزار شود.
 • تسهیل تردد کامیون‌های حامل‌کالا در مرز بازرگان

  دنیای‌اقتصاد: تردد کامیون‌های حامل کالا از مرز بازرگان که طی چند روز گذشته با مشکلاتی مواجه شده بود، با گفت‌وگوی مسوولان گمرک ایران و ترکیه تسهیل شد. به گزارش گمرک ایران، حسین کاخکی، مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل گمرک ایران با بیان این مطلب گفت: به دنبال مذاکرات این دفتر با مقامات گمرک ترکیه مشکل توقف و تردد کامیون‌های حامل کالا در مرز بازرگان به‌طور نسبی روان شده و از حجم کامیون‌های متوقف در پشت مرز کاسته شده است. وی با اشاره به اقدامات و تسهیلات فراهم‌شده در این مرز اظهار کرد: از اواخر هفته گذشته به علت برخی ناهماهنگی‌های مرزی و محدودیت‌های ایجاد شده از سوی ترکیه کامیون‌های حامل کالا و رانندگان آنها برای ورود به ترکیه با مشکلاتی مواجه شده بودند که در پی گفت‌وگوهای انجام شده از روز جمعه تردد کامیون‌ها با سهولت بیشتری انجام می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر