• ۱۰ عامل به بیراهه‌رفتن توسعه

  دنیای‌اقتصاد: آیا مقصر بحران‌های متعدد کشور در حوزه آب و محیط‌زیست، نبود آمایش سرزمین است؟ یک تحقیق رسمی نشان می‌دهد که به ۱۰ دلیل مختلف، اجرای طرح‌‌‌های توسعه در کشور به ایجاد بحران‌های مختلف در پهنه‌‌‌ جغرافیایی ایران منجر شده است. اینها مسیرهایی هستند که در نهایت موجب خواهند شد مطالعات آمایش سرزمین در حد تئوری روی کاغذ باقی بماند و توسعه به جای استعدادهای هر منطقه، از مسیرهای سیاسی به مناطق مختلف تحمیل شود. سندی که موسسه مطالعات و پژوهش‌های ‌‌‌بازرگانی تهیه کرده، نشان می‌دهد در کشور رفتاری در دستگاه سیاستگذاری باب شده است که درست مانند اسناد برنامه چهارم تا ششم توسعه، اسناد سیاست‌‌‌های کلی یا اقسام برنامه‌‌‌های سیاست صنعتی به برنامه‌‌‌های آمایش سرزمینی در ایران توجه نمی‌‌‌کند. در عین حال، در مسیر اجرای طرح‌‌‌ها، به اسناد سیاستی به‌ویژه از منظر اقلیم، استعدادها و جغرافیا بی‌‌‌توجهی می‌شود. باید پرسید، چرا با صرف میلیاردها تومان هزینه و ساعت‌ها وقت، دولت حین اجرای طرح‌‌‌های توسعه به اسنادی نظیر آمایش سرزمین بی‌‌‌توجهی می‌کند؟
 • ۷/ ۱۷ میلیارد مترمکعب ذخایر آب سدهای کشور

  دنیای‌اقتصاد: آمار دفتر اطلاعات و داده‏‏‌های آب کشور نشان می‌دهد، از اول مهر تا ۵آذرماه (سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰) میزان حجم آب در مخازن سدهای کشور حدود ۷/ ۱۷میلیارد مترمکعب است که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۳۰‌درصد کاهش نشان می‌دهد. به گزارش پاون، مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‏‏‌های آب کشور با اشاره به بررسی وضعیت سدهای بزرگ گفت: میزان کل حجم خروجی از سدهای کشور از ابتدای مهرماه تا ۵ آذرماه معادل ۴میلیارد مترمکعب است که بیانگر کاهش ۳۷درصدی نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته است. فیروز قاسم‌زاده افزود: در شرایط کنونی، از مجموع حجم مخازن سدهای مهم کشور به میزان حدود ۵/ ۵۰میلیارد مترمکعب، حدود ۳۵‌درصد آب ذخیره‌شده وجود دارد. مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‏‏‌های آب کشور با بیان اینکه میزان پرشدگی سدهای مهمی چون زاینده‌رود، شمیل، نیان و سفیدرود در شرایط فعلی حدود ۱۴ تا ۱۷‌درصد است، افزود: در استان‌‏‏‌های خوزستان و تهران، میزان پرشدگی متوسط مخازن طی سال آبی جاری به ترتیب حدود ۳۸‌درصد و ۲۰‌درصد است.
 • بررسی طرح تامین مالی تولید در کمیسیون ویژه جهش تولید

  دنیای‌اقتصاد: طرح تامین مالی تولید امروز در دستور کار بررسی کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس قرار دارد. این طرح از طریق اصلاح قوانین حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی و رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور با حضور نمایندگان وزارتخانه‌های اقتصاد، صمت، راه و شهرسازی، سازمان برنامه، بانک مرکزی، سازمان بورس، اتاق‌های ایران و تعاون، دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی می‌شود. «دنیای‌اقتصاد» در گفت‌وگو با رئیس کمیسیون‌‌‌‌ جهش تولید مجلس جزئیات این طرح را بررسی کرده است.
 • کارنامه تجارت در میانه پاییز

  دنیای‌اقتصاد: کارنامه تجارت در میانه پاییز نشان می‌دهد صادرات از قله ۲۹ماهه که در ابتدای پاییز ثبت شده بود، فرود آمده و ارزش آن در ماه آبان به ۴میلیارد دلار رسیده است. «دنیای‌اقتصاد» در بررسی آمارهای گمرک، عوامل اوج و فرود صادرات در فصل سوم ۱۴۰۰ را بررسی کرد. در میانه پاییز، رقم واردات نیز با سبقت از صادرات، ۴میلیارد و ۳۰۰میلیون دلار ثبت شد.
 • ۱۳ پیشنهاد گمرک برای کاهش رسوب کالا

  دنیای‌اقتصاد: معاون فنی گمرک جمهوری اسلامی ایران از ارائه ۱۳ پیشنهاد به مقام قضایی برای تعیین‌تکلیف و کاهش رسوب کالا در بنادر و گمرکات کشور خبر داد. مهرداد جمال‌ارونقی در گفت‌‌‌‌وگو با خبر‌گزاری فارس، با اشاره به‌ دستورات مقام قضایی در مورد بررسی علل و دلایل رسوب کالاها در بنادر و گمرکات کشور گفت: ۱۳پیشنهاد در بخش‌های مختلف به مقام قضایی ارائه شد.
 • جهش صادراتی چگونه قابل‌تحقق است؟

  مسعود كمالي‌اردكانی عضو هيات‌علمي موسسه مطالعات و پ‍ژوهش‏‏‏‌هاي بازرگانی
  در حالی‌که ایران حدود ۲/ ۱درصد از مساحت خشکی، جمعیت و تولید ناخالص داخلی جهان را در اختیار دارد، سهم ایران از صادرات جهان، به نیم‌درصد هم نمی‌رسد. اقتصاد ایران یک اقتصاد نفتی، عمدتا دولتی با رقابت‌‌‌‌پذیری محدود است و همواره در پایین‌ترین سطح زنجیره جهانی ارزش از طریق فروش عمدتا مواد خام و اولیه با اقتصاد جهان تعامل داشته است. به‌ویژه آنکه تاکنون به‌طور جدی در معرض رقابت خارجی و حضور بازیگران بزرگ، کارآ و توانمند اقتصاد جهانی قرار نگرفته و بالطبع این عارضه موجب ناکارآیی سیستم تجاری کشور نیز شده است که در زیر به برخی از ویژگی‌های آن می‌پردازیم.
 • ممنوعیت واردات لوازم خانگی‌کره ای به مناطق آزاد

  دنیای‌اقتصاد: شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در اطلاعیه‏‏‏‌ای اعلام کرد که لوازم‏‏‏‌خانگی کره‏‏‏‌ای اجازه ورود به این مناطق را ندارند و فقط کالا‌هایی که قبل از ابلاغ ممنوعیت ثبت‌سفارش شده، برای جلوگیری از زیان به تجار و بازرگانان مجوز ورود دریافت کرده‏‏‏‌اند. به گزارش دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، این نهاد اعلام کرد: پس از دستور مقام معظم رهبری مبنی‌بر ممنوعیت واردات لوازم خانگی کره‏‏‏‌ای به کشور، مناطق آزاد مشمول اجرای این دستور شدند. این اطلاعیه افزود: از طرفی برخی از ثبت‌سفارش‌ها، خرید اقلام و لوازم خانگی و ورود این کالاها به انبار گمرک مناطق آزاد کشور قبل از مصوبه و ابلاغیه مقام معظم رهبری بوده و زمان ثبت بارنامه در کشور مبدأ برای برخی تجار مربوط به قبل از ابلاغیه رهبر معظم انقلاب است که این موضوع در دستور دادستان عمومی و انقلاب کیش نیز مورد تایید قرار گرفته است.
 • توسعه مبادلات تجاری بین اعضای اکو

  دنیای‌اقتصاد: در چهارمین مجمع تجاری اکو، اجرای موافقت‌نامه تجاری اکو، تبدیل آن به موافقت‌نامه تجارت آزاد و سرمایه‌‌‌گذاری مشترک بین اعضا در حوزه‌های جدید موردتاکید قرار گرفت. در این اجلاس نمایندگان و روسای اتاق‌های بازرگانی ایران، جمهوری‌آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، پاکستان و ترکیه به همراه هیات‌‌‌‌هایی از بانک توسعه‌تجارت اکو و دبیرخانه سازمان اکو در تهران حضور داشتند.
 • ۲۰ مطالبه از متولی تجارت

  دنیای‌اقتصاد: «بدنه عریض و طویل سازمان توسعه تجارت قادر به جهش صادراتی نیست.» این اعتراف علیرضا پیمان‌پاک متولی تجارت کشور در نشست با فعالان اقتصادی است. در حال‌حاضر سازمان توسعه تجارت به تنهایی ۶۰۰ نیرو دارد که از این تعداد ۲۵۰ نفر دیپلم و زیردیپلم هستند که به اعتقاد معاون وزیر صمت از این افراد نمی‌‌توان انتظار داشت که جهش صادراتی در کشور ایجاد کنند.
 • شبکه منتفعان حبس کالا

  دنیای‌اقتصاد - بمانجان ندیمی: حبس کالا در گمرک به یک معما تبدیل شده و پای دستگاه قضا را نیز به این موضوع باز کرده است؛ به‌گونه‌ای که ضرب‌الاجل برای ساماندهی انبارها و کالاهای دپویی، تعیین شده است. اما سوال این است که سود ایستایی کالا به جیب چه کسانی می‌رود؟ «دنیای‌اقتصاد» در گفت‌وگو با معاون گمرک به این سوال پاسخ داده است. به گفته مهرداد جمال‌ارونقی، منتفعان حبس کالا به شبکه‌ای تبدیل شده که در آن برخی به صورت خودخواسته و برخی به صورت ناخواسته، از طولانی شدن رسوب کالا در گمرک، نفع می‌برند.
 • یک دانش‌نامه کوچک و ساده برای سیاستگذاران

  دنیای‌اقتصاد: مرکز پژوهش‌‌‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در نشستی به معرفی کتاب «اقتصاد برای سیاستگذاران؛ راهنمایی برای غیراقتصادی‌‌‌ها» پرداخت؛ کتابی که به نظر می‌رسد دانش‌‌‌نامه کوچک و ساده‌ای برای عمق دادن به فهم سیاستگذاران از مسائل علم اقتصاد است. این کتاب که با هدف پر کردن جای خالی بینش اقتصادی در بین سیاستگذاران توسط جعفر خیرخواهان، استاد مدعو اقتصاد سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی ترجمه شده است، تلاش دارد شکاف علمی موجود در بین سیاستگذاران کشور را پوشش دهد. کتاب «اقتصاد برای سیاستگذاران؛ راهنمایی برای غیراقتصادی‌‌‌ها» که به همت مرکز پژوهش‌‌‌های اتاق ایران تهیه شده، به دنبال آشنایی بیشتر فعالان بخش خصوصی، صاحبان بنگاه‌‌‌ها، سیاستگذاران و آحاد مردم با مفاهیم اقتصادی است.
 • بارش‌‌‌ها از اواخر پاییز افزایش می‌‌‌یابد

  دنیای‌اقتصاد: رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی گفت: طی مهر و آبان امسال بارندگی‌‌‌ها زیر نرمال (میانگین بارش بلندمدت) بود، به طوری که در بیشتر استان‌‌‌ها کم‌‌‌بارشی ثبت شد، اما از اواخر آذرماه و فصل زمستان شرایط بارندگی به وضعیت عادی (معادل متوسط بلندمدت) بازمی‌گردد. احد وظیفه در گفت‌‌‌وگو با «ایرنا» درباره پیش‌بینی وضعیت بارش‌‌‌ها در آخرین ماه پاییز، افزود: تاکنون بارندگی‌‌‌ها زیر نرم (کمبود بارش) بوده و فقط در استان‌‌‌های اصفهان، تهران، قزوین، البرز و استان‌‌‌های ساحلی خزر بارندگی عادی و کمی بالاتر از میانگین بلندمدت بوده است.
 • تخلیه و بارگیری ۴۲ میلیون تن کالا در بنادر طی سه‌ماه گذشته

  دنیای‌اقتصاد: عملیات تخلیه و بارگیری ۴۲ میلیون تنی کالا در بنادر کشور از جمله اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه صادرات، ترانزیت و تخلیه و بارگیری در سه‌ماهه نخست فعالیت دولت سیزدهم بوده است.به گزارش خبر‌‌گزاری مهر، معاونت برنامه‌‌‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: از ابتدای آغاز به کار دولت سیزدهم و در ۳‌ماه نخست فعالیت این دولت، ۴۲ میلیون تن عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بنادر بازرگانی انجام شده است که از این میزان ۲۸ میلیون تن کالای غیرنفتی و ۱۴ میلیون تن نیز کالای نفتی بوده است.
 • خرید دام مازاد عشایر توسط اتحادیه و پشتیبانی امور دام

  دنیای‌اقتصاد: وزیر جهاد‌کشاورزی با تایید دغدغه‌های دامداران عشایر درباره دام‌های مازاد و حذفی گفت: دام مازاد عشایر توسط اتحادیه عشایر و پشتیبانی امور دام خریداری می‌شود. به گزارش خبر‌‌گزاری مهر، سید‌جواد ساداتی‌نژاد اظهار کرد: دغدغه‌های دامداران بجا، دقیق و درست است و در سفرهای استانی رئیس‌جمهور به قسمت‌‌‌های عشایرنشین هم همین دغدغه‌ها مطرح بوده است.
 • ایران با ترکمنستان و قزاقستان تفاهم‌نامه ریلی امضا کرد

  دنیای‌اقتصاد: تفاهم‌نامه سه‌جانبه ریلی بین سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان در حاشیه نشست سران کشورهای عضو اجلاس اکو امضا شد. به گزارش خبر‌‌گزاری تسنیم، در نشست مشترک نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، ترکمنستان و قزاقستان، در حاشیه نشست سران کشورهای عضو اجلاس اکو، سند همکاری ریلی فی‌مابین سه کشور به امضا رسید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر