آرشیو روزنامه شماره ۵۱۳۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۱۳۲

 • عصر حکمرانی مصرف‌کنندگان

  دنیای‌اقتصاد: جریان‌های جدیدی زیرپوست خرده‌فروشی آنلاین با گسترش شیوع کرونا شکل گرفته است. در آغاز قرن بیستم اگرچه حکمرانان تجارت، خرده‌فروشان بودند و تولیدکنندگان با آنها سهیم بودند، ولی امروز این مصرف‌کنندگان هستند که حکمرانی می‌کنند. مزایای مصرف‌کنندگان واضح است؛ خرید مجازی در شرایط مختلف به آنها راحتی و آسایش بیشتری می‌دهد.
 • کارنامه ۱۱ماهه وام رونق تولید

  دنیای‌اقتصاد: مطابق آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، از ابتدای امسال تا پایان بهمن‌ماه بیش از ۱۳۲ هزار و ۶۳۲ میلیارد ریال تسهیلات در قالب پروژه رونق تولید پرداخت شد. به گزارش «ایرنا»، آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد، این میزان تسهیلات که بنگاه‌های تولیدی کوچک، متوسط و طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد در راستای اقتصاد مقاومتی می‌توانند از آن استفاده کنند، به چهار هزار و ۷۷ واحد تولیدی پرداخت شده است. برای دریافت این تسهیلات تعداد ۱۴ هزار و ۵۰۶ نفر ثبت‌نام کرده بودند که ۹ هزار و ۸۳ نفر از آنان به بانک معرفی شدند.
 • الزامات ساده‌سازی شروع کسب وکار

  دنیای اقتصاد: نمایندگان بخش خصوصی در نشست مشترک دو کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» و «بهبود محیط کسب و‌کار و رفع موانع تولید» به بررسی ظرفیت‌های مصوبه شورای عالی اداری در زمینه ساده‌سازی مراحل شروع کسب وکار پرداختند. آنها بر این عقیده‌اند که اگر بخش خصوصی با جدیت اجرای این مصوبه را مطالبه کند، ممکن است بخشی از مشکلات فضای کسب‌و‌کار در صدور مجوز‌ها برطرف شود.
 • رشد ۴۰ درصدی صدور جواز صنعتی در ۱۱ ماهه ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: بررسی آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از صدور ۳۶ هزار و ۱۶۲ فقره جواز صنعتی از ابتدای امسال تا پایان بهمن‌ماه و رشد ۴۰ درصدی آن در هم‌سنجی با پارسال است. به گزارش «ایرنا» از آمارهای یاد شده، سرمایه‌گذاری لازم برای صدور این مجوزها ۵۹۲ هزار و ۵۲۴ میلیارد تومان بوده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد ۸/ ۷۲درصدی نشان می‌دهد. پیش‌بینی می‌شود از محل مجوزهای یاد شده ۸۱۰ هزار و ۱۷۸ نفر اشتغال ایجاد شود که در هم‌سنجی با سال گذشته رشد ۶/ ۴۰ درصدی خواهد داشت. بر پایه این گزارش تا پایان بهمن‌ماه ۶ هزار و ۴۹۱ فقره پروانه بهره‌برداری صادر شد که حاکی از رشد ۷ درصدی است.
 • سال ۱۴۰۰ تعرفه مصرف آب افزایش می‌یابد؟

  دنیای اقتصاد: معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت مهندسی آب و فاضلاب گفت: تاکنون پیش‌بینی برای افزایش تعرفه آب در سال آینده نشده است و گمانه‌زنی‌هایی که در این خصوص انجام می‌شود را تایید نمی‌کنیم. مسعود خشایی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال «ایسنا» مبنی برجریمه مشترکان پرمصرف در سال ۱۳۹۹ گفت: براساس مصوبه هیات‌وزیران بهای آب مشترکان خانگی ۷ درصد افزایش یافت و مشترکان پرمصرف و بد مصرف ۱۶ درصد اضافه‌تر نیز پرداخت کرده‌اند که هزینه آن برای پروژه‌های هدررفت آب هزینه می‌شود.وی افزود: آنچه مهم است نگاه درآمدی نیست بلکه بحث بازدارندگی است و تاکنون نیز توانسته‌ایم نتیجه مثبتی دریافت کنیم به‌طوری که حدود ۴ الی ۵ درصد تعداد مشترکان بد مصرف کاهش پیدا کرده است.
 • سرعت‌گیرهای تجارت آزاد با اوراسیا

  دنیای‌اقتصاد: ایران می‌خواهد موضوع عضویت ناظر در اوراسیا را بررسی کند. همزمان با آغاز مذاکره برای موافقت‌نامه تجارت آزاد با اوراسیا، بحث عضو ناظر بودن ایران در این اتحادیه نیز در جلسه هیات دولت تصویب شده است. در حالی این موضوع به‌عنوان یکی از خبرهای مهم در بخش تجارت خارجی مطرح شده که نگاهی به گذشته نشان می‌دهد ایران سال‌هاست به‌عنوان عضو ناظر در WTO نیز حضور دارد. زمانی که کشورها خواستار عضویت در WTO هستند، پس از پذیرش اولیه به‌عنوان عضو ناظر در سازمان حاضر می‌شوند. چنانچه ساز‌و‌کار اتحادیه اوراسیا نیز مانند سازمان تجارت جهانی باشد، عضویت ناظر بودن به معنای گام نخست برای پیوستن به اتحادیه اوراسیا محسوب می‌شود.
 • پیشنهادهای مشاور عالی رئیس اتاق ایران برای ۱۴۰۰

  دنیای اقتصاد: مشاور عالی رئیس اتاق ایران تجربه دوساله فعالیت خود در این سمت و برنامه‌های پیشنهادی برای سال ۱۴۰۰ را اعلام کرد. احمد پورفلاح به این سوال پاسخ داد که چرا بعد از چند دوره عضویت در هیات نمایندگان اتاق تهران و ایران و مسوولیت اداره کمیسیون‌های مختلف صنایع و فضای کسب و کار حاضر به حضور مجدد در هیات نمایندگان اتاق نشده است. دلیل اصلی پذیرش مسوولیت مشاور رئیس اتاق ایران، رئوس کارها و اقدامات انجام شده و برنامه‌های سال آینده از دیگر محورهایی بود که احمد پورفلاح به آن پاسخ داد.
 • ۵۰هزار تن مرغ وارد می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مقرر شده است مرغ از کشتارگاه، توسط وزارت جهاد کشاورزی تحویل گرفته شود و به مصرف‌کننده برسد، گفت: برای تنظیم بازار ۵۰هزار تن مرغ وارد کشور می‌شود.
 • جزئیات نظارت بر بازار کالا در شب عید

  دنیای اقتصاد: معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به بازرسی‌ها بر بازار کالاها و اقلام اساسی مردم، اظهار کرد: آمار بازرسی سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها نشان می‌دهد طی ۱۱ ماه سال جاری یک میلیون و ۷۰۲ هزار و ۱۲۷ مورد بازرسی در قالب طرح‌های مختلف نظارتی درخصوص ۱۷ قلم کالا و خدمت اولویت‌دار در سراسر کشور انجام شده است.
 • رشد ۲۵ درصدی تولید و فروش لوازم خانگی پارس

  گروه شرکت‌ها: مدیرعامل شرکت لوازم خانگی پارس با تاکید بر اینکه این شرکت توانست در سال ۹۹ میزان تولید محصولات خود را افزایش دهد، گفت: در سال آینده شاهد توسعه شرکت خواهیم بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر