آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۱۱۰

 • کدخوانی شکست‌ بهبود بهره‌وری

  دنیای اقتصاد: گزارش دوره‌ ۲۰۱۹- ۲۰۰۰ سازمان آسیایی بهره‌وری نشان می‌دهد از میان ۲۷ کشور مورد بررسی، ایران جزو پنج کشور با پایین‌ترین سهم بهره‌وری در رشد اقتصادی است و با ۷ درصد سهم بهره‌وری کل عوامل تولید در رشد اقتصادی، پس از کشورهای «نپال»، «ویتنام» و «بنگلادش» پایین‌ترین جایگاه را در میان کشورهای عضو APO کسب کرده است. تحلیلگران معتقدند مهم‌ترین چالش‌های بهره‌وری پایین در بخش صنعت و معدن ایران شامل «فضای کسب‌وکار نامناسب»، «وجود ظرفیت‌های بیکار به دلایلی مانند فرسودگی ماشین‌آلات و تجهیزات»، «به‌روز نبودن فناوری»، «کم‌توجهی به فعالیت‌های تحقیق‌وتوسعه و نوآوری در بنگاه‌ها»، «اتکای بیش‌ازحد به بازار داخل به دلایل تحریم»، «کم‌توجهی به تولید محصولات با ارزش‌افزوده بالا و خدمات پس از فروش» و «زیاد بودن اتلاف‌ها در فرآیندهای تولید و فروش و کم‌توجهی به فروش خدمات فنی و مهندسی» است. تدوین برنامه رشد بخش صنعت و معدن با دو سناریو «کاهش تحریم‌ها» و «عدم‌تغییر شرایط تحریمی» نسخه‌ درمانی است که برای‌ افزایش بهره‌وری به سیاست‌گذاران پیشنهاد می‌شود.
 • راهنمای تنظیم‌گری در صنعت فولاد

  دنیای‌اقتصاد: گزارش‌های سیاستی، روندهای سالانه و فصلی، دوره‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت و جمیع داده‌های تولیدشده در بازار جهانی فولاد نشان‌دهنده پیوستگی عمیق این بخش با اقتصاد رقابتی است. تعدد بازیگران حاضر در زنجیره تولید که به بیش از ۲۵ کشور مهم می‌رسد در کنار سطح بالای مصرف در پنج قاره موجبات زمینه قوی از رقابت را فراهم آورده است. وابستگی طیف وسیعی از صنایع همچون خودرو، ساختمان، حمل و نقل، ماشین‌آلات و قطعه تا بسیاری از وسایل مصرفی و لوازم خانگی به بازار فولاد نیز تضمین بزرگی برای تزریق سرمایه‌گذاری به این بخش است. در واقع این دوگانه تضمین می‌کند هم تولید و هم مصرف فولاد به صرفه و اقتصادی باشد و در بازاری با انبوهی از بازیگران معامله شود.
 • تاکید «صمت» روی عرضه حداکثری فولاد به بورس

  دنیای‌اقتصاد: سیاست وزارت صمت در خصوص عرضه فولاد در بازار بورس اعلام شد. معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت سیاست وزارت صنعت در موضوع فولاد را عرضه حداکثری در بورس برای کاهش حاشیه بازار و عرضه آن با قیمت مناسب برای مصرف‌کننده عنوان کرد. به گزارش «ایرنا» مهدی صادقی‌نیارکی در حاشیه بازدید از هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی متافو اظهار کرد: صنعت فولاد از افتخارات کشور بوده و در زمینه کنسانتره تا گندله و شمش اتفاقات خوبی افتاده است و ظرفیت ۵۵ میلیون تن در این بخش ایجاد و تجهیز شده است. معاون وزیر صنعت افزود: در ۱۰ ماهه امسال با رشد تولیدات مختلف صنعتی از جمله لوازم‌خانگی، خودرو، کمباین و تراکتور روبه‌رو بودیم و باید برای تامین نیاز داخل، زنجیره تولید ورق تقویت شده و طرح‌های موجود در این زمینه سرعت یابد. وی تاکید کرد:‌ قیمت‌گذاری دستوری در بورس وجود ندارد، بلکه شروع قیمت‌گذاری داریم و همه کالاها با یک قیمت پایه عرضه می‌شوند که بر اساس آن، شرایط بازار و کشش تقاضا، این قیمت کاهش یا با وجود رقابت افزایش می‌یابد.
 • سه علت گرانی در بازار سیمان

  مهر: قطع برق، قطع گاز و افزایش کرایه‌های حمل طی هفته‌های اخیر موجب افزایش قیمت سیمان شده است. حسن اله‌یاری مدیرکل نظارت بر کالاهای فلزی و معدنی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در این باره اظهار کرد: علت نوسانات افزایشی نرخ فروش سیمان طی هفته‌های اخیر در بازار آزاد و فروش بالاتر از نرخ مصرف‌کننده با لحاظ ارزش افزوده و کلیه هزینه‌های قانونی (به عنوان مثال ۱۹۵ هزار ریال برای سیمان پاکتی تیپ ۲)، ناشی از بروز مشکلاتی از قبیل قطع برق توسط وزارت نیرو در اکثر کارخانه‌ها به دلیل توزیع متناسب برق در سطح ملی و قطع گاز توسط وزارت نفت است. وی افزود: در نتیجه این دو اقدام منجر به کاهش تولید و عرضه سیمان و ایجاد عدم تعادل بین عرضه و تقاضا و به تبع افزایش قیمت در سطح بازار شده است.
 • سرعت‌گیر مجازی در تجارت خارجی

  دنیای‌اقتصاد: معاون گمرک ایران در نامه‌ای به رئیس‌کل، از عملکرد «کارشناسان مجازی» انتقاد کرد. سیستم‌های آنلاین در دنیا موجب افزایش سرعت و کاهش تخلف می‌شود؛ اما براساس اظهارات معاون گمرک ایران، یکی از مهم‌ترین دلایل ایستایی در انجام تشریفات گمرکی به عملکرد «کارشناسان مجازی» برمی‌گردد. این مقام گمرکی خواستار اصلاح روند کنونی شده است.
 • قانون اتاق ایران با هدف تقویت بخش‌ خصوصی اصلاح می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: طرح اصلاح قانون اتاق بازرگانی از سوی کمیته مشترک اتاق ایران، مرکز پژوهش‌های مجلس، کمیته بازرگانی کمیسیون اقتصادی و نمایندگان وزارت صنعت، اصلاح و تکمیل خواهد شد. کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی در نشستی که با حضور غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، محمد قاسمی رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق ایران و سیدجواد زمانی معاون حقوقی و امور مجلس اتاق ایران برگزار شد، طرح اصلاح قانون اتاق بازرگانی را بررسی کرد.
 • آخرین وضعیت ترانزیت و تردد مرزی

  دنیای اقتصاد: مدیرکل تزانزیت وزارت راه و شهرسازی گفت: مشکلات و محدودیت‌های ترانزیتی که بر اثر کرونا با کشورها به وجود آمده بود، حل شده است و فقط با ترکمنستان همچنان تبادلات ترانزیتی از طریق تبادل تریلر انجام می‌شود. البته در همه کشورها تبادل کالا هنوز سخت است و محدودیت‌های موردی وجود دارد؛ اما ممنوعیت و محدودیت جدی وجود ندارد. به گزارش خبرگزاری مهر، امین ترفع افزود: گرجستان اتباع ایرانی را راه نمی‌داد؛ اما با رایزنی سفارت‌خانه و وزارت امور خارجه، این محدودیت لغو شد. مشکل روادید با جمهوری آذربایجان هم حل شده است. وی در مورد کنوانسیون تیر گفت: هر کشوری که به این کنوانسیون بپیوندد، با رعایت الزامات کنوانسیون، آزادی ترانزیت دارد و درهای کشور عملا باز می‌شود. عراق هم این اراده را دارد که به کنوانسیون ملحق شود؛ اما هنوز مراحل قانون‌گذاری درمورد تیر در عراق به‌صورت کامل اجرا نشده است. قبلا کامیون‌های ترانزیتی ایرانی وارد عراق می‌شدند منتها در حال حاضر عراق شروع به عملیات اجرایی‌سازی کنوانسیون تیر کرده و برخی مرزهای خود را به‌عنوان مرز تیر اعلام کرده است که نشان می‌دهد اراده لازم را دارد که کنوانسیون تیر را به‌طور کامل اجرا کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر