آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۱۱۱

 • تصویر ۱۰ماهه تولیدات صنعتی

  دنیای‌اقتصاد: روند تولید ۱۰ماهه ۳۵ کالای صنعتی منتخب بررسی شد. اسکن ۱۰ماهه بخش تولید، از انقباض صنعت در ماه‌های پایانی سال حکایت دارد. از مجموع کالاهای منتخب، ۲۱ کالا در فاصله آذر تا دی‌ماه روند نزولی تولید را تجربه کرده‌اند. فولادی‌ها در بازه مورد بررسی بدترین افت را تجربه کرده‌اند؛ درحالی‌که ظروف شیشه‌ای بیشترین رشد تولید را به ثبت رسانده است.
 • چند چالش‌ صنعت فولاد

  بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران
  با گذشت حدود دو سال از اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، تا‌ حدودی تکلیف هر یک از بخش‌های اقتصادی کشور که به طور مستقیم و غیرمستقیم تحت‌تاثیر این تحریم‌ها قرار گرفته‌اند، مشخص شده است و بازار در شرایط فعلی در حال تجزیه و تحلیل شرایط پس از تحریم است. بنابراین شایسته است هر بخش اقتصادی کشور، با تدوین سناریوهایی در تولید، بازاریابی و فروش خود، چشم‌انداز آتی صنعت خود و در نهایت کشور را رقم زند. حال با توجه به آنکه در تحریم‌های اولیه آمریکا، نام فولاد نیز ذکر شده است، به بررسی وضعیت و نیازهای این صنعت در سایه تحریم‌ها می‌پردازیم.
 • چالش‌های مهندسان مشاور ایران

  دنیای‌اقتصاد: صادرات خدمات فنی و مهندسی به‌ویژه در بخش طراحی و مهندسی که کار اصلی شرکت‌های مهندسی مشاور است، در شرایط فعلی که پروژه‌های عمرانی داخلی به‌دلیل کمبود منابع مالی در کشور تقریبا به‌طور کامل تعطیل شده‌اند به دلایل بسیاری می‌توانست یکی از مهم‌ترین و مطمئن‌ترین راه‌های بقا و حتی رشد شرکت‌های مهندسی در کشور باشد.
 • محصول کارخانه تولید بخشنامه در ایران

  دنیا‌ی اقتصاد: کارخانه تولید بخشنامه در ایران به رغم انتقادهای زیا‌دی که از سوی فعالان اقتصادی در سال‌های اخیر مطرح شده، همچنان فعال است. بر اساس آنچه از سوی فعالان اقتصادی مطرح شده، طی دو سال بیش از ۱۰۰ بخشنامه صادر شده که هر یک دیگری را نقض و گاهی تکمیل می‌کنند. این امر موجب شده تا فعالیت‌های اقتصادی با دست اندازهای زیا‌دی مواجه شود. از جمله آنکه هزینه مبادله افزایش یا‌فته است. اظهارات رئیس اتاق بازرگانی تهران حکایت از آن دارد که فعالیت تمام دستگاه‌ها در صدور بخشنامه، باعث شده به رغم افزایش حدود ۳برابری قیمت ارز از سال ۹۶ تا ۹۸، قیمت کالاهای وارداتی با افزایش ۱۰ برابری روبه‌رو شود.
 • فهرست چالش‌های صادرات در ایران

  دنیای‌اقتصاد: نشست بررسی مشکلات و دغدغه‌های صادرکنندگان به همت معاونت کسب‌وکار اتاق ایران و با حضور رئیس سازمان توسعه تجارت، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران، سرپرست اداره صادرات بانک مرکزی و جمعی از صادرکنندگانی که طی سال‌های اخیر به‌عنوان برگزیده روز ملی صادرات انتخاب شدند، برگزار شد. تدوین استراتژی صادرات، یک نقشه راه مشخص و تعیین متولی برای این بخش، اولین خواسته صادرکنندگان بود که در این نشست مورد تاکید قرار گرفت. ارتقای سطح کمی و کیفی لجستیک کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های انتقال پول در جریان تجارت، حمایت از صادرکنندگان برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی و هزینه‌هایی که صرف برندینگ می‌شود، برقراری ارتباط مستمر و مستقیم بین سفارتخانه‌ها و تشکل‌های اقتصادی زیرمجموعه اتاق ایران، برگزاری نشست‌‎های تخصصی برای بررسی چالش‌های صادراتی هر گروه کالایی و در نهایت تعیین سهمیه صادراتی در هر گروه کالایی برای جلوگیری از ممنوعیت‌های یکباره و غیرکارشناسی، دیگر مسائلی بودند که در این نشست مطرح شد.
 • نخستین رئیس زن WTO رسما انتخاب شد

  دنیای اقتصاد: سازمان جهانی تجارت (WTO) انگوزی اوکونجو ایویلا را به‌عنوان نخستین رئیس زن و نخستین رئیس آفریقایی این نهاد رسما انتخاب کرد. به گزارش «ایسنا»، در نشست مجازی روز دوشنبه سازمان جهانی تجارت، ۱۶۴ کشور عضو این سازمان به اتفاق، انگوزی اوکونجو ایویلا ۶۶ ساله را که وزیر دارایی سابق نیجریه است به مدت چهار سال به‌عنوان مدیرکل این نهاد انتخاب کردند. وی از اول مارس رسما این سمت را برعهده می‌گیرد و می‌تواند پس از پایان دوره چهار ساله اش در ۳۱ آگوست سال ۲۰۲۵، برای بار دوم نامزد احراز این سمت شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر