آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۸۶

 • خوش‌بینی در قعر «رکود»

  دنیای‌اقتصاد: نتایج شاخص مدیران خرید در فروردین‌ماه از رکود فعالیت‌های اقتصادی حکایت دارد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد شامخ کل اقتصاد در ابتدای سال با سقوط سنگینی همراه بوده است؛ به‌طوری‌که در نخستین ماه بهار، شامخ کل اقتصاد از ۳۹/ ۳۱ واحد به ۶۸/ ۲۸ واحد رسیده و شامخ صنعت نیز از ۴۸/ ۴۲ واحد تا ۰۶/ ۲۸ واحد افت کرده است. طبق ارزیابی‌‌ها، کرونا اصلی‌ترین عامل سقوط شاخص بوده است؛ اما با این حال فعالان اقتصادی نسبت به بهبود وضعیت اقتصاد در اردیبهشت‌ماه اظهار امیدواری کرده‌اند.
 • پشت صحنه برکنـاری وزیـر صمت

  دنیای اقتصاد: رضا رحمانی با حکم حسن روحانی رئیس‌جمهور از وزارت صنعت، معدن و تجارت برکنار شد. شنیده‌ها حکایت از آن دارد که دو عامل دلیل برکناری رحمانی بوده است. اولین دلیل که بسیاری به آن استناد کرده‌اند به آشفتگی بازار خودرو و عدم کنترل قیمت خودرو در بازار بازمی‌گردد؛ دلیلی که می‌توان گفت پوششی برای دلیل اصلی است. براساس شنیده‌ها عدم همراهی وزیر صنعت، معدن و تجارت در به نتیجه رسیدن طرح تفکیک و قرار گرفتن در جبهه مخالفان تجزیه صمت، عمده عاملی است که موجب شد تا حکم برکناری رحمانی از سوی رئیس‌جمهور زده شود.
 • تامین مالی؛ پیشران جهش تولید

  دکتر سیدمحمد هاشمی‌نژاد مدیرعامل گروه مالی ساتا
  مقام معظم رهبری چشم‌انداز یک‌ساله ایران را تلاش برای «جهش تولید»، «افزایش خروجی اقتصاد» و «تقویت سمت عرضه» ترسیم کرده‌اند. جهش تولید از یک دیدگاه به معنی افزایش قابل‌توجه سطح تولید ملی فراتر از برنامه‌های افزایش فروش سالانه تولیدکنندگان و صنعتگران بوده و لزوم آن، اجرایی کردن برنامه‌های توسعه‌ای بلندمدت و فراتر از یک سال است.
 • راهبرد ترغیب بنگاه‌ها برای ورود به بورس

  دنیای اقتصاد: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در صورت رفع برخی موانع مالیاتی و اصلاح سیاست‌ها، بنگاه‌های تولیدی بیشتری وارد بازار سرمایه خواهند شد. به گزارش شاتا، سعید زرندی افزود: از سال گذشته، اقداماتی را برای ترغیب بنگاه‌های صنعتی و معدنی برای ورود به بورس انجام داده‌ایم. وی گفت: در این راستا برخی موانع و مشکلات پیش روی واحدهای تولیدی برای حضور در بازار سرمایه وجود دارد.
 • اعمال معافیت برای کالاهای وارداتی به کشورهای عضو اوراسیا

  دنیای اقتصاد: شورای کمیسیون اقتصادی اوراسیا معافیت عوارض گمرکی را برای ورود کالاهای مهم و اساسی تا ۱۰ تیر ماه ۹۹ در نظر گرفته است. شورای کمیسیون اقتصادی اوراسیا، همه کشورها را از پرداخت عوارض گمرکی کالاهای مهم وارداتی به کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا از نیمه فروردین تا ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹ معاف کرده است. به موجب این مصوبه، کالاهای مهم وارداتی به کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا شامل سیب‌زمینی، پیاز، سیر، کلم، هویج، فلفل چاودار، برنج، غلات خرد شده، فرآورده‌های مخصوص نوزادان و کودکان، آب‌میوه، وسایل نقلیه موتوری خاص، ترمومتر و دستگاه آندوسکوپی در فهرست این معافیت قرار دارند.
 • مناظره مکتوب اتاق و همتی

  دنیای اقتصاد: درصد برگشت ارز صادراتی به منظور رفع تعهد ارزی صادرکنندگان موضوع داغ نامه‌نگاری‌های بخش خصوصی و سیاستگذار پولی شده و از سومین نامه علنی بین اتاق بازرگانی ایران و بانک مرکزی نیز رونمایی شد. مناظره مکتوب اتاق و بانک در ۱۲ بند منتشر شده است. مناظره‌ای که عقبه‌اش به دو نامه پیشین برمی‌گردد. نامه نخست کوتاه و حاوی مطالبه بخش خصوصی برای درصد بازگشت ارز صادراتی به منظور رفع تعهد ارزی بود.
 • سیاست‌های مالی ویتنام برای عبور از کرونا

  دنیای اقتصاد: با شیوع ویروس کرونا در جهان کشورهای مختلف برای خنثی‌سازی و به حداقل رساندن تبعات این ویروس در حوزه اقتصاد مجموعه اقداماتی را در دستور کار قرار داده‌اند. در این گزارش که از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران منتشر شده است، مجموعه اقدامات کشور ویتنام در حوزه سیاست‌های مالی و پولی مورد بررسی قرار گرفته است.
 • تاکید بر باز کردن قفل صادرات در حوزه درمان

  دنیای اقتصاد: نمایندگان بخش خصوصی در نشست کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت صادرات دارو و کاهش قابل‌توجه مراودات بنگاه‌های ایرانی با طرف‌های خارجی بر ضرورت رسیدگی به این شرایط تاکید کردند.همچنین چشم‌اندازی امیدوارکننده از نتایج پروژه پلاسمادرمانی در این نشست ارائه شد. در هفدهمین جلسه کمیسیون اقتصاد سلامت که به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، فعالان اقتصادی حوزه درمان و سلامت با انتقاد از موانع پیش‌روی صادرات کالاها و تجهیزات این بخش، فروش به مشتریان خارجی را عملا ناممکن اعلام کردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر