• تامین کسری بودجه با توسعه شهری

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته در نشست اتاق تهران طرح «بنای ایران» ارائه شد. پنج هدف این طرح «ایجاد رشد و اشتغال»، «مهار پایدار تورم»، «فقرزدایی غیرتورمی»، «مقابله با فساد» و «ارتقای جایگاه بین‌المللی اقتصاد کشور» عنوان شده است. تهیه‌کنندگان این طرح اعلام کردند با هدف مهار کسری بودجه و کاهش سطح تورم لازم است سه اقدام فوری صورت گیرد. « افزایش سطح زمین قابل سکونت در کلانشهرها و شهرهای جدید» یکی از اقداماتی است که به گفته بانیان طرح قرار است بخشی از کسری بودجه کشور را در دوره زمانی کوتاه‌مدت جبران کند.
 • بزرگ‌ترین حمایت از محیط کسب‌وکار

  دنیای‌اقتصاد: روسای اتاق‌های استانی در نشست اخیر با هیات‌رئیسه اتاق ایران بر لزوم طراحی یک برنامه و استراتژی دقیق در راستای تحقق شعار سال ۱۴۰۰ از طریق رفع موانع پیش‌روی تولید تاکید کردند. روسای اتاق‌های استانی در تازه‌ترین نشست خود با هیات‌رئیسه اتاق ایران بزرگ‌ترین حمایت از محیط کسب‌وکار را رفع موانع پیش‌روی واحدهای تولیدی و خدماتی دانستند. به باور آنها برگشتن دولت به جایگاه سیاست‌گذاری و رفع برخی موانع و قوانین دست‌وپاگیر، بزرگ‌ترین حمایتی است که در راستای تحقق نام‌گذاری سال می‌توان از تولید کرد.
 • وضعیت تجارت ایران درسال ۹۹ با ۱+۵

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی گمرک گفت: در سال ۹۹ بیش از ۶/ ۳۸ میلیون تن کالا به ارزش ۲۴ میلیارد دلار بین ایران و کشورهای ۱+۵ رد و بدل شد که سهم صادرات کشورمان ۲۸ میلیون تن و به ارزش ۹ میلیارد و ۸۳۶ میلیون دلار و وارداتمان از این کشورها ۱۰ میلیون و ۵۴۵ هزار تن به ارزش ۱۴ میلیارد و ۱۶۱ میلیون و ۷۵۵ هزار دلار بوده است که نسبت به سال ۹۶ کاهش ۱۴ و ۱۹ درصدی را در وزن و ارزش کل تجارت شاهد بودیم.
 • گرانفروشی در صدر تخلفات ماه رمضان

  دنیای‌اقتصاد: معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) تهران از انجام بیش از ۳۰ هزار بازرسی از صنوف تهران در ایام ماه مبارک رمضان امسال خبر داد و گفت که بیشترین تخلفات، گرانفروشی، کم‌فروشی و عدم صدور فاکتور بوده است.
 • ارائه ۱۱۳۱ میلیارد ریال تسهیلات به فعالان حوزه صنایع دریایی در سال ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دریایی ضمن تشریح عملکرد این صندوق در سال‌۱۳۹۹، اهداف و چشم‌اندازهای این صندوق را در سال ۱۴۰۰ تشریح کرد. به گزارش «شاتا» عبدالمجید رضوانی در ارتباط با عملکرد صندوق در سال گذشته بیان کرد: صنایع دریایی کشور در سال۱۳۹۹ با توجه به تحریم‌های ظالمانه تحمیل‌شده و همچنین شیوع و گسترش ویروس‌کرونا روزهای دشواری را سپری کرد که نمود این وقایع در آمار ثبت‌شده مشهود است ولی به‌رغم این شرایط صندوق صنایع دریایی با تلاش و پیگیری‌های مضاعف در سال گذشته عملکرد خود را نسبت به سال۱۳۹۸ بهبود بخشیده است.
 • سرعت رشد تولید صنعتی چین در ماه آوریل کاهش یافت

  دنیای‌اقتصاد: سرعت رشد تولید کارخانه‌های چین در ماه آوریل نسبت به جهشی که در ماه قبل گزارش شده بود، کاهش نشان می‌دهد.به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، سرعت رشدتولید کارخانه‌های چین در ماه آوریل نسبت به جهشی که در ماه قبل گزارش شده بود، کاهش یافته است. این در حالی است که میزان فروش خرده‌فروشی در چین از پیش‌بینی تحلیلگران کمتر بود که نشان‌دهنده افزایش فشار بر روند بهبود مصرف در این کشور است.
 • شعاع توزیع دلا‌ر ۴۲۰۰

  دنیای‌اقتصاد: شعاع توزیع ارز ۴۲۰۰ در سال ۱۴۰۰ مشخص شد. جزئیات ثبت‌سفارش، تخصیص و تامین ارز واردات کالاهای اساسی و ضروری، از ابتدای سال‌جاری تا ۲۳ اردیبهشت‌ماه نشان می‌دهد تخصیص ارز ۴۲۰۰ شعاع وسیع‌تری از کالاها را در بر گرفته است. این در حالی است که در سال گذشته تصویب شده بود که تنها پنج قلم کالا مشمول دریافت ارز دولتی هستند. مطابق آمارها، ۱۳ قلم کالا با نرخ دولتی در دوره مورد بررسی معادل بیش از ۶۸۸میلیون یورو تامین ارز شده‌اند که نسبت به سال ۹۹ معادل ۸۸درصد رشد داشته است.
 • انتقاد از تعدد بخشنامه‌های وزارت صمت درباره صادرات

  دنیای‌اقتصاد: معاون فنی گمرک در مورد تعدد بخشنامه‌های صادراتی از قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی انتقاد کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، مهرداد جمال ارونقی در نامه‌ای به محمد صادق مفتح قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی از تعدد بخشنامه‌های صادراتی انتقاد کرد.
 • ثبت‌نام واحدهای تولیدی تا ۲۹ اردیبهشت برای واکسیناسیون کارگران

  دنیای‌اقتصاد: مدیر امور تشکل‌ها و مسوولیت اجتماعی اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد که واحدهای تولیدی تا ۲۹ اردیبهشت ماه فرصت دارند برای ثبت‌نام کارگران خطوط تولید و پشتیبانی تولید واحدهای تولیدی و صنعتی با سن ۵۰ سال به بالا و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و جانبازان شاغل در واحد اقدام کنند.
 • اجرای طرح مانع‌زدایی تولید در وزارت جهاد کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: مشاور وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه تولیدات کشاورزی ضامن امنیت غذایی کشور است، گفت: طرح مانع‌زدایی از تولید در بخش کشاورزی به طور جدی اجرایی و دنبال می‌شود.
 • رایزنی سفیر ایران با وزیر کشاورزی عراق

  دنیای‌اقتصاد: ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق با کریم الخفاجی، وزیر کشاورزی عراق در بغداد ملاقات و گفت‌وگو کرد. به گزارش «ایسنا» طرفین ضمن بررسی آخرین وضعیت همکاری‌های کشاورزی فیمابین، به راهکارهای توسعه این روابط پرداختند. اهم مسائل همچون سفر وزیر کشاورزی عراق به جمهوری اسلامی ایران، حضور آتی هیات اقتصادی عراقی در نمایشگاه بین‌المللی دام و طیور اصفهان و لغو ممنوعیت صادرات سیب درختی کشورمان به بازارهای عراق نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و قرار شد اقدامات مناسب برای رفع این ممنوعیت، مورد توجه جدی قرار گیرد.
 • صنایع منتخب در عصر بدون کارخانه

  دنیای‌اقتصاد: به رسمیت شناختن «تولید بدون کارخانه» دارای چه فوایدی است؟ ابلاغ شیوه‌نامه تولید قراردادی در هفته‌های گذشته از سوی وزارت صمت، خبر از به رسمیت شناخته‌شدن این شیوه از فعالیت صنعتی داشت. این رویه که چیزی بیش از به‌کارگیری ظرفیت‌های خالی کارخانه‌های صنعتی کشور است، سودآوری از تولید را با سرمایه‌ در گردش کمتر امکان‌پذیر می‌سازد ضمن اینکه بخشی از مشکلات پیش‌روی تولید در مرحله ساخت کارخانه و دریافت مجوز را از بین برده و به توسعه دامنه‌ای از صنایع منتخب در عصر تولید بدون کارخانه منجر می‌شود. از آنجا که در لیست سامانه بهین‌یاب با حجم عظیمی از کارخانه‌های نیمه‌تمام و راکد روبه‌روییم و واحدهای بسیاری در کشور با ظرفیتی کمتر از ابعاد واقعی به فعالیت مشغولند، استراتژی فعال‌سازی ظرفیت‌های خالی تولید از دو مجرای «ادغام و اکتساب» و «تولید بدون کارخانه» در دستور کار سیاستگذار قرار گرفته است. این شیوه که با نام تولید قراردادی از سال‌های ابتدایی دهه ۶۰ خورشیدی در ایران رواج دارد، در قالب «دستورالعمل صدور گواهی فعالیت تولید بدون کارخانه» به واحدهای استانی وزارت صمت ابلاغ شده تا واحدهای راکد صنعتی که محصولی برای تولید ندارند، به برندهای صاحب طراحی، ایده و محصول وصل شوند.
 • پنج ملاحظه درباره منطقه آزاد بانه- مریوان

  دکتر اکبر حیدری/ استادیار جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری دانشگاه فردوسی مشهد
  شکل‌گیری مناطق آزاد تجاری- صنعتی در دنیا، پدیده نوینی نیست و سابقه آن به اوایل قرن هجدهم میلادی بازمی‌گردد. زمانی که سنگاپور (۱۷۰۴)، هنگ‌کنگ (۱۸۴۲)، آلمان (۱۸۸۸) و ایرلند (۱۹۵۹) برای رهایی از مشکلات اقتصادی و رفع توسعه نامتوازن فضایی- منطقه‌ای اقدام به ایجاد اولین کانون‌های نسبتا خودیار اقتصادی در مقیاس محلی کردند، برای رفع فقر، بیکاری و چالش‌های برنامه‌ریزی ناعادلانه، به آرای اندیشمندانی همچون آدام اسمیت، دیوید ریکاردو، رابرت مالتوس و... تمسک جستند.
 • نشانی رئیس‌جمهور رشدساز

  دنیای‌اقتصاد: دولت آینده چگونه می‌تواند از تله اقتصادی ۵۰ساله خارج شود؟ ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که در پنج دهه گذشته برای رشدسازی، روش‌های غلطی از سوی سیاستمداران در دستور کار قرار گرفته است. فعالان اقتصادی معتقدند سیاستمداران چون قادر به رفع مشکلاتی مانند بی‌ثباتی اقتصادی نیستند، مدام از بخش خصوصی می‌خواهند تا پیشنهادهای خود را برای حمایت از تولید به شکل تغییر قوانین و مقررات ارائه دهند؛ چراکه ساده‌ترین روش برای مانور موفقیت، تغییر قوانین و مقررات است. فارغ از اینکه چه کسی رئیس‌جمهور بعدی خواهد بود، از منظر فعالان اقتصادی در بخش خصوصی، اولویت اول رئیس‌جمهور جدید باید افزایش توان رشدزایی اقتصادی در کشور به شکل پایدار، باثبات و فراگیر باشد که تحقق آن به شیوه ۵۰ سال گذشته یعنی تغییر مداوم قوانین و مقررات، میسر نخواهد شد. در نشست فعالان بخش خصوصی با بررسی تجارب کشورهای موفق در ایجاد رشدهای پایدار و دورقمی طی مدت نسبتا طولانی، نشانی رئیس‌جمهور رشدساز اعلام شد.
 • ابلاغ مصوبه واردات از بازارچه‌های مرزی

  دنیای‌اقتصاد: معاون‌اول رئیس‌جمهوری تصویب‌نامه مربوط به واردات کالاهای پاکستانی از بازارچه‌های مشترک مرزی ریمدان، کوهک و پیشین واقع در مرز استان سیستان و بلوچستان را ابلاغ کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات‌دولت، با امضای اسحاق جهانگیری تصویب‌نامه مربوط به واردات کالاهای پاکستانی از بازارچه‌های مشترک مرزی ریمدان، کوهک و پیشین واقع در مرز استان سیستان و بلوچستان ابلاغ شد. هیات‌وزیران در جلسه نوزدهم اردیبهشت ۱۴۰۰ به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت، با واردات کالاهای پاکستانی برای عرضه به‌صورت خرده‌فروشی در محوطه بازارچه تا سقف یکصد میلیون دلار از بازارچه‌های مشترک مرزی ریمدان، کوهک و پیشین واقع در مرز استان سیستان و بلوچستان و پاکستان، مطابق با فهرست تعیین‌شده در کارگروه ماده‌(۱۲) قانون ساماندهی مبادلات مرزی به‌شرط عمل‌متقابل موافقت کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر