آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۸۵

 • «نه» سوم مجلس به تجزیه «صمت»

  دنیای‌اقتصاد: پرونده یکی از جنجالی‌ترین طرح‌های سال گذشته برای سومین‌بار در مجلس بسته شد. روز گذشته نمایندگان مجلس به تشکیل وزارت بازرگانی «نه» مجدد گفتند. پیش از این بهارستان‌نشین‌ها در تابستان‌های سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ با جدایی «صنعت» از «بازرگانی» مخالفت کردند. اما بررسی‌ها نشان می‌دهد دلایل رای منفی دو دوره گذشته مجلس به تجزیه صمت با پرده سوم این مخالفت‌ تفاوت‌هایی دارد. «دنیای‌اقتصاد» با بررسی سه فصل مخالفت مجلس با تشکیل وزارت بازرگانی، دلایل اصرار دولت بر تشکیل وزارت بازرگانی و استدلال طیف وسیع مخالفان این طرح را ارزیابی کرده است.
 • ارزیابی بازار سرمایه و بورس در شرایط واگذاری‌های دولت

  پایگاه خبری اتاق بازرگانی ایران: تازه‌ترین نشست کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار و در این نشست، «وضعیت بازار پول و سرمایه در شرایط اقتصادی گرفتار در کرونا» و «وضعیت بازار سرمایه و بورس در شرایط واگذاری‌های دولت، آثار و تبعات اقتصادی آن» بررسی شد.
 • ایجاد سیاست یکپارچه در صنایع دریایی

  شاتا: وضعیت صندوق توسعه صنایع دریایی با حضور معاون «توسعه مدیریت و منابع» و سرپرست «معاونت امور صنایع» مورد بررسی قرار گرفت. مهدی صادقی نیارکی سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت در این نشست با اشاره به ضرورت افزایش سرمایه صندوق توسعه صنایع دریایی خاطرنشان کرد: توسعه صنایع دریایی یکی از صنایع راهبردی و مهم وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌شمار می‌رود و باید با ایجاد ساز‌وکاری جایگاه صندوق توسعه صنایع دریایی ارتقا پیدا کرده و به عاملی برای اجرای برنامه‌های مهم وزارت صمت در این بخش تبدیل شود.
 • مصرف روزانه برق به مرز ۴۲ هزار مگاوات رسید

  ایرنا: روند صعودی مصرف برق کشور همچنان ادامه دارد؛ به‌طوری‌که دیروز میزان مصرف به ۴۱ هزار و ۶۹۴ مگاوات رسید. براساس گزارش شرکت مدیریت شبکه برق ایران، میزان مصرف برق کشور در مدت مشابه پارسال ۳۸ هزار و ۶۹۵ مگاوات بود که نشان از رشد دو هزار و ۹۹۹ مگاواتی دارد. روند مصرف افزایشی برق کشور در اردیبهشت‌ماه امسال بیانگر آن است که در شانزدهم اردیبهشت نیز مصرف برق از مرز ۴۱ هزار مگاوات گذشت و به ۴۱ هزار و ۵۶ مگاوات رسید اما روز گذشته (۲۰ اردیبهشت) روند مصرف حتی از میزان مصرف در شانزدهمین روز اردیبهشت نیز فراتر رفت. میزان مصرف برق توسط صنایع نیز از مرز چهار هزارمگاوات گذشت و به چهار هزار و ۵۷۷ مگاوات رسید. ذخیره نیروگاه‌ها به سه هزار و ۶۶۲ مگاوات افزایش یافت و میزان برق تولیدی توسط نیروگاه‌های تجدیدپذیر هم سه هزار و ۷۱۱ مگاوات گزارش شده است.
 • لابی «صمت» برای صادرکنندگان

  دنیای‌اقتصاد: رایزنی جدید برای تسهیل رفع تعهد ارزی و بازگشت مالیات ارزش افزوده صادرکنندگان در دستور کار سیاست‌گذاران قرار گرفت. در تازه‌ترین اقدام، قرار است که وزارت صنعت، معدن و تجارت با سیاست‌گذار پولی برای بازگشت ۱۰۰ درصدی مالیات ارزش افزوده فعالان صادراتی وارد مذاکره شود. این رایزنی به این معناست که وزارت صمت به نفع صادرکنندگان وارد لابی با بانک مرکزی شده است تا شرایط برای بازگشت مالیات ارزش افزوده و رفع تعهد ارزی صادرکنندگان تسهیل شود.
 • نقشه راه احیای اقتصاد پساکرونا

  دنیای‌اقتصاد: پس از بی‌سابقه‌ترین بحران یک قرن اخیر دنیا، شیوع ویروس کرونا، چطور می‌توان اقتصاد جهان را دوباره احیا کرد؟ این پرسشی است که ذهن بسیاری از صاحب‌نظران، سیاست‌مداران، کسب‌وکارها و مردمی که در گذران زندگی عادی خود به مشکل خورده‌اند را به خود مشغول کرده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» موخیسا کیتوئی، دبیرکل «کنفرانس تجارت و توسعه ملل‌متحد (آنکتاد)»، در مصاحبه‌ای که در تارنمای این سازمان منتشر شده است، سعی دارد به این پرسش پاسخ دهد.
 • ۱۰ مسیر جبران آسیب‌های کرونایی صنعت نمایشگاهی

  دکتر بهمن حسین‌زاده مدیرعامل شرکت سهامی ‌نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران
  صنعت نمایشگاهی به دلایل زیر یکی از مهم‌ترین صنایع دنیا به شمار می‌رود و نقش ارزنده‌ای در توسعه تجارت بین‌المللی و تداوم رشد اقتصاد کشورها ایفا می‌کند:
 • افزایش تعداد خطوط حمل و نقل دریایی میان بنادر ایران و عمان

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتاق مشترک ایران و عمان، با تاکید بر نیاز کشور عمان به تامین کالاهای موردنیازش از طریق واردات، وضعیت کنونی را فرصت مناسبی برای صادرکنندگان و فعالان بخش خصوصی دانست که بتوانند محصولات خود را به این کشور صادر کنند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر