آرشیو روزنامه شماره ۴۸۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۸۷

 • ۸ الگوی حمایت از تولید

  دنیای‌اقتصاد: صاحبنظران روش‌های فعلی حمایت از تولید در قوانین و مقررات را به «پول‌پاشی» یا «رانت‌پاشی» تعبیر می‌کنند اما چرا؟ آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد با وجود ده‌ها سال تجربه حمایت‌های دولتی از تولید و سرمایه‌گذاری، اثربخشی این حمایت‌ها تا حد مطلوب فاصله زیادی دارد و بخشی از این حمایت‌ها به هدف اصابت نمی‌کند. «بازوی پژوهشی مجلس» با ارائه هشت الگوی حمایتی، ایجاد جهش تولید در کشور بدون رفع چالش‌های مربوط به محیط کسب‌وکار و همچنین کاهش انگیزه در فعالیت‌های سوداگرانه رقیب تولید از طریق «اتخاذ سیاست‌های مالیاتی مناسب» و «تعیین و معرفی اولویت‌های توسعه صنعتی» را ممکن نمی‌داند. همچنین داده‌های این پژوهش حاکی است، حمایت‌های تعرفه‌ای، بانکی و یارانه‌ای، بدون تامین این الزامات، اثری جز توزیع رانت‌های غیر اثربخش ندارد و اهداف جهش تولید را محقق نخواهد ساخت.
 • انتصابات سریع سرپرست وزارت «صمت»

  دنیای‌اقتصاد: حسین مدرس خیابانی سرپرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت در همان ساعات اولیه آغاز به کار خود به‌عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت محمدحسن صبوری دیلمی را به‌عنوان مدیرکل دفتر وزارتی وزارت صنعت منصوب کرد. در دومین حکم نیز سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت صدراله دولت را به‌عنوان سرپرست معاونت امور حقوقی، مجلس و استان‌های وزارتخانه منصوب کرد. در سومین انتصاب نیز سرپرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت در حکمی مهدی اصفهانی را به‌عنوان سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارتخانه منصوب کرد.
 • نامه فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته به رئیس‌جمهور

  دنیای‌اقتصاد: فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران در نامه‌ای به رئیس‌جمهور علاوه بر اعلام چالش‌های این بخش ۹ پیشنهاد برای برطرف کردن تنگناهای این صنعت مطرح کردند. در این نامه آمده تنگناهای اقتصادی ایران اعم از نهادهای دولتی، بنگاه‌های اقتصادی و آحاد مردم به دلیل تشدید تحریم‌ها و نیز پیامدهای گسترش بی‌رویه ویروس کرونا در سطح جهانی ا‌زجمله ایران اکنون بر همه آشکارشده است. با توجه به اینکه چالش‌های بزرگ شامل همه نهادهای اصلی اقتصاد می‌شود، لذا حل آنها و نیز کاهش پیامدهای تخریبی آن نیز باید با همکاری دولت، بنگاه‌ها و مردم انجام شود. محمد پارسا رئیس هیات‌مدیره و حمیدرضا صالحی عضو هیات‌مدیره در این نامه ۹ پیشنهاد مهم برای برطرف کردن تنگناها ارائه کرده است، در نامه پیشنهادی آمده است:
 • اعتراض مجدد به شیوه بازگشت ارز صادراتی

  دنیای اقتصاد: در نخستین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در سال ۱۳۹۹ موضوع حذف تعدیل ۲۰ درصدی پایه صادراتی یکی از محورهای مهم مطروحه بود و با نظر اعضای شورا مقرر شد برای پیدا کردن الگویی مناسب در مورد بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی، نشست‌هایی با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط به همت محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران برگزار شود و نتیجه آن در اختیار دبیرخانه شورای گفت‌وگو قرار گیرد.
 • ماموریت‌های صادراتی سه وزارتخانه

  دنیای اقتصاد: دور تازه ماموریت‌های صادراتی اعلام شد. معاون اول رئیس‌جمهوری با تشریح مهم‌ترین برنامه‌های سیاستی کشور در حوزه صادرات چندین تکلیف مجزا را برای رشد صادرات غیرنفتی به سه وزارتخانه‌ اعلام کرد. مطابق اظهارات اسحاق جهانگیری، محور کلی برنامه‌های اعلام شده بر این مبنا استوار است که در شرایط فعلی با توجه به کاهش بهای نفت باید به سمت بهبود صادرات غیرنفتی و توسعه بازارهای هدف پیش رفت.
 • معافیت تعرفه‌ای چین برای واردات از آمریکا

  دنیای اقتصاد: چین روز سه‌شنبه فهرستی از ۷۹ کالای آمریکایی را انتخاب کرد که می‌توانند از اعمال تعرفه‌های تلافی‌جویانه چین علیه آمریکا مصون بمانند. این در حالی است که فشارها بر پکن برای تقویت واردات از ایالات‌متحده نیز افزایش یافته است.
 • درخواست احیای شورای عالی تامین اجتماعی بر اساس اصل سه‌جانبه‌گرایی

  دنیای اقتصاد: غلامحسین شافعی در نامه‌ای به رئیس جمهور تاکید کرد: سازمان تامین اجتماعی یک نهاد عمومی غیردولتی است، اما حضور دولت در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها بسیار پررنگ‌تر از نمایندگان کارفرما و کارگر است و عملا این دو شریک اصلی در این سازمان از جایگاه تصمیم‌گیری برخوردار نیستند. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، شافعی درخواست کرد که با توجه به شرایط بحرانی اخیر حاکم بر محیط کسب‌وکار کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا، احیای شورای عالی تامین اجتماعی در دستور کار قرار گیرد. به باور رئیس اتاق ایران، سازمان تامین اجتماعی یک‌نهاد عمومی غیردولتی است، اما حضور دولت در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها بسیار پررنگ‌تر از نمایندگان کارفرما و کارگر است و عملا این دو شریک اصلی در این سازمان از جایگاه تصمیم‌گیری برخوردار نیستند. او همچنین تاکید می‌کند که طی سال‌های گذشته با حذف شورای عالی تامین اجتماعی، اصل سه‌جانبه‌گرایی در این سازمان کمرنگ شده است که این موضوع مورد اعتراض کارگران و کارفرمایان به‌عنوان شرکای سازمان تامین اجتماعی است.
 • دو هزار تعرفه جدید در انتظار ممنوعیت واردات

  دنیای اقتصاد: سرپرست وزارت صمت در نشستی به محورهای مورد توجه در بخش توسعه صادرات پرداخت. او گفت: در مقوله صادرات، یک بحث پیرامون تمرکز صادرات بر روی ۱۵ کشور پیرامونی و همسایه است. زیرا در حوزه تجارت یکی از شاخه‌های مزیت رقابتی، مساله فاصله است؛ به این دلیل که ما هرچقدر فاصله‌مان میان محل تولید و بازار مصرف طولانی‌تر باشد، انرژی حمل‌ونقل نیز اضافه می‌شود. بنابراین خود این مزیتی است که بتوانیم به بازارهای مجاورمان دسترسی پیدا کنیم. به‌اضافه اینکه ما در صادرات دنبال چند کلیدواژه مهم دیگر هم هستیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر