آرشیو روزنامه شماره ۴۸۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۸۷۳

 • بسته گذر تولید از کرونا

  دنیای اقتصاد: سکاندار اتاق ایران با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور، ۳۰ پیشنهاد بخش خصوصی برای حمایت از تولید در گذر از بحران کرونا را منعکس کرد. نامه غلامحسین شافعی با اشاره به مغفول ماندن حمایت از کسب‌وکارهای تولیدی آغاز می‌شود و به این موضوع تاکید دارد که انواع حمایت‌ در بخش‌ها و کسب‌و‌کارهای اقتصادی در بحران کرونا، تنها ۱۰ طبقه شغلی را دربرمی‌گیرد که عموما اصناف و مشاغل هستند.
 • مدیریت پروژه‌ای و چراهای بی‌پاسخ!

  حسين حقگو
  عبور از وضعیت حال و تحقق آینده‌ای مطلوب‌تر برای صنعت، بدون پاسخ به چرایی و چگونگی و آسیب‌شناسی وضعیت موجود امکان‌پذیر نیست. لذا هر کس در مقام برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری و اجرا اگر چنین ضرورتی را از دایره عملیاتی خود حذف و تصور کند با اجرای چند پروژه (مدیریت پروژه‌ای)، زخم‌های ناسور بر پیکر این بیمار بدحال را درمان و بهبودی می‌بخشد، جز ایجاد درد بیشتر و زخمی عمیق‌تر و مهلک‌تر بر جسم و جان آن کاری از پیش نمی‌برد.
 • عدم محدودیت جدید در ثبت‌سفارش صنعت IT

  ایسنا: معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) اعلام کرد که هیچ تغییر رویه‌ای در واردات و ثبت‌سفارش کالای صنعت IT ایجاد نشده است.
 • بومی‌سازی قطعات ارزبر در کارنامه ۹۸

  ایرنا: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بومی‌سازی محصولات ارزبر و مشارکت واحدهای صنعتی در تامین نیازهای فناورانه کشور از جمله دستاوردهای ثبت‌شده در کارنامه سال ۱۳۹۸ محسوب می‌شود.
 • مجوز صادرات ماسک مازاد صادر شد

  شاتا: حسن روحانی، رئیس‌جمهور در جلسه با نمایندگان بخش خصوصی و صنعتگران کشور با اشاره به درخواست آزاد‌سازی ۱۸ میلیون ماسک مازاد مصرف کادر درمانی و مراکز بهداشتی کشور از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و اعلام موافقت وزارت بهداشت، دستور موافق خود را برای تحقق این امر صادر کرد. رئیس‌جمهور تصریح کرد: در دولت از ما خواسته شد که نیازمندی‌های داخلی را تامین کنیم و مواد ضدعفونی کننده و لوازم بهداشتی را می‌توانیم صادر هم بکنیم. ما در دولت به وزیر صمت این اجازه را دادیم که واحدهای تولیدی که مازاد دارند تولید می‌کنند، بتوانند صادر هم بکنند.
 • بازطراحی تنظیم بازار در ایران

  دنیای‌اقتصاد: سند نقشه راه تنظیم بازار منتشر شد. طراحی و ابلاغ این سند که یکی از وعده‌های قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۸ بود، سرانجام از سوی بازوی پژوهشی وزارت صمت تدوین شده است. در اواسط سال گذشته بود که قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اعلام کرد که نقشه راه تنظیم بازار کشور و الزامات اجرایی آن با محوریت موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی در حال طراحی و تدوین است. در حال حاضر نیز با انتشار این سند راهبردی جزئیات برنامه‌های سیاست‌گذار در حوزه تنظیم بازار در سطوح خرد و کلان مشخص شده است.
 • مکانیزم پیمان سپاری ارزی ۹۹

  دنیای اقتصاد: پس از گمانه‌زنی‌های مطرح شده در روزهای اخیر درخصوص نحوه رفع تعهد ارزی سال ۹۹، ‌اکنون بانک مرکزی به‌طور رسمی ضوابط این اقدام را برای صادرکنندگان در سال‌جاری مشخص کرده است. بر این اساس بسته سیاستی نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات در سال ۹۸ و نحوه رفع تعهدات ارز صادراتی سال ۹۷ صادرکنندگان، برای سال ۹۹ تمدید شد، به‌طوری که نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات سال ۹۹، مانند سال ۹۸ و نحوه رفع تعهد ارزی سال ۱۳۹۸، با رعایت شرایط اعلامی برای سال ۹۷ خواهد بود.
 • ۵ اقدام برای کنترل قیمت لیموترش

  دنیای‌اقتصاد: مدیر کل دفتر تنظیم بازار کشور از ۵ اقدام ستاد تنظیم بازار برای کنترل قیمت لیموترش خبر داد و گفت:تا شروع زمان برداشت در اوایل تیر ماه، برای تامین کسری بازار، ۵ هزار تن لیموترش تا ۱۵ اردیبهشت ماه وارد کشور و عرضه می‌شود. حمیدرضا کلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم درخصوص اقدامات انجام شده برای کنترل قیمت لیموترش و لیموشیرین توسط ستاد تنظیم بازار اظهار کرد: سالانه برداشت لیمو شیرین از آبان تا اواسط بهمن ماه و لیموترش نیز در استان‌های هرمزگان و فارس از اوایل تیرماه و در شهر جهرم از مرداد ماه شروع می‌شود که بر این اساس، مجموع تولید لیموترش کشور حدود ۶۰۰ هزار تن است.
 • رشد ۱۶ درصدی واردات نهاده‌های دام و طیور

  دنیای‌اقتصاد: میزان واردات نهاده‌های دام و طیور در سال گذشته با رشد ۱۶ درصدی به بیش از ۱/ ۱۵ میلیون تن رسید. براساس اعلام اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران(آوندا)، در سال ۹۷ میزان واردات نهاده‌های دام و طیور حدود ۱/ ۱۳ میلیون تن بود. براساس این گزارش در سال گذشته ارزش واردات نهاده‌های دامی بیش از ۱/ ۴ میلیارد دلار بود که در مقایسه با ارزش ۳/ ۳ میلیارد دلاری واردات نهاده‌های دام و طیور در سال ۹۷ رشد ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد. آمارهای تفکیکی واردات نهاده‌های دام و طیور نشان می‌دهد در سال گذشته بیش از ۹/ ۸ میلیون تن ذرت به ارزش ۱/ ۲ میلیارد دلار وارد کشور شده است که در مقایسه با سال ۹۷ به لحاظ وزنی رشدی نداشته اما از لحاظ ارزشی افزایش چهار درصدی را تجربه کرده است.
 • ضرورت توسعه زنجیره‌های تولید بخش کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: وزیر جهاد کشاورزی توسعه و تقویت زنجیره‌های تولید بخش کشاورزی را از جمله راهکارهای حل مشکلات بخش کشاورزی اعلام و تصریح کرد: در شرایط فشار تحریم‌ها باید بتوانیم بازار و تجارت جهانی محصولات کشاورزی را برای تصمیم‌سازی به‌طور مداوم رصد و پایش کنیم. به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، «کاظم خاوازی» در نشست شورای مدیران این وزارت، دستیابی به جهش تولید را وظیفه‌ای دشوار دانست و افزود: هوشمندسازی ساختارها از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی در سال جهش تولید است. وی اظهارکرد: توجه به تکالیف قانون برنامه ششم، توسعه طرح‌های اقتصاد مقاومتی از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی در سال‌جاری است.
 • آخرین وضعیت ۴ میلیون تن کالا در بنادر

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی گمرک ایران به تشریح وضعیت ۴ میلیون تن کالای اساسی در بنادر پرداخت و درخصوص ذرت‌های دامی مانده در گمرک نیز توضیحاتی ارائه کرد. سید روح‌الله لطیفی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اظهار کرد: در سال ۹۸، ۲۵ میلیون تن کالای اساسی واردات داشتیم که نسبت به سال ۹۷، بیش از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالای اساسی با افزایش مواجه بوده است. سخنگوی گمرک ایران با بیان اینکه بخشی از این کالاها هنوز وارد چرخه مصرف نشده است، افزود: در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن کالا روی شناورها و ۸۰۰ هزار تن روی لنگرگاه‌هاست. ۲ میلیون تن نیز در انبارهای بنادر قرار دارد که منتظر طی شدن روند قانونی برای ورود به کشور است. وی ادامه داد: به تازگی نیز تمام تشریفات قانونی نزدیک به ۵۰۰ هزار تن از کالاهای اساسی انجام و حقوق ورودی و ارز هم پرداخت شده و آماده خروج از گمرکات است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر