آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۰۳

 • برآورد دلا‌ری قاچاق پوشاک

  دنیای اقتصاد: مقایسه آمار رسمی سال ۹۶ گمرک ایران با آمار مرکز تجارت بین‌المللی درخصوص ارزش واردات محصولات پوشاک و کفش به ایران از اختلاف آماری قابل‌توجه حکایت دارد. آمارهای گزارش شده ازسوی کشورهای طرف معامله نشان می‌دهد که بالغ‌بر ۸۵۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار پوشاک در سال گذشته به ایران صادر شده؛ اما این رقم در گزارش‌های داخلی حدود ۵۹ میلیون دلار اعلام شده است. این اختلاف آماری در مورد کفش به ۲۷۹ میلیون دلار می‌رسد. کم‌اظهاری ارزش در محموله‌های وارداتی به ایران یا واردات غیررسمی (قاچاق) از عوامل اصلی این اختلاف آماری عنوان می‌شود.
 • مسیر سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران

  فرهاد فزونی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران
  سال‌هاست وقتی از سرمایه‌گذاری در اقتصاد کشور صحبت می‌شود، اولویت به سمت مواردی می‌رود که به‌عنوان مزیت‌های نسبی اقتصاد ایران از آن یاد می‌شود؛ یعنی حوزه نفت و انرژی، محصولات پتروشیمی و مواد معدنی. چرا این حوزه‌ها مزیت نسبی ایران است؟ چون این منابع زیرزمینی مورد نیاز کشورهای خارجی بوده و در بازارهای بین‌المللی به‌خوبی قیمت‌گذاری می‌شوند و مهم‌تر اینکه، عرضه آنها محدود به تعداد معدودی کشور خاص است، اما در کل جهان مورد تقاضا هستند. حال سوال این است آیا باید به این تعریف وارداتی از مزیت‌های نسبی ایران اکتفا کرد، آیا باید بگذاریم دیگران مزیت‌های نسبی ما را تعیین کنند؟
 • کارنامه بارش‌ها در فصل پاییز

  دنیای اقتصاد: کارنامه ریزش‌های جوی در فصل پاییز منتشر شد؛ براین اساس حجم بارش‌های فصل پاییز کشور از ابتدای سال آبی جاری ۹۸-۹۷ (اول مهرماه) تاکنون به ۱/ ۹۲ میلی‌متر رسیده است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، بر اساس آمار بارندگی تجمعی حوضه‌های آبریز درجه‌ یک کشور، میزان بارندگی‌ها طی مدت مشابه سال آبی ۹۷-۹۶ در این حوضه‌ها، ۴/ ۲۹ میلی‌متر گزارش شده است.
 • استقبال از ایجاد شهرک صنعتی با ترکیه

  دنیای اقتصاد: ایده ایجاد شهرک صنعتی در ایران با سرمایه‌گذاری شرکت‌های ترک مورد استقبال متولی صنعت کشور قرار گرفت. اواسط فروردین‌ماه امسال در مراسم امضای تفاهم‌نامه کشاورزی ایران و ترکیه در اتاق بازرگانی ایران، از ایجاد شهرک‌های صنعتی مشترک به‌عنوان مهم‌ترین توافق اتاق ایران و اتاق‌های بازرگانی استانبول و آنکارا نام برده شده بود که قرار است به زودی اجرایی شود.
 • چالش اقتصاد ایران در سه شاخص جهانی

  دنیای اقتصاد: در نشست هم‌اندیشی نمایندگان بخش‌خصوصی و دولتی استان تهران، گزارش‌هایی از سوی اتاق تهران در زمینه شاخص ملی کسب‌وکار، رقابت‌پذیری جهانی و حقوق مالکیت در کشور ارائه شد. در گزارش شاخص ملی کسب‌وکار، چهار زیرشاخص الزام‌آور بودن اجرای قراردادها، ثبت مالکیت، سرمایه اجتماعی و تامین مالی در سطح کشور مورد ارزیابی واقع شد که براساس آن، استان تهران در زیرشاخص الزام‌آور بودن اجرای قراردادها، ضعیف‌ترین استان محسوب می‌شد.
 • جزئیات تسویه حساب‌های ایران و هند در دور جدید تحریم‌ها

  دنیای اقتصاد: معاون اتاق تهران گفت: در قرارداد جدیدی که بین بانک مرکزی و بانک ملی هند بسته شده، یورو و روپیه هند سهم ۵۰ درصدی از پرداخت‌ها دارند و این پول قابل انتقال به ایران است. به گزارش اتاق بازرگانی تهران، محمدرضا بختیاری گفت: چین و هند از کشورهایی‌ هستند که بیشترین مراودات تجاری را در دوره قبل تحریم‌ها با ایران ثبت کردند.
 • ایرلاین‌های جدید فعال می‌شوند

  دنیای اقتصاد: داستان شکایت ایرلاین‌های ایرانی به لغو قراردادهای هوایی، فعال‌سازی دو ایرلاین جدید در ایران، ابهام‌زدایی از مذاکره با ژاپنی‌ها برای خرید هواپیما، تاثیر جهش نرخ ارز در هزینه‌های صنعت هوایی و... از جمله موضوعاتی است که در گفت‌وگوی خبرگزاری مهر با رئیس سازمان هواپیمایی کشوری به آن پرداخته شده است.
 • ثبت جهانی زعفران گناباد

  دنیای اقتصاد: «سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو)» کشت زعفران گناباد را که بر مبنای سیستم قنات آبیاری می‌شود به‌عنوان میراث جهانی کشاورزی ثبت کرد. بر اساس خبری که در وب‌گاه این سازمان منتشر شده، کشت زعفران در فلات مرکزی ایران واقع است؛ فلاتی که آب‌وهوایی خشک و نیمه‌خشک دارد. بر این اساس، کمبود آب شدید تهدیدات جدی را متوجه امنیت غذایی و زندگی محلیان این منطقه ساخته است. با این حال استفاده مناسب از منابع آبی که از طریق نظام آبیاری قنات عرضه می‌شود و همچنین تولید محصولات با ارزش افزوده بالا، به‌خصوص زعفران، فرصتی منحصربه‌فرد برای کشاورزان و ساکنان این ناحیه ایجاد کرده است تا معیشت خود را تقویت کنند. به گزارش «فائو»، زعفران نسبت به دیگر محصولات کشاورزی چندان نیاز به آب ندارد. بنابراین در عمده نواحی که این محصول گران‌بها کشت می‌شود، منبع درآمدی اصلی بسیاری از خانوارهای کشاورز به‌شمار می‌رود. این امر نقش کلیدی در ایجاد فرصت‌های شغلی، کاهش مهاجرت، تامین باثبات معیشت، بهبود کارآیی استفاده از آب، ارتقای بهره‌وری و همچنین توسعه توریسم اقتصادی در این ناحیه دارد.
 • چقدر پسته صادر کردیم؟

  دنیای اقتصاد: رئیس انجمن پسته ایران گفت: هشت هزار تن پسته در ماه‌های مهر و آبان ۹۷ از گمرکات استان‌ها به کشورهای دیگر صادر شد. سیدمحمود ابطحی در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: تولید پسته امسال بنا به عواملی مانند تغییرهای اقلیمی دچار افت شد و کاهش محسوسی یافت. این درحالی بود که سال گذشته در همین مدت ۴۸ هزار تن پسته به کشورهای گوناگون از جمله عمان، کویت، چین، هنگ‌کنگ، ویتنام و عراق صادر شد.
 • افزایش ۱۰۰ درصدی واردات تخم‌مرغ به کشور

  دنیای اقتصاد: در هشت ماهه سال‌جاری ۳ میلیون دلار تخم‌مرغ وارد کشور شد. به گزارش روابط‌عمومی گمرک ایران، تخم‌مرغ که ازجمله کالاهای اساسی است طی هشت ماه سال ۹۷ به حجم ۲ هزار و ۱۹۸ تن و به ارزش ۳ میلیون دلار وارد کشورمان شده است که نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ افزایش ۱۰۰ درصدی را نشان می‌دهد. بنابراین گزارش میزان واردات در مدت مشابه سال گذشته صفر بوده است.
 • مشکل شدید نقدینگی در صنعت داروسازی

  گروه بنگاه‌ها: شرکت‌های داروسازی تولیدات خود را از طریق شرکت‌های پخش به بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها تحویل داده‌اند؛ اما به‌دلیل کمبود اعتبارات شرکت‌های بیمه، پول آنها به چرخه تولید بازنگشته است. مهدی سلیمانجاهی، دبیر سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: در چنین وضعیتی سرمایه در گردش کاهش یافته است و به‌دنبال آن هزینه‌های مالی افزایش یافته و تولید با توجه به روش قیمت‌گذاری دارو با مشکل روبه‌رو می‌شود.

بیشتر