آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۰۴

 • تصمیم بانکی به نفع تولید

  دنیای اقتصاد: فعالان بخش تولید دست‌شان در ارائه وثایق برای دریافت تسهیلات بانکی بازتر شد. معاون اول رئیس‌جمهور با هدف بهبود وضعیت تولید، تجارت و اشتغال در استان‌ها در ابلاغیه‌ای گزینه‌های جدید تامین وثایق بانکی برای تولیدکنندگان را روی میز بانک‌ها گذاشت.
 • توضیحات وزیر صنعت درباره وضعیت بازار

  دنیای اقتصاد: نوسان پی‌درپی قیمت برخی کالاها در بازار که افزایش قیمت محصولات عرضه شده در بازار را به همراه داشت موجب شد وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگوی ویژه خبری توضیحاتی درباره قیمت برخی کالاها از جمله لوازم خانگی، مرغ، موبایل و خودرو ارائه کند.
 • نرخ ارز و تحولات بازار کالا

  زهرا آقاجانی پژوهشگر اقتصادی
  این روزها مصرف‌کنندگان ایرانی در مواجهه با افزایش بی‌رویه قیمت‌ها و شتاب تورم ناچار به کاهش اندازه سبد خرید (حتی در رابطه با کالاهای اساسی مصرفی) هستند و آن را متاثر از دو عامل برمی‌شمارند: ۱) اقدام توزیع‌کنندگان به گران فروشی یا استنکاف از عرضه؛ ۲) شوک‌های مقداری و قیمتی وارده بر بازار کالا از سمت تولیدکننده/ واردکننده.
 • رشد ۶ درصدی ورودی آب سدهای کشور

  خبرگزاری مهر: طبق گزارش‌های ثبت شده از سوی وزارت نیرو، میزان پر بودن مخازن سدهای کل کشور ۴۷ درصد گزارش شده که نسبت به سال آبی گذشته، ۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد. از اول مهر تا آذر سال جاری(سال آبی ۹۷-۹۸) میزان بارندگی حوضه آبریز دریاچه خزر ۱/ ۱۵۹ میلی‌متر، خلیج فارس و دریای عمان ۱۷۱ میلی‌متر، فلات مرکزی ۳/ ۴۲ میلی‌متر و این میزان بارندگی برای کل کشور، معادل ۸/ ۸۹ میلی‌متر بوده است.
 • چاه‌های غیرمجاز کشور به ۳۲۰ هزار حلقه رسید

  ایسنا: دبیر اجرایی طرح احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی با تاکید بر اینکه از زمان شروع طرح تعادل‌بخشی در سال ۱۳۸۴ تاکنون بیش از ۶۶ هزار حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است، گفت: حدود ۶۷ درصد از چاه‌های یاد شده طی چهار سال اخیر پر شده است. در این باره عبدالله فاضلی با اشاره به اینکه تعداد چاه‌های غیرمجاز کشور به حدود ۳۲۰ هزار حلقه رسیده است، گفت: از زمان شروع طرح تعادل‌بخشی در سال ۱۳۸۴ که این برنامه ردیف اعتباری دریافت کرده است، تاکنون بیش از ۶۶ هزار حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است که از این تعداد حدود ۴۴ هزار حلقه طی چهار سال اخیر و با اجرای طرح احیا و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی کشور پر شده است. وی برنامه کوتاه‌مدت وزارت نیرو در این بخش را تعادل‌بخشی آبخوان‌های کشور دانست و افزود: تا پایان برنامه ششم توسعه، درصددیم افت موجود در آبخوان‌های کشور را تثبیت کنیم و در مرحله بعد ۶ میلیارد مترمکعب کسری مخزنی را که سالانه در اثر برداشت بیش از حد به آبخوان‌های کشور تحمیل شده جبران کنیم.
 • آینده‌ انرژی‌های تجدیدپذیر

  ایسنا: مدیرعامل پیشین سازمان انرژی‌های نو درخصوص آینده انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: با توجه به نگاه مثبت دولت و مجلس نسبت به انرژی‌های تجدیدپذیر، افق‌های روشنی در انتظار این صنعت است که با درنظر گرفتن پتانسیل‌های بالای این حوزه، این اتفاق می‌تواند بسیار نویدبخش باشد. یوسف آردمولی، با اشاره به لزوم حمایت بخش خصوصی از سوی دولت، عنوان کرد: برای افزایش سرمایه‌گذاری در این حوزه، باید دولت نگاه حمایتی به سرمایه‌گذاران این حوزه داشته باشد، چرا که اکنون دیگر نمی‌توان روی کمک خارجی‌ها نیز حساب کرد.
 • دو ماموریت برای کاهش رسوب کالا

  دنیای اقتصاد: معاون اول رئیس‌جمهوری دو ماموریت برای کاهش رسوب کالا در بنادر و گمرکات کشور اعلام کرد. مطابق ماموریت اول، با حذف مقررات زائد و دست‌وپاگیر از سوی دستگاه‌ها، باید شرایطی فراهم شود که از رسوب کالاها و مایحتاج کشور در گمرکات کشور جلوگیری و وضعیت کالاهای متروکه و مراحل ترخیص آنها به سرعت مشخص شود. از سوی دیگر با ۲۴ ساعته شدن فعالیت گمرکات، گزارش میزان رسوبات کالا باید به‌طور منظم از سوی استانداران، سازمان بنادر و کشتیرانی و نیز سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی به هیات دولت ارائه شود.
 • بسته ضدتحریمی صنعت غذا

  دنیای اقتصاد: تولید و صادرات محصولات کشاورزی و باغی جایگاه تعیین‌کننده‌ای در به‌دست آوردن بازارهای هدف و کسب درآمدهای ارزی کشور دارد و از سوی دیگر مصرف سبزیجات و میوه‌ها همواره برای تامین امنیت غذایی جامعه مورد تاکید کارشناسان این حوزه قرار داشته است. مطالعه انجام شده از سوی کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی ایران نشان می‌دهد که تولید، صادرات و مصرف این دسته از محصولات که در بازارهای داخلی و خارجی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، با فراگیر شدن تحریم‌ها چرخه این محصولات را با مخاطراتی همراه کرده است.
 • چالش‌های انتقال فناوری در ایران

  دنیای اقتصاد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که اقتصاد ایران با ضعف‌های ساختاری در روند انتقال فناوری و تکنولوژی مواجه است. بر این اساس طی سال‌های اخیر عملا هیچ‌گونه برنامه مدون و کارشناسی شده‌ای از طرف بخش‌های عمومی و خصوصی ایران برای انتقال فناوری در جهت سرمایه‌گذاری در پروژه‌های کوچک و بزرگ طراحی نشده است.
 • شکست رکورد صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی

  دنیای اقتصاد: آمار منتشر شده از سوی مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب ایران نشان‌دهنده آن است که در هشت‌ماه سال ۱۳۹۷، ارزش صادرات محصولات کشاورزی و صنایع نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹/ ۷درصد افزایش داشته و در مقایسه با کلیه سال‌های قبل (در همین دوره زمانی) بالاترین رقم بوده است.
 • ایست صادراتی برای ۱۷ کالای دیگر

  دنیای اقتصاد: بخشنامه ممنوعیت صادرات ۱۷ قلم کالا از ابتدای ماه به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ شد. براساس بخشنامه ابلاغی، با توجه به لزوم تامین و تنظیم بازار کره و حبوبات از تاریخ اول دی‌ ماه سال‌جاری صادرات انواع کره، نخودفرنگی، نخود رسمی (لپه)، سایر نخودهای رسمی، لوبیا، لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، سایر لوبیاهای رسمی از جمله لوبیا سفید، بامبارا (نوعی لوبیای چشم بلبلی)، لوبیای چشم بلبلی، سایر انواع لوبیا، عدس، باقلا، نخود کفتری، سایر محصولات نباتی و مواد نباتی و تفاله‌های نباتی، آخال و سایر محصولات فرعی نباتی ممنوع شد. در پی ممنوعیت صادرات ۱۷ قلم کالا از ابتدای دی ماه، رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران گفت: اینکه هر روز بر تعداد اقلام ممنوعه برای صادرات اضافه می‌شود نشان از عدم آشنایی سیاست‌گذاران با حوزه صادرات دارد. به گفته عدنان موسی‌پور، اینکه هراز چندگاهی ممنوعیت صادرات برخی کالاها ایجاد می‌شود، بسیاری از منافع کشور را به خطر می‌اندازد.
 • قانون جامع شفافیت؛ گمشده نظام اداری و اقتصادی

  اتاق بازرگانی ایران: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در مورد اقدام دولت مبنی بر تهیه لایحه جامع شفافیت که قرار است پس از تصویب در هیات وزیران در اختیار نمایندگان مجلس قرار گیرد، گفت: ایجاد شفافیت در صحنه اقتصادی، موجب تقویت تولید و توقف واسطه‌گری‌های مالی در کشور می‌شود.
 • تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی برای تجهیزات ساخت ایران

  گروه بنگاه‌ها: صندوق نوآوری و شکوفایی در ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران، تسهیلات لیزینگ برای خریداران تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران ارائه می‌دهد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر