آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۰۲

 • بهشت کسب‌وکارهای ۲۰۱۹

  دنیای اقتصاد: نشریه فوربس فهرست جدیدی از بهترین کشورها در کسب‌وکار سال ۲۰۱۹ را منتشر کرد. این رتبه‌بندی که سیزدهمین فهرست از این دست است، میزان سهولت جذب سرمایه در ۱۶۱کشور جهان برای انجام کسب‌وکار را مورد بررسی قرار داده است. در رتبه‌بندی امسال انگلیس توانست به‌رغم بحران «برگزیت» برای دومین سال پیاپی در رده نخست بایستد. «نیرو‌ی‌کار قدرتمند»، «نوآوری» و «بوروکراسی و تشریفات اداری حداقلی» از مهم‌ترین مشخصاتی است که برای بهترین کشور این رتبه‌بندی عنوان شده است. سوئد نیز توانسته رده دوم در این رتبه‌بندی را تصاحب کند.
 • مسیر افزایش امتیاز حقوق مالکیت

  دنیای اقتصاد: گزارش یک موسسه بین‌المللی از رتبه کشورها در شاخص بین‌المللی حقوق مالکیت ۲۰۱۸ حاکی از آن است که ایران به لحاظ رعایت حقوق مالکیت، در میان ۱۲۵ کشور منتخب، رتبه ۹۱ در سطح جهان و رتبه ۱۵ در سطح منطقه منا را به دست آورده است.
 • تشکیل کمیته مشترک ایران و ترکیه در زمینه بازار برق منطقه‌ای

  دنیای اقتصاد: در حاشیه دیدار رضا اردکانیان با فاتح دونمز وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه توافق‌نامه‌ای برای تشکیل کمیته مشترک همکاری در زمینه تولید و انتقال برق، نیروگاه‌های تجدیدپذیر و بازار برق منطقه‌ای تحت پوشش اکو منعقد شد.
 • ساماندهی بازار لوازم خانگی با چهار کمیته

  ایسنا: ساماندهی بازار لوازم خانگی با تشکیل چهار کمیته، در جلسه‌ای که تولیدکنندگان و فعالان حوزه لوازم خانگی با وزیر صنعت، معدن و تجارت داشتند، در دستور کار قرار گرفت. حمیدرضا غزنوی با اعلام این خبر درخصوص جزئیات نشست وزیر صنعت، معدن و تجارت با تولیدکنندگان و فعالان صنعت لوازم خانگی عنوان کرد: در این نشست قرار شد تا چهار کمیته با عنوان حمل و نقل، مالی، قاچاق و بازار برای پیگیری امور مربوط به حوزه لوازم خانگی تشکیل شود و به جدیت مسائل مختلف را در این حوزه رصد کنند.
 • آغاز ثبت سفارش کالاهای گروه دو در استان‌ها

  شاتا: ثبت سفارش «کالاهای گروه دو» از اول دی ماه توسط سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور انجام می‌شود.
 • واگذاری ۶ هزار طرح نیمه تمام به بخش خصوصی

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌های صورت گرفته بیانگر آن است که از ۷۶ هزار طرح نیمه‌تمام در کشور تاکنون کمتر از ۶ هزار طرح به بخش خصوصی واگذار شده است؛ فعالان بخش خصوصی کندی در روند واگذاری به بخش خصوصی را به نبود اراده ملی و علاقه‌ای برای واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام به بخش خصوصی نسبت می‌دهند. به گفته حسین سلاح‌ورزی، در بدنه دولت و مدیران میانی اراده و علاقه‌ای برای واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام به بخش خصوصی وجود ندارد و مدیران این طرح‌ها در مقابل واگذاری‌ها مقاومت می‌کنند.
 • کانال مالی تجارت با هند

  دنیای اقتصاد: تاکتیک‌های جدید هند برای تداوم و توسعه روابط تجاری با ایران در دوره بازگشت تحریم‌های آمریکا مشخص شد. هند که همواره به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شرکای مهم ایران شناخته می‌شود، در دور قبل تحریم‌ها توانسته بود نقش کلیدی در بی‌اثر کردن بخشی از محدودیت‌های اقتصادی علیه ایران ایفا کند و با وجود تهدیدهای بازدارنده، روابط خود با ایران را در بخش‌های مختلف نفتی و غیرنفتی ادامه داد. این کشور نیز درحال‌حاضر و در دوره بازگشت تحریم‌های ثانویه آمریکا نقشه راه تازه‌ای را برای ادامه روابط خود با ایران ترسیم کرده است.
 • بسته پیشنهادی بخش‌خصوصی برای تجارت با ترکیه

  دنیای اقتصاد: غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در صدر هیاتی ۴۰ نفره از فعالان بخش‌خصوصی همراه با رئیس‌جمهور به ترکیه سفر کرده است. او در همایش تجاری ایران و ترکیه در آنکارا در حضور روسای‌جمهور و وزرای اقتصادی و سیاسی دو کشور بسته پیشنهادی را برای دستیابی به هدف‌گذاری تجارت ۳۰ میلیارد دلاری دو کشور ارائه کرد.
 • سرمایه‌گذاری ۱۸۰۰ میلیارد تومانی در بنادر

  دنیای اقتصاد: ۱۹ تفاهم‌نامه یا قرارداد سرمایه‌‌گذاری بخش‌خصوصی، به ارزش ۱۸۰۰ میلیارد تومان در بنادر تجاری کشور به امضا رسید. به گزارش وزارت راه و شهرسازی، در قالب این ۱۹ تفاهم‌نامه و قرارداد در مجموع ۸۷ میلیارد تومان در بندر شهید رجایی، ۷۱۷ میلیارد تومان در بندر امام خمینی به منظور ایجاد تاسیسات تولیدی و ارزش افزوده‌ای، ۳۳۵ میلیارد تومان در بندر انزلی در بخش پایانه های صادراتی، مراکز تعمیرات و سوخت کشتی و مخازن روغن خوراکی، ۱۰۳ میلیارد تومان در بندر بوشهر برای احداث سردخانه و تاسیسات جمع‌آوری مواد زائد نفتی، ۱۰۰ میلیارد تومان در بندر امیر آباد، ۳۳۲ میلیارد تومان در بندر چابهار و ۷۰ میلیارد تومان در بندر نوشهر توسط بخش‌خصوصی سرمایه‌‌گذاری خواهد شد.
 • صادرات فرش ایرانی رونق گرفت

  دنیای اقتصاد: عضو انجمن علمی فرش ایران گفت: با افزایش قیمت دلار امسال صادرات و بازار فرش دستباف ایران رونق گرفته به‌طوری که هیچ فرشی روی دست تولیدکنندگان نمانده است. عبدالله احراری در گفت‌وگو با «ایرنا» اظهار کرد: امسال بازار فرش ایران در داخل و خارج کشور وضعیت مطلوبی دارد و برخلاف سال‌های گذشته که فرش‌های تولیدی در انبارها دپو می‌شد، همه تولیدات روانه بازار شده است. خوشبختانه امسال دارهای قالی فعال است و قالیبافان نسبت به پارسال اشتغال مناسبی دارند. البته صنعت تولید فرش نسبت به دهه گذشته، تکاپو و رونق ندارد اما در مقایسه با پارسال، وضعیت مناسب‌تری داریم.
 • برگزاری نمایشگاه صنعت و بازرگانی ایران در عشق‌آباد ترکمنستان

  گروه بنگاه‌ها: پانزدهمین نمایشگاه اختصاصی صنعت و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران ۱۳ تا ۱۵ اسفندماه در عشق‌آباد مرکز ترکمنستان برگزار می‌شود. حسن مرتجی، مجری نمایشگاه‌های بین‌المللی با بیان این مطلب افزود: این نمایشگاه فرصتی برای حضور تجار و بازرگانان ایرانی برای ارائه پروژه‌های آماده سرمایه‌گذاری و توسعه خود به گروه‌های بین‌المللی و تماس با رهبران و تصمیم‌گیرندگان حاضر در راس بازار ترکمنستان است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر