آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۸۹

 • ضربه‌گیر نوسان تولید در بهار

  دنیای اقتصاد: بررسی روند تولیدات صنعتی و معدنی در بهار سال جاری از تداوم رشد تولید در این دو بخش حکایت دارد؛ با این شرایط می‌توان گفت اثرات نوسانات نرخ ارز به این بخش نرسیده است.
 • مقایسه کارآیی بازار کالا درایران و ترکیه

  دنیای اقتصاد: رتبه و امتیاز ایران و ترکیه در رکن کارآیی بازار طی سال ۲۰۱۷ از میان ۱۳۸ کشور دنیا نشان می‌دهد که شاخص کلی کارآیی بازار کالا در ایران از ۷ امتیاز عدد ۴ و کارآیی بازار ترکیه از ۷ امتیاز عدد ۵/ ۴ را به خود اختصاص داده این در حالی است که رتبه ایران در این بخش از میان ۱۳۸ کشور دنیا ۱۰۰ و ترکیه ۵۳ است. به گزارش «ایسنا» شاخص و زیرشاخص‌های کارآیی بازار کالا شامل ۱۶ مورد است که مهم‌ترین آنها شامل شدت رقابت داخلی، وجود بنگاه‌های مسلط بر بازار، اثربخشی سیاست‌های ضد انحصاری، تاثیر مالیات بر انگیزه‌های سرمایه‌گذاری و نرخ مالیات کل (براساس درصد از سود) است.
 • آمار سه‌ماهه صدور پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی و معدنی

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در سه ماه نخست امسال، یک هزارو ۱۲۳ پروانه بهره‌برداری صنعتی اعم از پروانه بهره‌برداری ایجادی و توسعه‌ای و ۱۲۶ پروانه بهره‌برداری معدنی صادر شده است. به گزارش«شاتا» همچنین دراین مدت ۴هزارو ۶۵۳ جوازتاسیس صنعتی در کشور صادر شده است که در قیاس با تعداد ۳۸۷۷ مجوز صادره در سه‌ماه مشابه سال قبل ۲۰ درصد افزایش نشان می‌دهد. تعداد پروانه‌های اکتشاف معدنی صادر شده طی این مدت نیز ۲۳۵ و گواهی کشف معدنی ۱۰۱ فقره بوده است.
 • آخرین وضعیت ذخیره آبی پایتخت

  ایسنا: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: در حال حاضر وضعیت منابع آبی در شهر تهران در حالت سبز قرار دارد. به این معنا که مشکلی برای تامین آب وجود ندارد و شاهد افت فشار و قطعی آب در شهر تهران نیستیم.
 • کدام استان‌ها بیشترین چاه غیرمجاز را دارند؟

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد بیش از ۳۲۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد که سه استان آذربایجان‌غربی، تهران و اصفهان در صدر جدول حفر چاه غیرمجاز قرار گرفته‌اند.
 • ۴۶۰۰ واحد صنعتی به چرخه تولید می‌پیوندند

  ایرنا: مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: ۴ هزار و ۶۰۰ واحد صنعتی کوچک و متوسط در شهرک‌های صنعتی سراسر کشور در حال ساخت است که بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند. صادق نجفی افزود: با بهره‌برداری از این واحدهای صنعتی ۷۴ هزار شغل جدید در شهرک‌های صنعتی کشور ایجاد می‌شود.
 • انقلاب چهارم صنعتی و تاثیر آن بر رشته حسابداری و علوم مالی

  غلامرضا جعفری ممتاز
  همواره انقلاب‌ها با تغییر و تحولات بنیادین و عمیق در ساختارهای اقتصادی و اجتماعی گره می‌خورند و دامنه و شتاب تغییر در آنها نیز با توجه به ویژگی‌های آنها متفاوت است. انقلاب‌های صنعتی از جمله انقلاب‌های تحول‌‌ساز و اثرگذار در زندگی بشر بوده‌اند که از نیمه دوم قرن هجدهم میلادی متولد شدند.
 • ایران در جمع «غول‌های صادرکننده» جهان

  دنیای اقتصاد: سازمان تجارت جهانی (WTO) جدیدترین گزارش آماری خود را تحت عنوان «مرور آماری تجارت جهان ۲۰۱۸» منتشر کرد که در آن آمارهای روند تجارت کشورهای جهان تا سال ۲۰۱۷ ارائه شده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه دنیای اقتصاد براساس آمارهای این گزارش در سال ۲۰۱۷ چین بزرگ‌ترین صادرکننده کالای جهان بود. صادرات کالای چین با رشد ۸ درصدی نسبت به سال پیش از آن، به حجم ۲۲۶۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ رسید، حجمی که بیانگر سهم ۸/ ۱۲ درصدی از کل صادرات کالای جهانی است.
 • جزئیات کارنامه بهاره تجارت

  دنیای‌اقتصاد: آمارهای تکمیلی تجارت خارجی از سه ماه منتهی به خرداد که با تاخیر از سوی سازمان توسعه تجارت اعلام شده نشان می‌دهد کالاهای واسطه‌ای در سرلیست واردات قرار گرفته‌اند و سهمی حدود ۵۹ درصدی را از آن خود کرده‌اند.
 • تهران میزبان نمایشگاه و جشنواره بین‌المللی قهوه

  گروه بنگاه‌ها: نمایشگاه و جشنواره بین‌المللی قهوه ایران با حضور و مشارکت شرکت‌های معتبر، مدیران و نمایندگان اصلی برندهای مطرح داخلی و بین‌المللی و همچنین ده‌ها شرکت تولیدی و خدماتی داخلی و خارجی از ۲۸ تا ۳۱ مردادماه در بوستان گفت‌وگو برگزار خواهد شد.
 • دولت بخش حمل‌ونقل دریایی خصوصی را تقویت کند

  گروه بنگاه‌ها: انجمن کشتیرانی و صنایع وابسته معتقد است با وجود اینکه تحریم‌های جدید آمریکا علیه اقتصاد ایران پشتوانه بین‌المللی ندارد، اما چون معاملات با ایرانیان را هدف گرفته (ونه شرکت‌ها) می تواند تهدیدی جدی محسوب شود.
 • دستورالعمل جدید گمرک برای کارت بازرگانی

  دنیای اقتصاد: دستورالعمل جدید استفاده از کارت بازرگانی به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شده است. گمرک ایران در این ابلاغیه به مدیران‌کل و مدیران گمرکات اعلام کرده است که در راستای اجرای مصوبه و به منظور جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده احتمالی، در صورت اظهار کالا بیش از سقف تعیین شده، باید مراتب هر مورد به مرکز واردات و امور مناطق ویژه و آزاد اعلام شود.

بیشتر