آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۸۸

 • دو تصمیم برای دو خطای ارزی

  دنیای اقتصاد: یک مصوبه و یک بخشنامه جدید از تصمیم ویژه متولیان دولتی کشور برای برخورد با سوءاستفاده‌کنندگان ارز با نرخ ارزان حکایت دارد. از یکسو مطابق مصوبه هیات‌وزیران مابه‌التفاوت نرخ ارز مرجع تا ارز رایج بازار از واردکنندگانی که به تعهدات خود عمل نکرده و بدون رعایت ضوابط قانونی قیمت‌گذاری، کالاها را به فروش رساندند، دریافت خواهد شد و از سوی دیگر مطابق بخشنامه گمرک ایران، بازبینی فوری اظهارنامه‌های واردات که از ارز رسمی استفاده کرده‌اند، به منظور مقابله با بیش اظهاری در دستور کار قرار گرفته است.
 • موافقت وزارت صنعت با افزایش ۱۲ درصدی قیمت سیمان

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از موافقت این وزارتخانه با افزایش ۱۲ درصدی قیمت سیمان خبر داد و گفت: این افزایش بها برای ۲ سال اخیر (۹۶ و ۹۷) سالانه ۶ درصد محاسبه و اجرایی شده است. جعفر سرقینی در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: این افزایش ۱۲ درصدی مشمول همه اقلام سیمان تولیدی می‌شود و مبنای عملکرد کارخانه‌های مربوطه است.
 • چرا SMEها در ایران کوچک نگه داشته شده‌اند؟

  دنیای اقتصاد: نایب رئیس اتاق ایران بر ضرورت نقش‌آفرینی بنگاه‌های کوچک و متوسط در دوره جدید همکاری‌های بین‌المللی اقتصادی تاکید کرد و در عین حال از ضعف این بنگاه‌ها در ایران سخن گفت. پدرام سلطانی در گفت‎وگو با «پایگاه خبری اتاق ایران» با تاکید بر ضرورت سرمایه‌گذاری بنگاه‌های کوچک و متوسط در ایران، گفت: بنگاه‌های کوچک و متوسط در ایران بیش از ۸۰ درصد از بنگاه‌های صنعتی کشور را تشکیل می‌دهند و نقش حائز اهمیتی در اقتصاد کشور دارند.
 • مکانیزم توسعه معادن کوچک و متوسط

  دنیای اقتصاد: رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران مکانیزم توسعه معادن کوچک و متوسط را تشریح کرد. به‌گفته بهرام شکوری توجه به صنایع کوچک و متوسط به‌ویژه در حوزه معدن امری اجتناب‌ناپذیر است ضمن اینکه باید با توسعه فرآوری محصولات معدنی، به رشد ارزش‌افزوده این بخش کمک کرد.
 • اطلاعیه وزارت صمت درمورد فرآیند مجوز تخصیص ارز

  دنیای اقتصاد: وزارت صنعت، معدن و تجارت روز گذشته در اطلاعیه‌ای فرآیند ثبت سفارش‌‌های تعلیقی را تشریح کرد. بر اساس این اطلاعیه، رسیدگی به تقاضاهای وارداتی متقاضیان واردات که به دلیل حجم ثبت سفارشات در سیستم بانکی در انتظار تخصیص ارز بودند در یک زمان‌بندی فشرده طی هفته گذشته توسط کارشناسان وزارت صمت مورد بررسی قرار گرفت و مواد و کالاهای اولویت‌دار واحدهای تولیدی تعیین و نتایج حداکثر تا پایان هفته جاری وارد سامانه جامع تجارت می‌شود. با این تفاسیر متقاضیان واردات کالاهای اولویت‌دار می‌توانند تا پایان این هفته با مراجعه به درگاه سامانه تجارت از تصمیمات اتخاذی مطلع شوند. همچنین کلیه متقاضیانی که ثبت سفارش واردات کالا را در سامانه توسعه تجارت به‌صورت آنلاین انجام داده‌اند، حداکثر ظرف پنج روز کاری پس از تکمیل مدارک، پاسخ را از طریق سامانه مذکور دریافت خواهند کرد. از سوی دیگر در این اطلاعیه به این موضوع اشاره شده است که چنانچه نسبت به موارد فوق نیاز به ارائه توضیحات دیگری باشد، مدیریت عامل واحد با در دست داشتن کارت بازرگانی و کارت ملی به میز خدمت مراجعه تا بتواند پاسخ سوالات خود را دریافت کند.
 • افزایش پلکانی عوارض صادراتی مواد معدنی خام

  دنیای اقتصاد: عوارض صادراتی مواد معدنی خام و دارای ارزش‌افزوده پایین از سال‌جاری تا سال ۱۳۹۹ به‌صورت پلکانی افزایش پیدا می‌کند. به گزارش «ایسنا»، این تصمیم در پی مصوبه شورای اقتصاد و در راستای اجرای مفاد ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، از سوی گمرک ایران به گمرکات اجرایی کشور ابلاغ شده است.
 • امکان تجارت با ترکیه از طریق پول دیجیتال

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر صنعت گفت: تبادل لیر با ریال مورد تصویب قرار گرفته است و از طریق بانک‌های دو کشور دنبال می‌شود و در صورت فراهم بودن زیرساخت‌ها امکان تجارت از طریق پول دیجیتال نیز وجود دارد.
 • قیمت آب مشترکان پرمصرف افزایش می‌یابد

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل آبفای استان تهران گفت: هماهنگی لازم با شورای شهر انجام شده تا قیمت آب برای مشترکان پرمصرف تا حدی افزایش یابد، ولی همچنان تا قیمت واقعی فاصله بسیاری دارد. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمدرضا بختیاری در این باره اظهار کرد: قیمت تمام‌شده هرمترمکعب آب، فقط در بخش توزیع در شهر تهران حدود ۱۲۰۰ تومان است، در حالی که به‌طور میانگین ۶۰۰ تومان از مردم دریافت می‌کنیم که گستره آن از ۴۰۰ تومان در جنوب تهران تا ۹۰۰ تومان در شمال تهران است.
 • ادامه برنامه‌های احتمالی قطع برق تا اطلاع ثانوی

  خبرگزاری تسنیم: معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ گفت: اعلام برنامه‌های احتمالی قطع برق تا اطلاع ثانوی و تا زمان باقی ماندن گرمای هوا ادامه دارد. کامبیز ناظریان معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق تهران اظهار کرد: اعلام برنامه‌های احتمالی قطع برق در کلان‌شهر تهران به‌صورت منطقه‌بندی و زمان‌بندی ادامه دارد، اما این به معنای این نیست که هر روز در تهران قطعی برق داریم. وی افزود: حدود ۱۰ روز است که هیچ‌گونه قطعی برقی در کلان‌شهر تهران نداشته‌ایم و هفته اول مردادماه را با وجود اعلام روزانه برنامه احتمالی قطع برق، بدون قطعی سپری کردیم. ناظریان با بیان اینکه تلاش ما مستمر بودن ارائه برق در شبکه در هر شرایطی است، گفت: تغییر ساعات ادارات و همچنین مصوبه‌های هیات وزیران و استانداری درخصوص کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق سازمان‌ها و ارگان‌ها و همچنین قطع شدن سیستم‌های سرمایشی از ساعت ۱۳ به‌طور محسوس در کاهش پیک مصرف برق در تهران اثرگذار بود.
 • یارکشی سه‌جانبه در جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: روز دوشنبه وزرای خارجه چین و انگلیس دیدار کردند. در این دیدار که به میزبانی چین در پکن برگزار ‌‌شد، وزیرخارجه چین پیشنهاد مذاکره تجاری پس از برگزیت را به همتایان انگلیسی خود ارائه کرد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» و به نقل از «رویترز»، از آنجاکه چین در مخمصه «جنگ‌تجاری» با آمریکا گیر افتاده است، مقامات این کشور تلاش می‌کنند روابط خود را با اروپا تقویت کنند.
 • مقصد تازه تجار در عصر پساخروج

  دنیای اقتصاد: آفریقا دومین قاره بزرگ جهان است که ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری فراوان و متنوعی دارد که از جمله آنها می‌توان به ظرفیت‌های کشاورزی، دامی، معدنی، محصولات غذایی و منابع طبیعی اشاره کرد. به گفته کارشناسان، درحال‌حاضر تصوری که همواره از آفریقا به‌عنوان یک قاره فقیر وجود داشته، به هم خورده است و بخش‌هایی از این قاره طی سال‌های گذشته در بخش‌های صنعت، تکنولوژی و ماشین‌آلات پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای کرده‌اند و به همین دلیل است که اقتصادهای بزرگ دنیا مانند چین در ۲ دهه گذشته سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای در آفریقا کرده‌اند.
 • مکان‌یابی ملاقات تجار در بازار دوم

  دنیای اقتصاد: ایجاد بازار دوم ارز اگرچه مورد تاکید فعالان اقتصادی بود اما با وجود گذشت حدود بیست روز از ایجاد این بازار، نتایج عملکرد صادرکنندگان و واردکنندگان میزان قابل‌قبولی را به ثبت نرسانده است. فعالان اقتصادی معتقدند که تقاضای موثری در این بازار شکل نگرفته، از این‌رو بخش‌خصوصی وارد گود شده و شنیده می‌شود واردکنندگان و صادرکنندگان در نشستی مشترک، تصمیم گرفتند مکانیزم شناسایی صادرکنندگان و واردکنندگان را براساس دستورالعمل‌های ارزی، به اتاق بازرگانی تهران واگذار کنند.
 • دستور ویژه برای کاهش رسوب کالا در گمرک

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال انتقاد واردکنندگان از طولانی بودن صف واردات و روند رسیدگی به پرونده‌ها که باعث رسوب کالاها در گمرکات و در نتیجه افزایش زمان ترخیص کالاها شده است، رئیس کل گمرک ایران دستورالعملی را برای تسهیل واردات مواد اولیه و کالاهای اساسی ابلاغ کرد تا معضل رسوب کالا در گمرکات را از بین ببرد.
 • ثبت‌سفارش ادامه دارد؛ اما با نظارت بیشتر

  خبرگزاری صداوسیما: رئیس سازمان توسعه تجارت در یک برنامه تلویزیونی گفت: یکی از دغدغه‌های واحد‌های تولیدی این بود که با ثبت‌سفارش به روش بانکی برای واردات، روند اقدامات زمانبر است؛ به همین علت ستاد بررسی مسائل اقتصادی در این زمینه مصوبه‌ای داشت که تا پایان تیر به هر میزان مواد اولیه، قطعات و تجهیزات در گروه‌بندی‌های یک و دو اگر در گمرکات باشند، می‌توانند با ثبت‌سفارش غیر بانکی یعنی بدون انتقال ارز ترخیص شوند که این فرصت خوبی برای بنگاه‌ها و واحد‌های اقتصادی است.
 • گزارش فائو از قیمت محصولات اساسی کشاورزی در جهان

  دنیای اقتصاد: مهم‌ترین بخش‌های بولتن ماه ژوئن ۲۰۱۸ فائو در گزارشی از سوی مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران منتشر شده است. طبق گزارش فائو قیمت جهانی گندم و ذرت در ماه ژوئن با وجود نگرش عمومی منفی نسبت به تولید محصول کاهش یافته است. در مقابل، در بازار برنج، افزایش قیمت واریته‌های جاپنیکا و برنج معطر کاهش قیمت واریته ایندیکا را خنثی کرده است. در شرق آفریقا، در سودان؛ قیمت غلات به‌دلیل نگرانی درخصوص کاهش تولید سال ۲۰۱۸ ناشی از کمبود سوخت و افزایش قیمت نهاده‌ها در کنار کاهش شدید ارزش پول ملی و حذف یارانه‌ها در سطح بسیار بالایی قرار دارد.

بیشتر