آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۹۰

 • شمارش معکوس پایان خاموشی

  دنیای اقتصاد: شمارش معکوس برای پایان خاموشی‌ها آغاز شد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که سهمیه خاموشی‌ها در بیشتر استان‌های کشور تحت‌تاثیر دو عامل «مدیریت مصرف» و «کاهش دما» کاهش یافته است. مطابق آمار، میزان اعمال خاموشی‌ها حدود ۴۷درصد نسبت به دو هفته گذشته و ۳۰درصد نسبت به هفته قبل کاسته شده است. متولیان نیرو با بیان اینکه وضعیت نسبتا بهتری در پایداری برق ایجاد شده است، از طرحی جدید برای برخورد با مشترکان پرمصرف برق و رایزنی با نمایندگان مجلس برای اجرای آن خبر داده و زمان پایان خاموشی‌ها را نیز اعلام کرده‌اند.
 • نخستین کارخانه فرآوری سنگ آهن هماتیت کم عیار

  گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات عامل ایمیدرو از افتتاح نخستین کارخانه فرآوری سنگ آهن هماتیت کم‌عیار در آینده نزدیک در جلال‌آباد زرند خبر داد. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، مهدی کرباسیان با اشاره به ویژگی‌های شاخص این پروژه اظهار کرد: تکنولوژی جدید فرآوری سنگ آهن هماتیت کم‌عیار (که تاکنون در ایران وجود نداشت) و همچنین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساخت این طرح، به‌عنوان دو مشخصه قابل توجه کارخانه فرآوری سنگ‌آهن جلال آباد زرند به شمار می‌آید.
 • رفتار دوگانه ترامپ در تجارت

  دنیای اقتصاد: آمریکا و چین در تلاش برای از سرگیری مذاکرات با هدف معکوس‌کردن روند جنگ‌تجاری تمام‌عیار میان بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا هستند. این خبر را دو فرد آگاه از این تلاش‌ها در گفت‌وگو با «بلومبرگ‌» فاش کردند.
 • پرونده سرمایه‌گذاری خارجی در بهار

  دنیای اقتصاد: پرونده سرمایه‌گذاری خارجی در بهار منتشر شد. آمار اعلام شده از ۱۰ برابر شدن سرمایه‌گذاری در بخش صنعت، معدن و تجارت در خردادماه نسبت به دو ماه منتهی به اردیبهشت سال جاری حکایت دارد. آخرین وضعیت طرح‌های صنعتی، معدنی و تجاری مصوب در هیات سرمایه‌گذاری خارجی بیانگر آن است که در فصل بهار در مجموع ۱۹ طرح توانسته‌اند مجوز سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف صنعتی، معدنی و تجاری را از سوی سرمایه‌گذاران خارجی دریافت کنند، که این امر بیانگر آن است که سرمایه حدود ۳۰۰ میلیون دلاری برای اجرایی کردن این طرح در کشور مصوب شده است.
 • ATR با آمریکا وارد مذاکره شد

  دنیای اقتصاد: لابی هوایی اروپا با آمریکا به‌منظور تحویل هواپیماهای فروخته شده به ایران ادامه دارد. برون لومیر، وزیر اقتصاد فرانسه در مصاحبه‌ای اعلام کرد که طی هفته‌های اخیر مذاکراتی را با استیون منوچین، وزیر اقتصاد آمریکا داشته و امیدوار است که بتواند معافیت‌هایی را از آمریکا درباره چند موضوع مرتبط با شرکت‌های کوچک و متوسط و فرصت‌های شغلی فرانسه در ایران به‌خصوص درباره صادرات هواپیماهای ATR داشته باشد.
 • فهم مشترک فعالان بخش‌خصوصی

  فرهاد آگاهی نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران
  متاسفانه آنچه در این چند دهه در اقتصاد ایران به یک اصل شایع و معمول تبدیل شده و اغلب صاحبان صندلی‌های کلیدی به آن عادت کرده و خو گرفته‌اند، پیروی از اقتصاد دستوری، بدون توجه به تجربیات شکل گرفته نزد فعالان اقتصادی است.
 • راه‌اندازی مرکز خدمات سرمایه‌گذاری برای تقویت زیر‌بناها

  دنیای اقتصاد: رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی ایران، ضمن تاکید بر راه‌اندازی مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق ایران در راستای تقویت زیربناهای اقتصادی، عنوان کرد که برجام، گشایش‌هایی در فضای اقتصادی به وجود آورد اما از فرصت آن به‌درستی استفاده نشد. به گفته رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران، مطالبه مهم بخش خصوصی، حضور کنشگرانه در میدان اقتصاد کشور است؛ چراکه بخش خصوصی باور دارد این رویکرد، ریشه فساد را از بین می‌برد.
 • اخذ مجدد مالیات ارزش افزوده، تخلف است

  دنیای اقتصاد: مدیرکل نظارت بر شبکه‌های توزیع سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، اخذ مجدد مالیات ارزش افزوده از مشتریان را تخلف دانست و گفت: تمامی واحدهای صنفی مکلف به درج قیمت مصرف‌کننده، بدون در نظر گرفتن مالیات مربوطه در فاکتور صادره هستند.

بیشتر